Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan mukodik egy bio-...

David2014 kérdése:

Hogyan mukodik egy bio- ontisztulo to?

Figyelt kérdés
amiben se szuro se vizmozgas nincs, sot allitolag a halakat se kell etetni ( ez szamomra erdekes)es nem kell draga szurorendszereket epiteni.. tudom hogy sok noveny kell bele meg valami talaj, csak az apro trukkoket nem tudom. talan valaki elmondja nekem.

#ontisztuloto
2018. máj. 20. 21:43
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Főleg úgy, hogy baromi nagy és évekbe telik mire beérik.
2018. máj. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy a mi tavunk öntisztulónak számít-e, a cél az volt, hogy minél kevesebbet kelljen vele foglalkozni.

12 m3, van benne másfél méter mély rész is. Fóliázott. Először betelepítettük növényekkel: 2 tő tavirózsa (utólag sok bele a kettő, tavaly 3 talicskányi tavirózsa gyökeret szedtünk ki az aljáról). Mocsári nőszirom, gyékény, réti füzény (neki jobb lett volna egészen sekély, iszapos rész, nálunk kicsit mélyen van), vízi hídőr, békaszőlő, vízilófarok, afrikai jácint és még valami fűféle, amit kaptunk és nem tudom a nevét. Mind kibírják a telet.

Megvártuk, amíg a fal bealgásodott és megjelentek a molnárkák és az első szúnyoglárvák.

Ekkor jöttek bele az aranyhalak, azóta szaporodtak is. Kb 6-8 éves a rendszer, tavasztól őszig etetjük a halakat, de szerintem megélnének az algákon és a tóba hullott rovarokon, szúnyoglárván is. A képződött iszapban tubifexet találtunk, vízibolha is "terem".

Érdekes a biológiai sokféleség, szitakötők látogatják, sárgaszegélyes csíkbogár, sőt, egyik évben kecskebékák petézték tele, ki is keltek, el is ugráltak, az idén nem jöttek. Szerencsére a szomszédok nem szóltak a brekegés miatt:)

A korhadó növényi részeket igyekszünk időnként kiszedni, tavasszal az előző évi nőszirom- és gyékényleveleket visszavágjuk.

A víz tavasszal bezöldül, de aztán letisztul, jelenleg kb 1 m mélyre le lehet látni. A vizet nagy melegben pótolni kell, van egy csobogó is, amit olyankor bekapcsolunk a halaknak.


Akkor csinálj ilyet, ha el tudod fogadni, hogy igazi tavad lesz iszapos aljzattal, élőlényekkel, és nem egy kék vizű aranyhalas medence.

2018. máj. 20. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

a novenyeket szabadon tetted bele vagy ultetokosarba ?

nekem mar megvan a tavam de 4-5 m3 es de nem annyira tiszta mint ahogy elkepzeltem, egy kis belso szivattyu mukodtet egy kulso gravitacios szurot. gondolkodom az attervezesen. eleg arnyekos helyen van. hal meg nincs benne

2018. máj. 21. 06:09
 4/8 anonim ***** válasza:

A miénket délutánig süti a nap, aztán lassan árnyékba kerül.

A tavirózsa ültetőkosárban volt eredetileg, de beszőtte az egész aljat és túlburjánzott a keletkezett iszapban, ahogy írtam, vissza kellett szorítani.

A többi ültetőkosárban van kb 50 cm mélyen, a réti füzénynek ez túl mély, virágzik, de nem szaporodik. A többiek átmásznak egymáshoz, szaporodnak.


A szűréshez sajnos nem értek. Szerintem a titok a víztérfogatban és a mélységben van, illetve a növényesítésben. Szüleimnél is kb ilyen van, mint nálunk, ott is ki kellett már merni az iszapot az aljáról, de ott is szépek a növények és a halak is.

2018. máj. 21. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
csak azert kerdezem a kosarat , mert az en logikam szerint akkor szur a noveny ha az kozvetlen kommunikal a vizzel, na most ha kosarban van es a tetejen kavics az nem egeszen ugyan az mintha iszapban lenne es szabadon, de lehet en beszelek felre...
2018. máj. 21. 19:47
 6/8 anonim ***** válasza:

Azt olvastam a balatoni nádasok szűrőfunkciójával kapcsolatban, hogy nem igazán a nád szűr, hanem a felületén lévő mikroorganizmusok. Ha ez igaz a tavunkra is, akkor a vízzel érintkező növényrészeken élő dolgok elvégzik a feladatot.

Nekem is fura volt ez a kosarasdi, de nem néz ki sterilen, a gyökerek kilógnak, összekapaszkodnak, szövedéket képeznek a kosár mellett is.

2018. máj. 21. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
valoszinu hogy minel tobb olyan felulet van akar a noveny szaran akar egy ko feluleten annal tisztabb a viz, szerintem a titok a feluleten rejlik. pl nem mindegy hogy csupasz folia van vagy pedig valami speci kovek, legalabbis en igy vettem eszre. Pl ha egy kutba belenezunk es tiszta a viz jo melyen, akkor az vegig lefele kivan kovezve folyami laposkovekkel. igy hirtelen ez jutott igy eszembe.
2018. máj. 27. 22:00
 8/8 anonim ***** válasza:
Képzeld, ma feljött az egész hülye tavirózsa a fenékről, valószínűleg nem tud jól megkapaszkodni a fólián a gyökérszövedéke, volt már ilyen, akkor lesúlyoztuk téglával. A visszanyesés óta rendben volt és most megint ott lebeg az egész:/
2018. máj. 27. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!