Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Pickup belső szűrő miért...

Pickup belső szűrő miért csinálta ezt? Víz ph értéke mitől változott meg? Bővebben lent.

Figyelt kérdés

Üdvözlet mindenkinek!


4 hónapja indítottam el Eheim aquastar 54 Literes LED-es akváriumomat. Benne a következő halak vannak: 2 páncélos harcsa, 4 felnőtt + 4 kis platti, 2 szívóharcsa. Nem túl sok növény beültetve + némi dekor.

2-3 hetente végeztem 30%-os részleges vízcserét, egész eddig csapvízből.

JBL EasyTest 6 in 1 tesztcsíkkal nézegettem mindig a víz tulajdonságait és rendben is voltak egészen a legutóbbi vízcseréig, azaz múlt szombatig.

Akkor ugyanis 50-50%-ban csapvíz-RO víz kombinációval végzem el a cserét. Ezt azért csináltam, mert 8 napja vettem a 2 db szívóharcsát, akiknek túl kemény a tatabányai csapvíz.

Cserét követő napon végeztem egy tesztet, és a víz ph értéke 9 fölé tolódott! :( Miközben az eddigi 4 hónap alatt mindig 7-8 között volt!

Az első kérdésem, hogy mi okozhatta a ph ilyen mértékű eltolódását?


A legutóbbi vízcseréhez tartozik a másik kérdésem is, miszerint a csere alkalmával a pickup szűrőt is kitakarítottam, mert már nagyon koszos volt. A szivacsot csak kinyomkodtam. Az akváriumba való visszahelyezés és bekapcsolás után azonban a még benne maradt koszt visszanyomta az akváriumba! :(

Erre irányul a második kérdésem: hogyan kerülhettem volna el ezt a szörnyűséget?


Nem tudom, hogy emiatt, vagy a ph növekedése miatt, esetleg valamilyen fertőzéstől, de sajnos másnapra meghalt 1 felnőtt platti és 1 szívóharcsa is. :( Igaz, a platti már a vízcsere előtti napokban is elég passzív volt.


Kérem, aki tud, segítsen/okosítson! :)



2019. ápr. 23. 16:01
1 2 3 4 5 6
 1/54 Skid05 ***** válasza:

Induljunk ki abból az alapfeltevésből, hogy a jbl csíktesztje nem megbízható. Egyrészt, ezzel a pH anomália letudva, 30 kh körül mondjuk olyan 9 körüli pH-d lehet, de értelmetlen a pH-val foglalkoznod, a kH diktálja és kész. Másrészt, ha ezt vesszük alapul akkor ugye nem tudjuk milyen minőségű (no3, no2, nh3) a víz, a ritkább de nagyobb volumenű csere, a társítás és a gyér növényzet (tudom a led behatárol) kombója nem túl biztató, stresszforrás mind, a pusztulás visszaigazolás erre.


Ami a társítást illeti. Csapatban tartandók egytől egyig. 54 literbe két faj fér el észzerűen, alul-fölül egy. Az oto már nem kellett volna ide, de a coryk közül is a törpe méret az ideális 54 literre.


Ami a pickupot illeti, a gányolással a szutyok fellazult a szivacsban, így amint visszarakod ezt egyből kifújja. Jól működő ökoszisztémában ez nem kéne gondot jelentsen. De ha előtte egy vödörben beindítod és járatod egy kicsit, és aztán emeled át az akiba, akkor nem lesz ilyen számottevő. Milyen időközönként takarítod? Klórmentes vízben gányoltad?


Állj át sűrűbb, heti 20% vízcserére, a társítást vizsgáld felül, aki nem ide passzol ajándékozd el, úszó növényzetet telepíts (pistia, limnobium, najas), közel vannak a fényhez, hatékony méregtelenítők és árnyékolnak is.


A jelenlegi gárda, hogy viselkedik? Milyen a plattik ivari megoszlása? Mivel etetsz? Milyen állapotban vannak a növények? Milyen a talaj? (anyaga?, mérete?, tiszta-é?, takarítod-e?)

2019. ápr. 23. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/54 A kérdező kommentje:

#1-es: Először is köszönöm szépen, hogy foglalkoztál a problémáimmal!

