Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Melyik/milyen emberre lehet...

Melyik/milyen emberre lehet azt mondani, hogy ő egy igazi akvarista? Én az vagyok? És te?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy hol kezdődik az "akvaritizmus". Jobban mondva, hogy ki az igazi akvarista.

Én csak hobbi szinten foglalkozok az akvarisztikával, de engem nagyon érdekel. Hogy mit lehet hobbi alatt érteni? Úgyan úgy takarítóm az akvát, etetem a halakat és természetesen gyönyörködök bennük.


De nem hiszem hogy én igazi akvarista vagyok, még akkor sem hogy hobbi szinten érték az akvarisztikához.



2019. jan. 20. 19:49
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Bocsánat az "akvaritizmus" megfogalmázásáért. Nagyon furcsán jött ki.
2019. jan. 20. 19:52
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem meg pont az igazi akvaristák táborát erősíted. Az én szememben az az akvarista, aki a halak igényei szerint, nekik megfelelő körülmények között tartja őket és gondoskodik róluk. Aki utána nézett előre mindennek, és ismeri az akvarisztika alapjait. Ő már akvaristának mondhatja magát.


Aki bemegy a boltba, vesz egy kis (általában 30 liter alatti, vagy a választott fajhoz nevetségesen kicsi) akváriumot, majd választ bele 20 különböző halat ami tetszik neki külsőre, na ő az aki semmilyen körülmények között nem nevezheti magát akvaristának.

2019. jan. 20. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy elmontad őszintén a véleményedet! Jöhetnek még a válaszok.
2019. jan. 20. 20:00
 4/12 anonim válasza:
92%

Röviden kétféle akvarista létezik: az egyiknek a halak életkörülményei számítanak, a másiknak a büdzsé.

A tévhittel ellentétben az akvárium nagyon drága dolog. A kisméretű akvárium, a kínai, rossz minőségű felszerelés, az olcsó táp mind arra elegendő, hogy a halak elvegetáljanak, aztán sorban elpusztuljanak.

Aki viszont tökéletes életminőséget akar a halaknak, annak komolyan a zsebébe kell nyúlnia. Egy rendes akváriumi felszerelés ára nem lesz százezer alatt és akkor még élőlények sehol sincsenek.

Nem csak kiválasztja az akármilyen akváriumot, amit aztán a fűtőtest vagy ablak elé rak, beönti a csapvizet, beleválogat néhány össze nem illő hal -és növényfajt a legjobban kinéző talajjal, aztán mehet bele a kétezer forintos szivacsszűrő-lélegeztető kombó.

Olyan mélységben jár utána a témának, ami szakkönyveket tölt ki (külföldi szakirodalmat is) és komoly odafigyelést igényel. Szereti a halakat és családtagnak tekinti őket, nem csak legyint, amikor egy újabb dögöt kell kihalászni az aljáról. Megérti, hogy ugyan az XY hal nagyon szép, de az a hal nem illik bele abba az akváriumba, így nem esik kísértésbe és nem veszi meg.

És az egyik legfontosabb: ezt nem csak hobbinak tekinti amit megunhat, hanem elköteleződésnek amivel vállalja, hogy érző lények életéért felel. Ez sajnos egy fekete zóna, mert míg a rosszul tartott kutyáknak, macskáknak, lovaknak van érdekképviselete és a felelőtlen tartás miatti pusztulásuk akár jogi felelősséget is vonhat maga után, a halakkal csak az törődik, aki megvette őket és csak annak a lelkiismeretén múlik az életük. Aki tehát a halakat csak dísztárgynak tekinti és nem élőlénynek, annak nem való az akvarisztika.

2019. jan. 20. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat!
2019. jan. 20. 20:16
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem az akvarista ismeri az állatai és növényei igényeit és azokat biztosítja. Azt hogy ezt mivel éri el az mellékes. Széles a skála az önerőből elkészített egyedi rendszerek és fortéjok, meg a valóban drága készregyártott, tipusrövidítésekkel jellemzhető puzzle akvák között
2019. jan. 20. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Skid05 ***** válasza:
90%

A tévhitben nem hívők tévhitével ellentétben egy hétköznapi értelemben vett családi/társas akvárium nem feltétlenül drága dolog, hosszabb periódusban. A kezdeti befektetés értéke relatíve magas (hol nem?), ellenben azt követően ma már csak a tudástőkén múlik, hogy valaki észszerűen, akár profittal tudjon üzemeltetni egy akváriumot, annak ellenére is, hogy nem az üzlet az elsődleges szándéka. Az hogy mindez, és úgy ált véve a siker, mennyi gyakorlati időt követően fog megvalósulni, az alapozás határozza meg.


Ez az elméleti alapozás amire sokan magasról tesznek, ez a vízválasztó, ezért árulják a friss 5 hónapos üvegeket, ezért vesz 10ből 7 juwel riót, de utóbbi jó példa arra is, hogy a stekszen múlik kevésbé a siker. Sokan pl elsiklanak a használt opció mellett, pedig nem kéne.


Összességében valóban a hozzáállásban van a kulcs, avagy mennyire végzi lelkiismeretesen/szenvedéllyel a tevékenységét (mondjuk ez szinte mindenre (is) igaz). Akar-e érteni is hozzá vagy sem. Egy mikro-ökoszisztémát élővé varázsolni nem alábecsülendő kihívás. Fizikai, kémiai, biológiai alapokat kíván, de egyben ezért is nyújt többet, mint más. A természet törvényeinek megismerését, tiszteletben tartását és gyakorlati alkalmazását egy érzékeny, zárt rendszerben. és türelmet..na az kell hozzá.


Ami a kérdezőt illeti, a hozzáállásával jó eséllyel nincs gond, mert az önkritika-képtelen kontároknak egy ilyen filozofikus felvetés nem jutna eszébe. Tehát kizárásos alapon akvarista.

2019. jan. 20. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Salx Narval ***** válasza:
100%
Erről a halakat kellene megkérdezni.:D
2019. jan. 21. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Ment mindenkinek a zöld kéz!
2019. jan. 21. 06:12
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Én valamikor 200 évvel ezelőtt mikor ismerkedtem ezzel a hobbival, jóval az internet előtt, mikor nem volt az ember előtt húszezer leírás, csak pár kelet-német fordítás, én úgy tanultam, hogy az egy jó akvárium, ami közelebb visz minket a természethez, ami beviszi a házunkba a természetet, ami olyan, mint egy természetből kiragadott részlet.

Azóta jött ötezer féle irányzat, meg nagy okosságok, (amiben persze bőven vannak tök jó dolgok) de ezt az alapvető szemléletet sose adtam fel, és ezt sose bántam meg!


Egy akvarista egy komplex egészként kezeli az akváriumot, mint egy olyan életteret, ahol minden mindennel összefügg.

Egy zárt rendszer, amibe csak én nyúlok bele, etetéssel, tápozással, de bármivel is, az mindenre kihatással van.


Én úgy mondanám, hogy nem elsősorban a halak igényeit kell nézni, hogy pl megfelelőek legyenek a vízparaméterek, stb...

Az olyan, mint ha bemagolnánk a leckét, betűről betűre.

Célravezető, lehet érte 5-öst kapni, de nem az igazi.

Szerintem az különböztet meg egy akvaristát egy haltartótól, hogy előbbi elsődleges célja hogy egy tökéleteshez minél inkább közelítő életteret alakítson ki, ami "mellesleg" egyébként az adott élettérre jellemző halaknak is értelem szerűen tökéletes.

2019. jan. 21. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!