Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Segítség RO témával kapcsolatban?

Segítség RO témával kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Beszereztem egy RO készüléket de ugye az teljesen 0-ás víz azaz még nem használható, "vissza kell sózni", nos erre találtam olyan megoldást hogy kalcium klorid+keserűsó. Keserűsót még betudnék szerezni de kalcium kloridot nemhiszem. Ha sima csapvízzel keverném akkor az úgy gond lenne? És kell a csapvízet előkészítővel ugyenúgy klórtalanítani? 5GH ra ha felvinném illetve 3KH-ra az úgy megfelelő a növényeknek?
2019. febr. 8. 12:14
 1/8 bsoft ***** válasza:
100%

Ha a csapvized értékei jók (kh:gh arány közelítőleg 1:2,meg a ph)

Akkor pihentetett vagy klórtalanított vízzel minden gond nélkül a megfelelő arányba bekeverhető.

A 3 kh nagyon a minimum ez alá semmikép ne menj. Ha co2 is adagolsz akkor pedig mininun 5 mert nagyon kicsi lesz a pufferkapacitása és nagyon lemegy a phd. A gh pedig értelem szerűen legyen kb a duplája. Szóval egy kh 4-6 gh 8-12 ideálisnak mondható. Ha ezt csapvízzel keverve tudod hozni szerintem felesleges külön sózni.

Illetve figyelj az akváriumba lévő tárgyakra és aljzatra azok is tologathatják a keménységet pl ada amazonia lefelé manado felfelé, mészkövek csigaházak felejtős mert a kht egyből visszaoldják a vízbe. Ja és ha vannak csigáid azok meg fogják sinyleni az alacsony kht.

Meg néha azért mérd újra a csapvizet mert szezonálisan változik a keménysége.

2019. febr. 8. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nálam manado van de inkább lágyabb lett a vizem bár olvastam hogy növények is közrejáthatnak benne meg eleve nincs hálaégnek kemény csapvizem és 1:2 arány gh kh szóval ez miatt jó helyzetben vagyok. Szóval ha jól értem arányosan kell a csapvízzel önteni pl.: 16gh-s víz ha 20-20 liter azaz fele fele ro-csap akkor 8gh lesz az eredmény és így tovább? Köszönöm!
2019. febr. 8. 16:16
 3/8 A kérdező kommentje:
Most mértem a csapvíz ph ja 8 as akváriumé 8.5 ez nem túl sok? Eddig simán csapvízzel cseréltem co2 nélküli akvárium (jövőben szeretnék co2-t ezért is a vízlágyítás) vagy lehet a tesztem rossz? Cseppteszt a tetrától. Köszi!
2019. febr. 8. 16:22
 4/8 bsoft ***** válasza:

Igen ha fele ro vizet teszel a gh meg kh is fele lesz utána.

A 8 ph kicsit sok főleg növényezéshez(egyes tápanyagok felvételét nehezíti) de szerintem még belefér nem aggódnék érte a lágy víz és co2 úgy is lejebb húzza.

Azt írtad gh:kh arány a csapvízben 1:2 azaz az összkeménység:karbonátkeménység aránya 1:2, ezt vagy elírtad (akkor semmi gond) vagy tényleg az összkeménységed kisebb mint a karbonát keménységed ami definícióbol adódóan lehetetlen és a teszt csal viszont ez nagyon jó jelzője annak hogy szikes a vized(ez probléma ) ebben az esetben szükség lesz a visszasózásra.

Itt egy videó ahol mind a jelenség, az okozott probléma és a megoldása is el van magyarázva :)

[link]

2019. febr. 8. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszod igen elírtam bocsi, fordítva akartam. Láttam már a videót sőt B Joci összes videóját kb már láttam :D PH-ról még egy kérdés hogy a RO víz mennyire veszi kb. le? Erről esetleg van valami infód? Megköszönném:) Még egy érdekesség. Van két összkeménység mérőm (GH) Tetra és Sera. Egyik 16 os összkeménységet mér a csapvizemben másik pedig 18. Ennek lehet valami magyarázata? Ugyanazzal a fecskendővel mértem ki a vizet szóval ml rendben van és mégis teljesen más az érték, próbáltam többször is. Tetra mér egyébként kevesebbet.
2019. febr. 8. 18:19
 6/8 bsoft ***** válasza:

Akkor minden tökéletes nem kell aggódnod.

Hát csepptesztek elég pontosak gyorstesztekhez képest, a különbség adódhat akár a reagens kobáncentráció különbségéből esetleg az egyik régebbi gyártmány és a nem ideális tárolás+idő miatt tolódott el vagy akár a cseppek nem teljesen egyforma méretéből is. De igazábol ha belegondolsz ez egy egészen pici tévedés ha feltesszük hogy a valós ghd 17 akkor a +-1 mindössze 6÷ eltérés szerintem nyugodtan figyelmen kívül hagyhatod simán mérési hibahatáron belül van:)

Én nem ro vizet használok hanem gyantával lágyítok de ha minden igaz at ro víz ph-ja elvileg 6.5 körülre megy le a légköri beoldódó co2 miatt (ugye nincs karbonát ami semlegesítené) viszont ha bekevered csapvízzel ugyan az lesz a phja mint a csapvízé mivel nincs benne semmi ami pufferkapacitást adna neki. Hogy aztán az így kapott lágyabb vízbe külön beadott co2 mennyire fogja lehúzni az eredeti pht na azt már csak mérésből tudnám megmondani :)

2019. febr. 8. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszi mégegyszer! PH-t is jó lenne csökkenteni kicsit ahogy mondtad picit sok nálam, de ha a csapvíz az eredeti ph-ra növeli a ro vizét az úgy eléggé gond:( Gondolok arra hogy majd co2-vel ph ingadozások lesznek, ugye?
2019. febr. 8. 19:18
 8/8 bsoft ***** válasza:
Ha túl kicsi a kh akkor co2 adagolás mellett erős ingadozás lehet ezért ne nagyon vidd 5kh alá. Amúgy ha csak nem akarsz valami speckó halat szaporítani akkor szerintem lágy víz + co2 beoldás elég lesz 6.5-7.5 közöttre valahol ha beáll az már bőven jó nem aggódnék e miatt
2019. febr. 8. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!