Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hólyagbetegség, idegrendszeri...

Bamboocha466 kérdése:

Hólyagbetegség, idegrendszeri betegség, vagy valami más? (Videó)

Figyelt kérdés

A helytelenül tartott ezüst fonalalgazom egyike haldoklik (melegebb víz, kicsi kiuszoter, kis csapat).

Decemberig kellett volna kibírnia, de sajnos nem tudta.


A hólyag betegségekre azt írják, hogy ekkor a hal fejjel lefelé úszik, de ö inkább csak disszorentaltan, körbe körbe.


Elkülönitettem, de ettől függetlenül nem tudom hogy a többi halam megbetegedhet-e.


Illetve van fikarcnyi esély arra, hogy túléli? Reggel kezdett körözni, este bement egy bujokaba, ahonnan nem tudott kijönni, és a helana csigák is elkezdték rágcsálni.


Sötétben piheg a földön, mozgásra vagy fényre pedig eszeveszetten próbál menekülni, de csak egy helyben forog.



[link]


2018. szept. 21. 01:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Eléggé idegrendszeri eredetűnek tűnik. Lehetséges hogy nekiugrotta tetőnek, vagy fejjel nekiúszott az üvegnek(ha ez az a hal amit az előző videón kergetett a másik, akkor valószínű, hogy a hajsza alatt sérült meg).


Nyugodt helyet próbálj neki biztosítani, ahol a többi hal nem fér hozzá. Ha lehetséges, akkor tedd karanténba egy szivacsszűrővel.

2018. szept. 21. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Salx Narval ***** válasza:
Ez nem hólyagbetegség hanem valamilyen parazita okozza, pl chilodonella, elég sok kórokozó mutat hasonló tüneteket ezért a beazonosítása nehéz. A stressz által legyengült immunrendszerű ill sérült, vagy öreg halakat támadják főleg az ilyen un másodlagos kórokozók ( bizonyára előzmények is voltak amit nem vettél észre). Ebben az állapotában nem sok remény van a gyógyításra. Stresszmentes környezet és erős levegőztetés mellett malachit zölddel megpróbálható a kezelése. Az akváriumot talán nem muszáj kezelned ha más hal tünetmentes, ott egy részleges vízcsere és 10-literenként egy csapott evőkanálnyi, vagy teljes teáskanálnyi jódmentes konyhasó is megteszi.
2018. szept. 21. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Kedves első: az elkülönítés este megtörtent. És igen, ez az egyik hal az elött videóról, de egyébként a hajszak nem voltak gyakoriak. (Eteteskor nagyon minimálisan kergette a most beteg hal a kisebbet, illetve táncot hetente-kethetetne jártak).


Nem tudok hozzá semmit sem betenni, mert nagyon felenken reagal mindenféle vizmozgasra. Inkább cserélhetnek a vizét, de lehet, hogy érdemesebb lenne jegfürdöbe tennem. Ha a forgo-baja javulna is, nem tudom hogyan reagálnak szervezete arra, hogy a sérült felületen a helana csigák majszolgattak. ):


Narval: parazita okozhat ilyen gyors állapot romlást? Tegnap elött éjszaka jól volt, reggel pedig forgott (ekkor sajnos nem tudtam sokáig megfigyelnem, mert dolgoznom kellett) este pedig elbujva találtam.

Öregnek nem öreg, hiszen a kifejlett meretenek a felét érte eddig el. Sérüléseket sem láttam rajta, de a legyengült immunrendszer valószínű.

Levegöztetöre nagyon rosszul reagál, jobbnak látom, ha inkább pihenni tud.

Valamennyi sot tettem a beteg halhoz, de veszek akkor malachitet is.

A nagy akváriumban azonnali 20% vizcsere megtörtént, melyet ma este megismétlek, illetve javaslatodta megsozom öket is.

2018. szept. 21. 09:17
 4/11 Salx Narval ***** válasza:
Mégse tedd, mert kinyírhatja a só a csigáidat, figyelmetlenül olvastam nem vettem észre, hogy csigák is vannak. Nem ilyen hirtelen alakult ki csak neked a forgás tűnt fel az ezt megelőző tünetek nem. Nehéz észrevenni az első jeleket mert jó ideig nem látni semmit, a fogás, a talajon fekvés és bőrön lévő váladéktermelődés már az utolsó stádium, valószínűleg a csigák is a lepedékre mentek. Előzmények lehetnek az ideges úszás, szapora légzés, széttárt kopoltyúk, dörgölőzködés tárgyakhoz, talajhoz, növényekhez, ezt követi a félrevonulás étvágytalanság fent, vagy lent való tartózkodás ill a bőrén megvastagodott nyákréteg, majd a forgás és végül elpusztul. a tünetek nem minden esetben rendszeresek néha egyiket, másikat nem is produkálja. Szóval a csigák vízét ne sózd le mert megölheti őket.
2018. szept. 21. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

A csiga állomány akár teljes pusztulasa kevésbé zavarna, mint az hogy akár egy hal is megbetegedhet. Helanakhoz minimális ragaszkodok, de csak azért mert elpusztitjak a többi csigát...

De inkább cserélek egy darabig napi szinten vizet.


A csigák azon a részen másztak rá, ahol a forgolodas miatt a hal megsérült, és kisebesedett.

Túlzó mértékben figyelem a halak viselkedését, és ha valami szokatlant tapasztalok,, akkor órákig utána olvasok, vagy megkérdezem másoktol, hogy mi történik (ld. Elözö kérdésem amely a halak tancara vonatkozott). Az altalad felsorolt előzmények közül csak az ideges úszás az, ami megfigyelhető volt, de ez szerintem a kis hely és a kis csoport miatt lehetett , és ez sem volt állandó.