Reagálnék az általad írottakra. Ezek célja nem kötekedés, csak kérdések, hogy minél közelebb kerüljek a problémák megoldásában.


Csináltam egy fotót az akváról, remélem meg tudod nyitni:


[link]


Ez mennyire tekinthető gyér növényzetnek? Vannak árnyékos helyek. Kellene még úszó növényzet ezek mellé?


A coryk törpék, csak nem írtam bele a kérdésbe. Tehát 2 db 3 centis törpe corym van. Kellene még melléjük 1-2 további egyed?


Az otokat a kereskedő ajánlotta algásodás ellen - Nem lehet, hogy a közülük már halott hozott be fertőzést, és amiatt halt meg a platti is? Mivel 4 hónap alatt nem halt meg egy halam sem, és gyanús, hogy az otok érkezése után 1 héttel halt meg.


Oto: így most 1 maradt. Úgy tudom érzékenyek a költöztetésre. Vajon mi a jobb: Ha elajándékozom és megint új helyre kerül (és valószínűleg belehal), vagy ha itt marad, egy neki nem optimális környezetben?


Pickup szűrő: havonta takarítom, de eddig még sosem csinált olyat, hogy a mocskot visszanyomatta az akváriumba. "Gyányolás" szót használtad, aminek negatív hangzása van. Nem volt jó ötlet? Van más megoldás a takarításra? Az akváriumból merítettem ki vizet, és azzal "gányoltam".


Heti 20% vízcsere: nem stresszeli a halakat, hogy így meg túl gyakran vannak bolygatva?


A megmaradt halak jól vannak, nyugodtak, egészségesnek tűnnek. Plattiból volt 2 hím, akiket elajándékoztunk, mert marták egymást, majd az utolsó hím az egyik nőstényt támadta folyamatosan. Így jelenleg mind a 4 felnőtt platti nőstény. A 4 kicsi már itt született.

Lemezes kajával és időnként gyógytáppal etetek. A növények sajnos algásodnak, a kép közepén látható vöröses levelű rossz állapotban van. A többivel nincs baj, leszámítva, hogy alga kerül a leveleikre.

JBL Manado általános növénytalajom van, vízcserekor porszívózni szoktam, így próbálom tisztán tartani.

2019. ápr. 24. 10:18
 3/54 Skid05 ***** válasza:

A törpe cory oké, csak 6-ra kéne emelni a létszámot, C habrosus, vagy C pygmaeus néven keresd őket.

Persze a behurcolás is egy magyarázat, ezért karanténoznak sokan. A jelen felállást kellene figyelgetni (küllem, aktivitás, étvágy). Jól tudod, az otok nem szeretnek költözni…de csapat nélkül kemény vízben még rosszabbak az esélyei…szerintem.


A gányolással nem állt szándékomban a módszered minősíteni. De más megoldás nincs, mindenki gányol, ha eljön az ideje, azaz kelletlenül félig szutykosra nyomkodja a full barna szivacsát…ha az első néhány litert nem az akiban köpködi ki, akkor nem lesz hasonló, járasd meg külön a leszívott vízben.


Nem, a sűrűbb, de kisebb volumenű vízcserélődés közelebb áll az eső(erdei)-szimulációhoz. Ha van lehetőség RO vízre akkor lágyíthatsz rajt, de következetesen tedd. Egy keménység teszt igen jól jön ilyenkor.


A plattikra figyelj mert a hímek eltávolítása nem garancia a bébibumm ellen, sőt a kölkök között is fejlődhet egy hím aki aztán levadássza az anyját… és kezdődik elölről.

A gyógytáp nem tudom mit takar, de ha panzi akkor kerülném. Próbáld ki a fagyasztott kaját, kimondottan szárazat (lemezes, liofilizált, granulátum) ritkán adj, hazavágja a bélésüket.


Igen, ez még határozottan a gyér kategória.

