Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan lehetne csökkenteni a...

Hogyan lehetne csökkenteni a víz keménységét és hogyan lehet növelni a ph-t?

Figyelt kérdés

A víz keménységre egy olyan 25 nk jött ki (erre a körzetre jellemző a kifejezetten kemény csapvíz), míg a ph-ra 4,5 (bár a ph-t kicsit furcsállom..)


Az akváriumban egy gyöngy dánió csapat van már egy éve, még nem volt elhullás, viszont szaporodni szaporodtak. Gondoltam kíváncsiságból (meg hát alapvetően kellett volna már előtte is párszor) megnézem ezeket az értékeit a víznek, így vettem ilyen Neptun-os szettecskét, ami az előbbi értékeket hozta ki.


Akvárium:

-56l

-belső szűrő: AquaEl Turbo Filter 500 (a hozzácsatolható "tartály" nincs rajta)

-van benne jó pár ázsiai növény

-hőfok 24-26 fok

-igyekszem hetente cserélni a vizet, de néha elfelejtem - 1 napig állott csapvízzel szoktam cserélni, gondoltam már esővízre, de annyi autó jár erre, hogy elvetettem az ötletet

-a világítás napi 11 óra

-gyakran előfordul, hogy a kelleténél több kaját szórok be nekik

-talaj: JBL Manado

-elején adagoltam néha a növények miatt TF Plantert, de az új ivadékok folyamatos megjelenése óta (kb fél éve) nem merem használni


Hogyan lehetne javítani ezeken az értékeken?



2018. máj. 18. 00:54
 1/10 A kérdező kommentje:

Olvastam olyat, hogy a víz keménység lehet azzal csökkenteni, hogy desztillált vízzel cserélem a vizet. Ez tényleg igaz? Vagy úgy működik, ha pl 1:1 arányban csapvíz és desztillált víz? Jó a sima desztillált víz vagy valami spécibb kellene...?


A pH javításánál a haltáp mérsékeltebb adagolásán kívül nincs nagyon ötletem.