De sem dörgölözes, szapora légzés, vagy rendellenesen álló kopoltyukat nem figyeltem meg, étvágytalanságot meg végképp nem. A nyalkareteget nem vizsgálták tapintás útján, de szenrevetelezes alapján eddig nem nézett ki máshogy (most valóban nyálkásabbnak tünik szerencsétlen).

2018. szept. 21. 12:29
 6/11 Salx Narval ***** válasza:
Nem tudok jobbat és többet mondani, próbáld kezelni malachit zölddel, az akváriummal tegyél belátásod szerint de ha beledöglenek a csigák akkor azokat mielőbb érdemes kiszedni. Az enyémek mondjuk ennyi sót kibírtak még.
2018. szept. 21. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Skid05 ***** válasza:

Igen egy fejsérülés reális magyarázat lehet erre a rángatózásra, körözésre. Illetve a fényreakció is arra utal, hogy valami történhetett a feji részen, parazita esetén azért kontroll alatt tudná tartani a mozgását, de láthatóan ez rá már nem igaz. Ez alapján meglepne, ha a malachit érdemi javulást eredményezne, persze egy kísérletet lelkiismereti jelleggel megér. Ha nem változik a kezelés hatására sem akkor azért az eutanáziát fontolóra venném.

„melegebb víz, kicsi kiuszoter, kis csapat” amúgy ez még nem feltétlenül gyengíti le (pláne ennyire drasztikusan) az immunrendszerét, ha egyéb releváns tényezők rendben vannak (nitrifikáció, étkezés), de mondjuk ha a kis csapatból egy rászáll, az már egészen más…

2018. szept. 21. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenki tanácsát. Sajnos a malachites kezelésig el sem jutottunk, ma délután megdöglött. Utólag sajnálom, hogy nem öltem meg rögtön, és szenvednie kellett.


Egyéb releváns tényezők (étkezés és nitrit-szint) rendben voltak. A kis csapat meg két halat jelentett, de mivel az elpusztult volt a nagyobb, így őt tulajdonképpen semennyi agresszió nem érte. Etetéskor a másik meg-megpróbálta elüldözni, de nem járt sikerrel.


Most az egyetlen megmaradt példány sínyli meg ezt az egészet. Hihetetlenül félénk lett, ma nem is evett ( pedig a többi hal teljes mértékben békén hagyja, még a nagyon játékos neonok is).

Megpróbálom elajándékozni, és ha nem sikerül, beviszem egy üzletbe. Remélem ott befogadják. Remélem addig egy kicsit bátrabb lesz, és legalább enni fog...


Kicsit off: itt malachit zöldet tisztán nem lehet kapni (vagy csak literes kiszerelésben, amit soha-soha nem tudnék elhasználni). Sera costapur/ sera pond omnipur (mindkettő tartalmaz malachitet is egyéb összetevők mellett) ugyanúgy megfelelne?

A leírásuk alapján igen, de inkább megkérdezem, mielőtt megrendelem.

2018. szept. 22. 01:52
 9/11 Salx Narval ***** válasza:
Sajnálom a haladat de sejtettem, hogy ebből az állapotból már nem gyógyul fel. Valószínűleg már a gyógyszer sem segített volna. Igen jók lettek volna a SERA gyógyszerei is én csak az ára miatt nem ajánlottam őket. Sajnos a megmaradt haladdal kapcsolatban nekem sincs jobb ötletem mert hely szűkében nem lehet belőlük egy kis rajt tartani, egyedül viszont ritkán találja meg a helyét, az még a jobbik eset ha félénk, akár agresszívé is válhat. Kínáld meg a kedvenc zöldségével és spirulinával, lehetőleg tartsd a hőmérsékletet 24 fok alatt és ha nincs, telepíts úszó növényeket hátha felbátorodik. Azért figyelgesd mert én nem hiszem, hogy a másik nekiúszott volna az üvegnek és attól keringett. Ez egy eléggé tipikus tünete az idegrendszert is támadó kórokozóknak és szerintem kevésbé utal mechanikai sérülésre.
2018. szept. 22. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Hát valóban kicsit drágábbak, mint a sima malachit (250ft-ért láttam 25ml-t, ebből meg 100ml kerül 1800Ft-ba), de még így is olcsóbb mint mondjuk egy új hal...


Amúgy is a decemberi "nagy akvárium átalakítás során" eladtam=elajándékoztam volna őket, sosem terveztem őket hosszú távra.

A félénksége ezért zavar, mert enni sem akar. Kedvence a forrázott spenót, de otthagyta. Remélem, éjszaka annyira éhes lesz, hogy felkel, és megeszegeti, máskülönben porszívozhatok ki mindent. :D


Mivel bettával él együtt, így nem tudom lejjebb vinni a hőmérsékletet, a kis garnélás akváriumba meg majdhogy bele sem férne szerencsétlen.


a kis akváriumból folyamatosan teszek át uszó növényeket, de általában lerágja a gyökerüket. Átállítottam a fénycsövet, hogy ne teljes erejável érje a vizet, de nem sokat segített.


A tetemet megvizsgálva találtam rajta egy elég sulyos sérülest a fején, de nem tudhatom, hogy ez a sen volt-e előbb, vagy a forgolódás miatt serült itt is meg.


Figyelem a többieket, enyhén megsóztam őket. A csigák még bírják.

2018. szept. 22. 03:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!