Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Odyssea dual 2x25-ös lámpa...

Skid05 kérdése:

Odyssea dual 2x25-ös lámpa fényerő növelése?

Figyelt kérdés
54 fölött megy 1x25ös 6500K-s csővel, ami lassan 2 éve folyamatosan üzemben. Van növekedés alatta, de nem olyan, mint szeretném és az alga is beköszönt. Elfáradhatott és egy csere megoldja? Van egy társa is, esetleg merjem kipróbálni megemelés nélkül a kettőt együtt? Ha megemelem mivel tegyem és mennyire emeljem első körben a 2x25-t?
2018. júl. 16. 18:36
 1/9 anonim ***** válasza:

Foglaljuk össze, mit tudunk:


Van egy 2×25 wattos lámpád. Én nem tudom, milyen lámpa lehet ez, mert ilyen fénycső nincs, engedd meg, hogy ezt magamban csak 2×24 wattnak hívjam.


Na most ebből a 2×25 wattból, 1 ×25 wattal világítasz.

Hogy ez okozza a mérsékelt növekedést, és az algát, az enném kb 3.000-szer bonyolultabb dolog, ennyiből ezt a jó istenke se fogja neked megmondani.


A következő ponton képbe jön egy társ. De vajon kinek a társa? Van még egy 2×25 wattos lámpád?

Vagy van még egy 25 wattos csöved? És mit akarsz emelni? Ha 2×25 wattal fogsz világítani, az szerinted nem emelés? Úgy nagyjából 100%-os?

Vagy a lámpát akarod feljebb emelni? :)


Az utolsó mondat pedig a kegyelemdöfés...

Mivel emeld? Hát ha feljebb akarod rakni, akkor manuálisan kéne, a kezeddel megemelni. :D

Ha a fényerőt akarod feljebb emelni, azt gondolom több fényforrással kéne. Hogy egyszerűbb legyen, mondjuk fénycsővel.

De tulajdonképpen mit is?! Mert úgy fejezed be, hogy a 2×25 wattot akarod megemelni.

Akkor most 1×25-tel világítasz, vagy 2×25-tel? Mert ha az elején beszéltél össze vissza, és 2×25, akkor annak egy 54-es fölé bőségesen elégnek kéne lenni.


De ha a végén hazudtál, és 1 × 25, akkor meg milyen más választásod van, mint 2×25-tel világítani?

2018. júl. 17. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Még egyszer nekifutok, félreérthető lett. Az az 1 watt ide vagy oda ;) A lámpa 2x24-es fénycsőnek ad helyet, ebből egy 24-es világít felette, a társa talonban, a csövek egyidősek, a lámpát használtam vettem pár hónapja, nálam csak egy cső ment eddig, de mindegyik legalább 1,5 évet már világított.

A kérdés tehát, hogy értelmetlen kísérletezni a fényerővel mert úgyis öregek a csövek vagy rakjam be a másikat is a lámpába, és némi barkáccsal emeljem meg a lámpát hogy ne a peremen üljön hanem x centivel felette? Esetleg javaslat a lámpa esztétikus, de legfőképpen biztonságos megemelésére. Nyilván a 2x24 már bőven sok erre az akváriumra, ezért gondoltam a feljebb vitelre.

Jelenleg 10 órát világít, az algának más okát nem látom, mint a lelassult növekedéshez vezető fényt.

2018. júl. 17. 19:45
 3/9 anonim ***** válasza:

Először is nézd meg, milyen a másik cső, mert lehet, hogy piros vagy kék, ehhez a lámpához igen érdekes csöveket szoktak adni gyárilag. Ha valami ilyen furcsaság, akkor alapból felejtős.

Ha napfényes, akkor tedd be. Nem hinném, hogy annyira eltolódna a spektrum, amúgy meg melegedni szokott a színhőmérséklet, 6500-ról meg van hova, szóval annyira nem egy nagy tragédia.

De amúgy nem is akkora óriási befektetés új csöveket venni , 1200 ft egy cső.


Továbbra se lehet megmondani, hogy az öregedés okozza e a problémákat. Lehet. Ugyanúgy lehet másik 8 dolog.


Megemelni esetleg felfüggesztve lehetne, bár egy ilyen kis lámpa lehet hülyén nézne ki függesztve. Nagyobbakkal szoktak ennyit melózni.

Inkább szerezz egy marék békalencsét, az beárnyékol. Nem mellesleg brutál tempóban szaporodik, -ezért is elég egy marék az elején- ergo ugyanebben a tempóban vonja el a tápanyagot az algáktól. Más úszó növény is jó.

2018. júl. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

" az algának más okát nem látom"


Növényeken hiánytünetek? Mikro-makro tápok, rendben?

Amúgy én cserélném a helyedben a csöveket, egyértelműen megértek, másfél évente 2500 ft fénycsőre nem egy csillagászati összeg.


Arra viszont számíts, hogy ha 2 csővel akarsz világítani, akkor tutira borul minden! Azért az ott már nem kis pálya!

Ahhoz olyan szűrés kell, mint egy 120 literes lowtech-be! Nem 2 nap alatt fog beállni.

2018. júl. 17. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Apropó szűrés...

2 év alatt lehet a halak is nőttek annyit, hogy ha az elején is gyengécske volt a szűrés, mára kezd túlterheltté válni, ahol pedig ammónia van, ott bizony jön az alga! És minél több a fény, annál kevesebb ammóniától jön.

2018. júl. 17. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Sylvania Luxline Plus 865ös mindkét cső. Ezek szerint 1,5 évente ideális a csőcsere vagy inkább hamarabb? Néhol 9 hónapokról olvasni. A másik: „melegedni szokott a színhőmérséklet” tehát eltolódik a piros tartományba? ez miből derül ki, van látható jele?

Függeszteni persze nem tudom. Gondoltam plexire, lábakat barkácsolok belőle oszt lesz valami…mondjuk egy 10 cm-re emelve.

Adok mikrót-makrót, vannak hiánytünetek is az alsó leveleken, meg az istenverte agancsok csak-csak ott virítanak az áramlásban és egyre több van.

Garnélák vannak benn, nem is sokan, nem kimondott ammónia-gyár.

2018. júl. 17. 21:12
 7/9 anonim ***** válasza:

"van látható jele?"


Extrém esetben van, csak nehéz észrevenni, mert minden nap látod. Nincs összehasonlítási alap.

Hogy mennyi idő múlva tolódik a spektrum, teljesen változó.

Volt aki bemérte, és pl arra jutott, hogy az első 3 hónapban is elég sokat változik , aztán majdhogynem stagnál hosszú ideig, és az első használattól számítva 1 év múlva kezd el jobban szétcsúszni.

Gondolom gyártótól is függ, meg üzemórától...

2018. júl. 18. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Oka van, hogy nem javasoltad a 2x24-re a maszkolást, mint alternatívát? Nem vagy híve? Azt pl nem tudom, hogy a csövek élettartamát mennyiben befolyásolja (ha egyáltalán).
2018. júl. 19. 17:33
 9/9 anonim ***** válasza:
Mindennek oka van. Ennek pl az, hogy nem jutott eszembe. :)
2018. júl. 19. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!