Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mekkora ph szint eltérés...

Bamboocha466 kérdése:

Mekkora ph szint eltérés normális az akvárium vize illetve a csapvíz között?

Figyelt kérdés

Nagyon magas a ph szintem, 8,5 -ös (sera cseppentős teszttel mérve). A csapvizé ideálisabb, ez egy értékkel alacsonyabb, tehát csak 7,5 ös.


105 literes akvariumrol van szó, melyben minden második héten cserélek 20-25 liter vizet.



#akvárium #PH #ph-szint
2018. aug. 23. 22:36
 1/6 Skid05 ***** válasza:

Ha a kérdés a cserével való esetleges ph-kockázatra is vonatkozott, akkor itt nincs ilyesmiről szó.

Lényeges: mekkora az aki- illetve a csapvíz változó keménysége? Keményíthet-e valami az akiban (talaj, dekor)? A párolgást is csapvízzel pótolod?

A sera teszt 0,5ös lépték, benne van, hogy nincs ekkora különbség a kettő között, amit meg okozhat egy kemény vizes párolgás pótlás, a sók koncentrálódnak odabent.

2018. aug. 23. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Szia

Köszönöm gyors válaszod. Amiatt nem aggódok, hogy a halaknak bajuk lesz a minimális ph változástol a vizcserék alkalmával, viszont szeretném, hogy egy kicsit alacsonyabb legyen a ph szint.

Az akvárium már tavaly december óta üzemel így - úgy gondolom,- ami kioldodhatott, az ki is oldódott. Kezdetben (első 2-3 hónap) éppen emiatt részben esövizzel részben csapvizet töltöttem vissza a vizet. Egyébként a talaja zúzott bazalt, melyet ecettel is atmostam.


A csapvíz keménységét nem mértem, de majd ennek értéket később megadom.

Az akváriumban uralkodó értékek:

Kh: 7°d

Gh: 11°d

(Szintén sera cseppentössel mérve).


Az akvárium fedett, így annyira minimális parolgasrol van szó, hogy nem is szoktam visszapótolni. Igazából fel sem tűnik, hogy valamennyi hiányzik belőle.

2018. aug. 24. 00:42
 3/6 Skid05 ***** válasza:
Már akkor gyanús volt amikor az aki értéke magasabb volt a csapvízénél. 7-es kh mellett nem lehet 8.5ös ph-d, kevés a lúgosságot (is) eredményező sók volumene, olyan 7.2-7.4 körül lehet. A cseppteszt hülyeségeket mutat, seráról lévén szó nem lep meg. Gyanítom a csapi is max közép kemény lehet. A meleg idő pl betehet a csepptesztek reagenseinek.
2018. aug. 24. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Éjszaka még leteszteltem a csapvizet is, ennek értékei:

Kh: 10-11 között°d

Gh:14°d


De ha azt írod, hogy a sera cseppteszt félrevezető lehet, akkor nem foglalkozok a ph értékkel...


Eddig sem igazán zavart, csak felmerürlt bennem a kérdés, hogy az no3on kívül még miért kell vizet cserélni... Tehát ha beállt egyensúly van az akváriumban akkor a szinte állandó szennyezést (no2) a lebontobakteriumok azonnal kezelik...no2 nem gyülhet össze.


No3 felgyülhet(hacsak nincs rengeteg növénypnk elenyésző mennyiségű hálóhoz képest).


A ph érték nehezen befolyásolható csak vizcserével.


Mi gyülhet meg össze? Ha rosszul tápozol, elképzelhető hogy például túl sok vasam lesz a vizben?


Ha csak akkor cserelnék vizet, amikor az no3 szint tetözik, akkor az elég lenne, vagy van más is, amit nem szoltubk mérni, de el kell tennie a vízből?

2018. aug. 24. 07:23
 5/6 Skid05 ***** válasza:

Sera csepptesztre nem alapoznék a ph-t illetően, mondjuk egy digitálisra inkább adnék, persze csak akkor van értelme a kütyünek ha piszkálod a ph-t, azt meg nagyon lágy vízben (5kh> ) van értelme, egészed addig a változó keménység determinálja, 5 kh alatt instabil/mozgatható ph minussal. Mindezt igen alapos indokkal (halszaporítás, növényes vonal).


Beállt társas akváriumban ahogy írod a keletkező és a fogyasztott no3 érték az elsődleges a vízcsere prioritásait illetően, nincs más ami ekkora mennyiségben keletkezne ebben a zárt rendszerben, viszont bomlani nem tud tovább odabent, végtermék. A po4 itt sem ignorálható, de nem akkora tényező mint makrós tápozás esetén.


„hacsak nincs rengeteg növénynek elenyésző mennyiségű hálóhoz képest” = el natural vonal


Ha külön növénytápozol akkor vas és a po4 esetleges halmozódása veszélyes, illetve egymás antagonistái is, mind2 elem (P, Fe) ősellensége a kemény víz és a magas ph, de nálad ez nem lehet gond. Csak no3-ra nem hagyatkoznék így elsőre, meg kéne mérni a po4 alakulását, 1 ppm fölött már bekavarhat, jó fény és vízkémiai feltételek mellett arányosan kell fogyniuk. De erre rá kell mérni legalább egyszer, hogy tényleg így van-e, a konstans magas po4 a halakra is ártalmas (törpenövés), és nem ritka, hogy elcsúsznak a no3-al a szintjeik, utóbbi intenzívebben fogy pl.


Mi gyűlhet még? Kemény vizes párolgás-pótlás esetén a sótartalom (Ca, Mg). Halak által kibocsátott hormonok…


Sikerült túlspiláznom…

2018. aug. 24. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Huh, valóban egy kicsit tulspilaztad, párszor at kellett olvasom, hogy világos legyen számomra. 😅


Nem szeretnek babralni a ph-n, túl kevés tudásom van hozzá. Csak kicsit úgy vagyok az akváriumokkal, mint egy hipohonder a testével... Ha egy foltocskat látok egy halom, akkor azonnal ammónia-eges nyomait velem felfedezni, és így tovább. :D


Nagyon nagyon keveset tapozok, a megadott heti 10 ml helyett kéthetente adok hozzá 5 ml-t. Hosszas próbálkozás után ez tünt a legjobbnak.


A kalcium és magnézium felgyülemlese miatt sem aggódok, hiszen -a neha sajnos még most is előforduló tuletetes miatt- megszámlálhatatlan mennyiségű csigam van. Szerintem ezek az összes mg-ot és ca-ot felhasználják. A helenak bevetése óta gondom is van, hogy hogyan szedjem ki az üres házakat, hogy ezek ne oldodjanak vissza. Mondjuk elképzelésem sincs, mekkora mértékben oldódnak ezek a házak fel, de szerintem évek, akár évtizedek kellhetnek, hogy ezek szetbonoljanak.


A hormonokra nem is gondoltam, ennek milyen negatív hatása lehet a halakra?

Kérdéses hogy például befolyásolja-e egy 2-3 évig elö Betta életét, ha túl sok hormon között úszkál..... Mi emberek is most túl sok hormont viszünk be a szervezetünkbe, ennek legszembetűnőbb mellékhatása, hogy az emberek egyre nagyobb többsége terméketlen. Ha a halaknak is főleg ez a mellékhatás érvényesül, akkor tulajdonképpen ez engem nem érint, hiszen nem szeretnek a nagy akváriumban semmit sem szaporítani.


Köszönöm szépen kimerítő válaszodat.

2018. aug. 26. 14:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!