2018. máj. 18. 00:59
 2/10 Salx Narval ***** válasza:
100%
Vegyél másik tesztet kizárt, hogy a csapból 4,5pH-s víz folyik. 6,5 pH az alsó megengedett határérték hazánkban. Ennél a keménységnél én úgy 7,5-8 ra tippelnék. Természetesen hígíthatod ioncserélt és desztillált vízzel is csak fokozatosan szoktasd hozzá a halakat, valamint ügyelj rá, hogy mindig azonos mértékben keverd és bőven elég egy középkemény érték 12-15 NK körüli. A pH-t ne babráld beáll magától. Mielőtt bármit tennél tájékozódj a vízszolgáltatódnál a vízértékek felől és kéne valami megbízhatóbb tesz is. Ha szaporodtak a galaxyk nem lehet ennyire rossz a vizetek.
2018. máj. 18. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ! Igen, főleg ez a pH eredmény után én is gondolkoztam, hogy kéne valami megbízhatóbb teszt... :D Bőven jó, ha ilyesféle desztillált vizet használok? [link]
2018. máj. 18. 02:45
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A kérdés elolvasása során felmerült bennem, hogy kérdező csekély kémiai ismeretekkel rendelkezik és erősen túlbonyolítja a dolgokat, miközben nem ismeri a magyar nyelven is fellelhető vonatkozó akvarisztikai szakirodalmat. A csapvíz keménységét illetően megadott 25 NK kifejezetten mészkőhegységben keletkezett víznél lehet jellemző, talán a mérés nem volt megfelelő. A keménység csökkentésének legegyszerűbb módja, ha állni hagyjuk a csapvizet 1-2 napig ill. kiforraljuk belőle az oldott széndioxidot, amikor is a változó keménységet adó oldott hidrokarbonátok nem vagy nehezen oldható karbonátokká alakulnak, amelyek viszont leülepednek az edényzet fenekére. Ha ezután a felülúszót óvatosan (az üledék felkavarása nélkül) leszívjuk, akkor annak keménysége akár az eredeti érték felére is csökkenhet. Kissé bonyolultabb és több óvatosságot kíván a kémiai kezelés, amikor (a legegyszerűbbeket említve) óvatosan adagolt trisóval (trinátriumfoszfát) vagy oxálsavval oldhatatlan csapadékká alakítjuk a kalciumsókat (trikalciumfoszfát ill. kalciumoxalát) és ismét a tiszta felülúszót használjuk fel. Ebben az esetben azonban a pH értéket pontosan ellenőrizni kell, mert az erősen megváltozhat. A pH-ra áttérve, az akváriumvíz pH értéke aligha lehet 4,5, mert akkor a halak nem élnének már benne, tehát itt is mérési hibáról lehet szó. Nem ismerem az akvarisztikai célra árult ilyen felszerelést, de a legegyszerűbb a brómtimolkék indikátor (papír), aminek a színátcsapási tartománya éppen pH 7 körül van. Megjegyzem, a vöröskáposzta leve pH 4,5 mellett már erősen piros lenne.
2018. máj. 18. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Salx Narval ***** válasza:
Igen jó de mint mondtam előbb tudnod kell a pontos vízértékeket, hasra ütéssel nem lehet vizet lágyítani élő állatok akváriumában. Ha tudod már, hogy mit és milyen mértékben akarsz hígítani akkor sem szabad egyből azzal feltölteni. Kikevered a kívánt értéket és heti 10-15%-os részleges vízcserékkel folyamatosan szoktatod őket, ha már az egész víz a kívánt értéken van visszaállhatsz a heti 30% vízcseréhez. Már csak az a dolgod, hogy mindig azonos arányban keverd és az elpárolgott vizet ioncserélt vízzel pótold, hogy ne keményedjen vissza.
2018. máj. 18. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek a tanácsokat! Nem akartam természetesen vaktában belefogni a keménység csökkentésének, előtte szerzek egy megbízhatóbb tesztet, mivel alapvetően a halaim látszólag teljesen elvannak a vízben, szóval ez nem ez a gyorsan csináljunk valamit. :D


Amúgy úgy csináltam a mérést, ahogy a teszt leírta (2x megcsináltam) és pont pH valószínűtlen eredménye miatt írtam ki a kérdést... Na meg a teszt által kihozott magas keménység miatt.

2018. máj. 18. 10:06
 7/10 anonim ***** válasza:
Az 56 liter akváriumvíz mekkora részét cseréled hetente állott csapvízre?
2018. máj. 18. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Kb. 10 litert
2018. máj. 18. 16:58
 9/10 Skid05 ***** válasza:
Egy picit hadd pontosítsak, gyakran összemossák a desztvizet meg az ioncseréltet, lásd pl a linkeltet is. Utóbbi az, ami széles körben elérhető, viszont az ioncserére nem egy technológia létezik és nem mindegyik alkalmas ilyen célú felhasználásra. A flakonokon leginkább egy hal/kémcső jelzi, hogy alkalmas akvarisztikai/laboratóriumi célokra, ritkábban egy ISO 3696:2000 szabvány is fel van tüntetve. Ha minden kötél szakad, akkor egy jó pH teszterrel bemérhető az ionvíz alkalmassága, ha kb semleges akkor jó, ha magas akkor alkalmatlan. A linkeltet már használtam korábban, jelentem megfelelt a célra. Sok helyen ilyen vagy ennél keményebb a víz az országban, ez még istenes, nálunk pl kH 27 GH 32 (mellesleg távol a karsztvidékektől), de nem ritka a 40-es GH sem. Felesre lágyítva ekkora akinál még az ionvíz is vállalható költség.
2018. máj. 19. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Mindenkinek ment a zöld kéz :)
2018. máj. 20. 17:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!