Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért pusztulnak a halak?

Bamboocha466 kérdése:

Miért pusztulnak a halak?

Figyelt kérdés

2 hónapja indítottam egy 30 literes nano akváriumot. 14 nappal ezelőtt beletettem 8 db Neocaridina garnélát, majd -mivel minden jónak tűnt- 8 nappal ezelőtt 3 darab hím endler guppit.

Az egyik guppit vissza is vittem tegnap a boltba, mert egész nap a földön gubbasztott, és simult a szűrő mögé.

Amikor délután betettem az új halat, láttam, hogy egy másik fél van puffadva, de úgy gondoltam hogy talált valami ennivalót és túl sokat evett. Este pedig megdöglött.

[url= [link]


[url= [link]


Ha hasviz kor lenne, akkor szetallnanak a pikkelyei, nem?


Paraméterek:

30 l- nettó 25

Egy akasztós szűrő- 100 l víz/ óra

Napi 10 óra világítás, vannak benne elő növények

Heti 6 szor etetés, ötször lemezes tappal egyszer zöldséggel (egyszer kaptak fagyi tubifexet)

Ph es víz keménysége rendben van

A no2 0

No3 egy kicsit magas volt tegnap, 10-15 mg/l (tegnap volt esedékes a vizcsere)

Vizet 5 naponta cserélték, állott csapvizzel

24,5-26°c között van a vízhőmérséklete.


Én csinálok valamit rosszul, vagy a boltból már betegen hoztam el a halakat?



2018. jún. 2. 10:30
 1/8 A kérdező kommentje:

Nálam nem.mukodnek a linkek, feltételezem, másnak sem


[link]


[link]


Ma láttam, hogy elpusztult kettő garnela is...

A szűrő teljesítményét rosszul adtam meg, maximálisan 400l vizet tud azforgatni óránként.

2018. jún. 2. 11:18
 2/8 anonim ***** válasza:
Elképzelhető hogy betegen hoztad el őket, de a puffadt has még valamilyen emésztőrendszeri betegség jele is lehet. Vagy hasvízkór sajnos, de akkor puffadtak lennének a pikkelyek (ez főleg akkor látszik ha vízben van). Figyeld most őket és ne hozz még új halat, de ha a ragályosabbik fajta hasvízkór akkor később is gond lesz vele.
2018. jún. 2. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Skid05 ***** válasza:

Mondjuk 3 kevés az endlerből, nem tudom, hogy bővíteni szándékoztad a létszámot, de mivel a garnélák egyedszáma exponenciálisan szokott nőni, így én 30 literben vagy-vagy alapon döntenék a lakók között. De nyilván a hal nem emiatt pusztult el, egy kórokozó lehet a „szak”üzlet „ajándéka”, viszont ha a már benn lakó két garnéla is eltávozott akkor az valamit jelez. A lemezes táp minősége releváns, tekintve, hogy ez a főmenü.

A cserék időben, minőségben jók (mennyiségben?), a szűrő szintúgy (szenet remélem nem használsz folyamatosan), plusz ennyi mérhető nitrát (csere előtt még a 15 sem magas) mellett nem gondolnám, hogy ammónia problémád lenne, de tény, hogy kemény vízben ilyen kis víztömegben oda kell rá figyelni.

Ha nincs valami mesterséges cucc a vízben (festett dekor/kavics, algaölő etc) ami adott időben/időre elérhet egy mérgező léptéket…akkor annyi a dolgod, hogy lesd őket, ha a tendencia folytatódik átállsz egy 3 napos vízcsereszériára.

2018. jún. 2. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettők válaszát.


Amíg még el a hal, ugyanugy nézett ki mint döglötten, a pikkelyei nem álltak el. Ha valamilyen emésztőrendszeri betegség gyötri őket, akkor érdemes lenne tartanom 3-4 nap kaplalos napot, vagy inkább ne?


Kedves második: Szertnem bővíteni pár nálam született endlerrel, elő is rendeltem 5 nőstényt (a boltban csak normalis guppikkal összevissza tenyésztett orias-színes nőstények voltak, és ilyet nem szerettem volna).

