Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ammónia-mérgezés kezelése?

Bamboocha466 kérdése:

Ammónia-mérgezés kezelése?

Figyelt kérdés

Borzasztó dolog történt. Az alga két nap alatt teljesen ellepte az akváriumot, majd az egyik hal furcsán kezdett mozogni (lóg a farka).

Láttam, hogy el van tömödve a szűrű, hát kitisztítottam... És ekkor vettem észre, hogy kb 10-12 döglött ivadék hal van benne...ezek szennyezhették a vizet.

Sajnos az utolsó tesztcsíkom előző héten elfogyott (akkor minden rendben volt), a cseppentős teszt pedig csak hétfőn érkezik meg, így nem tudom mekkora a baj.

Egyenlőre a felnőtt halakat átettem a nagy akváriumba, és napi 7liter vizet cserélek, nem etetek.

Ma elpusztult egy garnéla.

Mit tehetek még, hogy mielőbb mérgezés-mentes legyen a víz?


paraméterek:

30liter (netto 25)

belső akasztós szűrővel

élő növényzettel

lakók: egy darab hím endler guppi (ennek lóg a farka)

ki-tudja-mennyi 1hónapostól-1 hetes korig terjedő ivadékhal

7rc garnéla + egy adag baby garnéla

25-27'c víz. (sajnos napközben dolgozok, így nem tudom hűteni a vizet).



2018. júl. 27. 01:29
 1/5 Skid05 ***** válasza:

Ha ez még mindig a 10wattos ledes, akkor ilyen fény mellett egy jelentősebb bomló szerves anyag elindíthat egy instant algabummot. Bár legutóbb lágy vízről is szó volt, így az ammónia helyett a nitrit lehet kritikusabb veszélyforrás. Akárhogy is, az alga menti a jószágok többségét, azzal, hogy beépítette a nitrogén vegyületeket.

Elvileg a rákok és az ivadékok ezt előbb kellett volna, hogy jelezzék. Így felmerül, hogy az ivadékok eleve mérgezés miatt kerülhettek a szűrőbe (meg a tesztcsík ugye mennyire megbízható)?

Aktív szén igen jól jönne a szűrőbe+úszó növény (najas, pistia, lemna), a vízcsere menjen meg a kaja-stop is. 30 literbe nagyobb halóvodát ne tervezz, a kitudjamennyi 1 hónapos ivadék nem túl biztatóan hangzik.

2018. júl. 27. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Salx Narval ***** válasza:
Ezeknek az állatoknak nem kell hűteni a 25-27 fokos vizet, hőmérséklettel nincs baj a túletetéssel, túltelepítéssel, szűréssel és a bajt megelőző vízcserékkel inkább. Én is úszó és lebegő növények telepítését tanácsolnám pl máj és jávai moha ill tüskéshínár. Szerezz be egy iszaplopót amivel könnyen takarítani tudod a talajt. Amit most csinálsz az így jó addig amíg a szűrőben újra kialakul a bacikultúra 2-3 hét, utána elég heti 2-3 részre elosztani a heti 30%-os vízcserét. Szerintem már a a napi vízcserék miatt nincs baj a vízzel de az előző mérgezés miatt sajnos előfordulhat, hogy elpusztul még pár állatod. Jobban járnál ha a halakat külön és ennél nagyobb akváriumban tartanád, pláne ha az ivadékokból is szeretnél felnevelni párat.
2018. júl. 27. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
25%
A kedves kérdező hetet-havat összehord és mintha nem lenne tisztában alapvető akvarisztikai kérdésekkel. Ilyen kicsi akváriumban nagyon kevés halat szabad tartani, bár nem pontosítja, de az a "ki-tudja-mennyi 1hónapostól-1 hetes korig terjedő ivadékhal" megjelölés mindenesetre erős túlnépesítettséget mutat. Így látatlanba azt sejtem, hogy az akvárium napfényt kap és a túlzott megvilágítás is az oka a történéseknek. Hogy az ammónia miként került a gondolatmenetbe, az rejtély.
2018. júl. 27. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Kedves első: igen ez még mindig a 10ledes akvárium. Az algaval jelenleg nincs is bajom, majd eltűnik, amikor javul a helyzet.

