Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit tehenetk ha hetek óta...

Mit tehenetk ha hetek óta nagyon kemény a víz az akváriumban (30 NK), hogyan változtassam meg? Miért lehet?

Figyelt kérdés
bp-i csapvíz van benne, a karbonkeménység normális és a ph 7,2. Kéthetente cserélek 30%-ot. Félek, a halaknak nem tesz jót hosszú távon. Nem tudom, mi okozhatja.
2018. ápr. 15. 21:48
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
200 l
2018. ápr. 15. 21:49
 2/16 anonim ***** válasza:
A csapvíz is ilyen kemény? Mert akkor nyilván alapból ilyen kemény, viszont ha a csapvíz lágyabb akkor az akváriumban van valami olyan kő vagy aljzat ami keményíti a vizet.
2018. ápr. 15. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Van benn egy jura kó már évek óta, eddig nem volt gond belőle. A csapvíz 16 NK. Kivegyem a követ? Folyami kavics az aljzat szintén régóta, de azt ki akarom cserélni.
2018. ápr. 15. 21:58
 4/16 anonim ***** válasza:
Lehetséges. Úgy szoktam tesztelni a köveket hogy amelyikre sósavat csöpögtetek és pezseg azt nem rakom bele az akváriumba. Ugyanígy lehet kisavazni az aljzatból is a keményítő kőzeteket.
2018. ápr. 15. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 Skid05 ***** válasza:
100%
Feltételezem nem kis kőről van szó, hogy 200-ban se vesszen el. Ha a sügeres akiknál használt jura mészkőről van szó akkor a keménység forrása meg is van, a kalcium megemeli a változó keménységen keresztül az összkeménységet is. Igazából jura kő lévén tesztre sincs szükség, de egyébként a sima ecet is jó indikátor. Félelmed nem alaptalan, ilyen magas keménység érték a legtöbb trópusi halnak közel sem optimális, a vesék terhelése rövidebb élettartamot generál az egyébként lágy vízre született fajoknál. Milyen fajok az érintettek? Másrészt a GH/kH értékeid között nehéz kiigazodnom. A 16 az feltételezem kH, a 30 az viszont GH?
2018. ápr. 16. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 Salx Narval ***** válasza:
Igen, azt hiszem érdemes lenne lecserélni a Jura követ valami más mészmentes sziklára. Milyen talajt használsz, mer ezen túl még az is problémás lehet? (csinálj savpróbát ahogy írták). Ha a vized alapból 16 NK-s akkor gyakorlatilag pár heti 30% vízcsere hamar korrigálja és ha nincs ami bekeményítené ez az érték már jó lehet a legtöbb hal tartásához. Az esetlegesen elpárolgó vizet mindig desztillált vagy ioncserélt vízzel pótold, gyakori hiba, hogy csapvízzel pótolják és bizony ez egy idő után veszélyes mértékben keményíti a vizet.
2018. ápr. 16. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Salx Narval ***** válasza:
Most látom, hogy folyami sóder a talaj, az biztosan nem keményíti a vizet, annál próbát sem kell csinálni.
2018. ápr. 16. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Platypus ***** válasza:
Itt valami nem stimmel. Ilyen eredeti pH-nál és karbonátkeménységnél nem oldódik a mészkő. És a természetes, légköri CO2 által indukált oldódása esetében a karbonátkeménység emelkedne. Nálad viszont az összkeménység emelkedik, a karbonát nem, tehát az állandó keménységet emeli valami. Nem adagolsz véletlenül pH csökkentőt az akváriumba? Pl. sósav+mészkő=CaCl2+víz+CO2, ebből a CaCl2 emeli az állandó keménységet.
2018. ápr. 16. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Ezen csodálkozom én is, hogy nem a karbonátkeménység emelkedik, hanem az összk. A jura kö benne van nagyon régóta, tíz éve biztos (akkor még nem az enyém volt az akv.). Nem savasítom, elvileg. Folyékony CO2-t (Easycarbo) és Florenat adagolok a növények miatt. Már a CO2-re is gyanakodtam, de nem vagyok egy nagy kémikus:(

Sügérek és gurámik vannak (ne kövezzetek, így kaptam őket), félek, az utóbbiaknak árt ez a kemény víz, de lehet, a sügérnek is túl sok ez már.

2018. ápr. 16. 18:04
 10/16 Salx Narval ***** válasza:
Nézd, ha csapból folyó víz jó, akkor nem olyan nagy dolog megkeresni, hogy mi felelős a megemelkedett vízkeménységért. Azt sem értem, hogy miért csak hetek óta kemény ha nem változtattál semmin. Ha változott valami akkor viszont egyértelműen ott a baj forrása, vagy te is csapvízzel pótlod az elpárolgott vizet.
2018. ápr. 17. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!