Vagy-vagy alapról indultam, csak garnelakat szerettem volna, de nem tudtam magamnak megálljt parancsolni, így halak is kerültek bele....

De a csúnyább garnelakat majd át fogom tenni a nagyobb akváriumban, így kordában tartva letszamukat.


Lemezes tapbol tetra "bio aktív" tápot adok nekik, egyszer kaptak "tetra bettát".


Vizcsere mennyisége tudásom szerint rendben van (7-8 l), de tegnap a döglött hal láttan kicsit megremültem és többet (10-11l) cseréltem... Talán ez vezetett a két garnela pusztulásához. ):

Aktív szenet egyáltalán nem rakok az akváriumban, de az előző előtti vizcserénél a vizet atfolyattam aktív szenen, mert túl kemény volt.


A tesztcsik szerint a keménysége 7°d alatt van.


Semmilyen színes kavics/ hasonló nincs bent, algaolot nem használok (sőt, azért ég viszonylag sokat a lámpa, hogy végre egy kis alga nőjön a garnelaknak).

Ha a tendencia folytatódik, nem marad semmim az akváriumban, és akkor szerintem le is mondok a nanorol...

2018. jún. 3. 00:19
 5/8 Skid05 ***** válasza:

Szoktak böjtkúrát tartani, viszont a tetra tápok nem a gagyi minőségről híresek, így ha nem zabált be hirtelen nagy mennyiséget, ami aztán megdagadt odabenn, akkor a kaja dolog elvetendő.

Önmagában ez a 10 liter csere nem vezethetett garnélahulláshoz, 50%-os cseréket csinálnak high-tech akikban hetente, meg se kottyan.

Az aktív szén sokféle és többcélú lehet, viszont a vízkeménységgel tudtommal egyik sem birkózik meg, legyen szó a változó vagy az állandó keménység sóiról. Egyébként mi lett az eredmény, lágyabb lett?

A tesztcsíkok megbízhatóságával gondok vannak, nem ritka, hogy teljesen ellentétest sugallnak, inkább cseppteszt (pl olcsó neptun) A 7-es állott magyar csapvíz pl igencsak kuriózumnak tetsző első blikkre.

2018. jún. 3. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nem, nem zabalt be hirtelen. Mindig csak annyit adok, amit maximum 1 percen belül eltűnik.


Kicsit jobban örültem volna, ha azt írod, hogy a 10 literes csere vezethetett a garnelahullashoz, hisz akkor megnyugodnek hogy a többi megmarad, amennyiben csökkent mennyiséget cserélek.


A vizet egy víz aktív szenbetétes "vízszűrő kancsón" folytattam at... Es igen, a víz lágyabb lett tőle.


Majd legközelebb veszek csepp-tesztet, és osszehasonlitom a csikkal.

Nem Magyarországon élek, ezért is bosszant ennyire ez a pusztulás dolog, hiszen az élőlényeket így sajnos nem magyar árakon tudtam beszerezni.

Ma szerencsére nem döglött meg semmi, remélem, ez így is marad.

2018. jún. 4. 02:02
 7/8 A kérdező kommentje:
Bocsánat a nem odaillő toldalékokert, a telefon előszeretettel bele-bele javitgat.
2018. jún. 4. 02:04
 8/8 Skid05 ***** válasza:
Írtad az állott csapvizet, ami ezek szerint meg is egyezik értékeiben az akiban lévőkkel (ugye nem kevert víz), így nem gondolnám, hogy ez sokkot okozott volna náluk. A jobb minőségű vízszűrő kancsókban némi ioncserélő gyantát pakolnak, ami a a keménységért felelős sókat egyrészt megköti a vízből, majd azt más (leginkább nátrium)ionokra cserélve csökkenti a keménységet. A szén kémiai tisztítást lát el, mint pl a gyógyszermaradványok, nehézfémek, túlzásba vitt klór, más a szerepük, de ezen eszközökben szokott mindegyikből lenni. Ha átment a gyantán akkor lágyabb lett, a széntől meg mérgező anyagoktól mentes.
2018. jún. 4. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!