Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy 80 literes akváriumba...

Egy 80 literes akváriumba elég egy házilag épített külsőszűrő?

Figyelt kérdés
400 liter/órás pumpa van az egyik sarokban hátul, másik oldalt elöl csordogál a víz vissza. Áramlás az nem olyan nagy, elég ez?
2018. ápr. 10. 13:42
 1/9 anonim ***** válasza:
Bőven elég. A szűrőknél a szűrőtöltet biológiai kapacitása a lényeges, tehát az, hogy pl. mennyi nitrátot képes kiszűrni, azaz sokkal inkább a szűrő töltet mennyisége és kevésbé az áramlási sebesség.
2018. ápr. 10. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen, köszi. Erre gondoltam én is, a belsőknél eléggé korlátozottak a lehetőségek. Korábban nagyobb akváriumom volt, megszoktam hogy fújja a víz a növényeket. Most még furcsa a'szélcsend', de a bettás jutott eszembe. Ott is szélcsend a jó. Ha jól tudom. Még egy kérdés. 2.5 literes a szűrő, szivacs, szúnyogháló, kerámiagyűrű már van benne, zeoliton gondolkodom még(van még pici hely), ez mellé kb mennyi hal fér.
2018. ápr. 10. 14:34
 3/9 A kérdező kommentje:

1, kisebb halak, egy raj 10db fentre, 5 pandával


2, 4-5 kicsit nagyobb (törpesügér, kongói hátonúszó) sok növény van, ki szereti?

2018. ápr. 10. 14:38
 4/9 Skid05 ***** válasza:

Az áramlás a nyomó ágtól a szívó ágig eljutva be kéne, hogy járja az egész akváriumot, ergo a rövidebb oldalra célszerű applikálni a nyomó ágat, ugyanazon sarokban a szívó résszel. Fontos az áramlás, ez segíti a gázcserét is, különösen nyáron, amikor kevesebb a vízben elérhető oxigén, az, hogy éppen hányszoros megforgatás az optimum akvánként eltérő, az 5szörös a jó kategória. A lényeg, hogy mindenhol mozogjon a víz pangó területek ne alakuljanak ki, nyilván ha vhol gyűlik a mulm az annak a jele, a dekorok, növényzet törik az áramot, ez is befolyásol. 100 literre egy dúsan növényesített, de gyéren halasított akiban a 4,5 dm3 szűrőtérfogat féléves ránézést igényel, névlegesen 8szor forgat, a pucolás után sokáig csökkentett üzemmódban fut.

A 2,5 liter hatásfokát a kerámia sipora cserélésével emelheted, vagy kisebb halak esetén matrix trop, hasonlóan magas porozitású prémium minőségek elérhető áron. A zeolit kémiai szűrés céljából kerülne be? Az 1-es verzió bizonyosan működne, syno-t 100 liter alá nem tennék, a sok növényt a karakteres egyéniségek közül talán a gurámik komázzák a legjobban, labirintosok révén elég a kisebb áramlás is, alacsony nitrát érték mellett. A törpesügér is oké, de náluk már a keménység is tényező.

2018. ápr. 10. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

A zeolittal kapcsolatban bizonytalan vagyok, jó ammónia megkötőként emlegetik, de nem nyúl bele a víz kémiájába? Meg ha rakok is a szűrőbe, kell cserélni egy idő után? Meddig jó, meddig van hatása.

Syno min 80, 100 literre 5 hal. Tudom hogy nem a legideálisabb, lenne rá keret meg hely, 150-et vennék nekik. Bár tudok olyat hogy hálás lenne még a 70-nek is. De ezt hagyjuk. Az nem én vagyok.

Gurámi kimaradt, körülnézek, köszi ezt is

2018. ápr. 10. 20:55
 6/9 A kérdező kommentje:

Még valami. Panoráma akvárium, csak én szakítottam a hagyománnyal, fordítva van. Elől van a hátulja. Ha most hátra teszem bal sarokba szívó, jobb sarok nyomó ez így jó?

Vagy bal sarok szívó, bal eleje nyomó? Hátterezni szeretném majd, így olyan lenne, mintha egy beugró lenne a partban.

2018. ápr. 10. 21:01
 7/9 Skid05 ***** válasza:

Alapvetően a kémiai szűréshez jól megalapozott indok kell, adott esetben a bio szűrés, így voltaképpen az ökoszisztéma ellen is fordulhat túlzásba vitt használatával. Fékezi az ammóniát, amit viszont a baktériumok elfogyasztanának, lényegében a bio szűrés ezen szakasza éhen hal, majd mivel nitrit sem keletkezik, fokozatosan a többi is, időközben a zeolit is eltelítődik, a halak meg nem állnak le a trágyával, beüt a krach, az ammónia tort ül, immár lebontatlanul. A másik érintettje a növényzet, melyek ugye alapesetben nitrátot fogyaszt, ammónia nélkül az sem lesz. Adszorbeáló hatása függ nyilván a megköthető vegyületek mennyiségétől, meg a kőzet volumenétől is. Ha mindenáron kémiai szűrés, akkor purigen, az szelektív, de kommersz társasba egy jó bio szűrés kell, nem kémiai.

Igen, jó pár „akvárium” halai értékelnének egy „szabadulás a börtönből” kártyát, és valóban egy a hobbit tisztelettel űző 70-ese többet ér, mint egy akvabarbár 200-asa.

Én a bal-bal verziót preferálnám, nyilván a víz átszűrődik a másik opciónál is, nekem az tűnik hatékonyabbnak ha a (leg)hosszabb oldalon fut végig és érkezik vissza a flow. Persze az esztétikum is játszik, kétségtelen, ki kell próbálni.

2018. ápr. 11. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Salx Narval ***** válasza:
Én is amondó vagyok, hogy itt a biológiai szűrést kellene erősíteni, a hiányzó helyet pl siporax minivel, vagy valami hasonló cuccal kellene feltölteni. Jó dolog a zeolit de jelen esetben feleslegesnek tartom kémiai szűréssel kombinálni a biológiait. A szűrő nyomó ill szívó ágát egyazon rövid oldalra tedd, ha nincs kellő áramlás elképzelhető, hogy egy kiegészítő belső szűrő is kelleni fog mellé mert azért mechanikai szűrésre is szűkség lenne és valaminek a vizet is forgatnia kellene egy kicsit. Neked kell megítélned, hogy szükséges e de szerintem kelleni fog, mert ez a pumpateljesítmény nem hinném, hogy az akvárium teljes hosszában képes áttolni és az alján visszaszívni a vizet.
2018. ápr. 11. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsokat, a pumpa cserélye már terv, én se vagyok elégedett a vízmozgással. Van, mert néhe pici darabok vánszorognak az aljzaton, de csak vánszorognak.
2018. ápr. 11. 09:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!