Az athelyezett felnőtt halak közül 2nek kicsit pirosabb volt a kopoltyuja, ezért gyanakodtam ammoniára (meg -ha jól tudom) a bomlo feherje először ammoniakent jelenik meg a vízben.

Az aktív szűrőt először hétfőn tudom sajnos csak megoldani,úszó növényt pedig szerzek be ma. Ezt egyébként az alga ellen ajánlottad, vagy segít az esetlegesen fennmaradt vegyületek gyorsabb lebontásában? Tettem at a nagy akváriumból atokhinart, úgy emlékszem ez sok vegyületet felhasznál.


Nincs annyira nagyon sok ivadek. Elajandekoztam már egyszer nyolcat, és lévén hogy csak 4fiatal endlerem van, ők nem szültek soha sokat. Most nagyjából 20ivadek lehet még bent, este 4 nagyobbat athelyezek.

Az egy hím rossz állományból származik, szerintem ezért jelentkezhetett nála először a tünet..

Az ivadekokat a szűrő motorja daralta be, tehát nem a szivacsba mentek.

Segítene a helyzeten, hogyha egesz nap világítanék? Több alga nőne...


Kedves második: a szuroben megmaradtak a bacik...

A vizet pedig szívesebben tartanam fix 25fokon, minél hidegebb a víz, annál lassabban bomlik a feherje-kevesebb azonnali méreganyag.

A nostenyeket mind elajandekozom, 6himet szeretnék később megtartani...

Mivel szörnyen béna voltam, így egy csomó halivadek-hulla-darabka került a vízbe, melyek meglapulnak a kövek/növények között. Mulm szivoval sem tudom eltávolítani... Így sajnos egy darabig még tartanom kell a napi vizcserét.



Kedves harmadik: nem akarom az összes ivadekot itt felnevelni.

De én magam is úgy látom, hogy kár volt ezt a nanot elindítani... Ha esetleg minden kipusztult, eladom.

Az akvárium szinte semennyi napfényt nem kap -ambar most örülnék, ha kapna-.

Az ammónia a sok megdöglött hal miatt jött a gondolatmenetbe... Ha jól tudom a fehérje (vagyis pl. Étel vagy döglött hal) bomlása közben ammónia szabadul fel.

2018. júl. 27. 14:09
 5/5 Skid05 ***** válasza:

Korábban 7.2-es pH-t írtál, ezen kémhatás mellett ammónium van jelen a vízben mintegy 98%-ban az ammóniával szemben, ilyenkor a nitrit nagyobb kockázat. Ugyanúgy kivörösíti a kopoltyút, ugyanis azokon keresztül bejut a keringési rendszerbe és egy sötétvörös/barna vegyületté módosítja a hemoglobint.

A korábbi képeken mohát és eleocharist láttam, és említetted, hogy nem tápozol. Ezek a növények nem segítenek a víz helyrebillentésében, csak a gyors növekedésűek, ezek közül is a legjobbak az úszók, melyek közel vannak az energiaforráshoz. Később az alga ellen is felvehetik a versenyt, persze táp nélkül nekik sem megy.

Az egész napi világítás még jobban melegítené a vizet, ahogy te is írtad a melegebb víz nem előnyös ilyen esetben. A 25%os cserékkel el kell fogynia a toxikus vegyületeknek, 4 nap alatt az eredeti negyedére, az már nem hangzik rosszul, a maradványokat a garnélák is fogyasztják, ők mindenhova bejutnak.

Az ivadékok sűrű etetést igényelnek, a saját érdekükben teszik őket külön, olyan tartályba ahol a vízcserékkel a bomló anyagok feldúsulása limitálható. És persze nem ekkora fény alatt, ahol a nitrifikáció borulása tönkreteszi több hónap kertészkedését meg a fél faunát igen röpke idő alatt.

Jó példa ez arra, hogy egy 30 literes milyen sérülékeny rendszert jelent, meg kell fontolni, hogy miként viszed tovább az akit.

2018. júl. 27. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!