Növénytápot adsz-e? Mikori ültetések? Alga azért van, mert a növények igényei merőben mások, mint ami adott, a bomló szövet újabb tápanyag az algáknak, ami bomlik eltávolítandó. Lényeg, hogy van egy jó talajod, kemény vized kevés co2-vel, és egy adott lumennel bíró jó eséllyel hideg fehér led fény, olyan növényzet kell aki ezzel beéri relatíve gyorsabb növekedés mellett. Ha a vöröske nem hoz friss hajtást nem erőltetném.

tipp: L sessiliflora, H polysperma, H difformis, V spiralis, C wendtii, C beckettii, C demersum képről is be tudod azonosítani, vagy telóval az üzletben (Pl@ntNet app).

túlspiláztam…

2019. ápr. 24. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/54 A kérdező kommentje:

Köszi az infokat! 2 válaszodból többet tanultam, mint a kereskedésben az eddigi 4 hónap alatt!

Viszont lenne még pár kérdésem.


Törpe coryk létszámának növelése: javasoltad, hogy figyelgessem a meglévő halak viselkedését, küllemét (ezt egyébként is rendszeresen teszem :) ) Mivel van némi esély fertőzöttségre, ebben az állapotban nem hoznék új halakat. Szerinted mennyi időt lenne érdemes várnom az új törpe coryk érkeztéig? Pl.: ha 1-2 hónapig minden oké velük, akkor jöjjenek az újak?


Nagyon jó ötlet a régi vízben járatni kicsit a szűrőt - még egyszer köszönöm!


Plattik: előző kommentben rosszul írtam, mert csak 3 felnőtt van. Így egyelőre a 4 kicsi nem bánom, hogy született. Persze majd figyelem őket is.


Gyógytáp = Aqua food gyógytáp. Ez milyen szerinted?


Talajba helyezendő (tablettás?) növénytápot használtam.

A hátsókat kb 1.5 hónapja ültettem, a vörös és a baloldali nagy levelű az akva indulása óta megvan. A vörös nagyon-nagyon lassan, de virágzik alul is. Viszont néha a plattik letépkedik az új hajtást. Érdemes megtartani?


Köszi az ajánlott növényeket is! Mennyire telepítsem be az akvát?

2019. ápr. 25. 10:07
 5/54 Skid05 ***** válasza:

Ami a corykat illeti, ahogy mondod.

Én ezt a tápot nem használnám, konkrétan nem ismerem, de panzi ez is.

Ha a vöröske bomlik az nem jó a víznek, mellé algatápanyag, tehát a felső pár centijénél vágd el és ültesd le aztán kiderül mire megy.

A tablettás megoldást ennél a növényzetnél nem erőltetném. gondolom ez volt az:

[link]

Amit ajánlottam azok közül a cryptók, a difformis meg a spiralis alá mehet, mélyre nyomva egy csipesszel lehetőleg, nem kéne kioldódnia.

Amit írtam azokból egyet-kettőt próbálj ki, ami elérhető a boltban, gyakran forintokért adják mert más beviszi. Némi folyékony táppal próbálkoznék első körben az ajánlott adagban, meg mellé a halkaja majd trágyázza őket.

[link]

2019. ápr. 25. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/54 A kérdező kommentje:

Mindent köszönök! A Tőled tanultakkal felvértezve alakítom tovább az akvát!

Beszámolok majd a fejleményekről.


Mivel tartozom? :)

2019. ápr. 26. 09:27
 7/54 A kérdező kommentje:

Bár írtam privátot, de kiírom ide is, hátha csak ezt olvasod.


Sajnos ma reggelre az egyik cory is meghalt! :((

Az oldalára fordulva próbált úszni, mintha az egyik oldala le lett volna bénulva! Este még semmi jele nem volt ennek.

Szeretném kideríteni, hogy mi okozza a pusztulást.

Erre is tudsz 1-2 tanácsot adni?

2019. ápr. 29. 09:55
 8/54 Skid05 ***** válasza:

Van A verzió, hogy az otokkal hoztál be valamit, ami belső problémákat okoz, (ezek szerint külső nyoma nem volt), bár ez azért nem ennyire hirtelen lefolyású szokott lenni, étvágytalanság, félrehúzódás, kopoltyúmozgás nem feltétlen egyszerre.


Meg van a B, hogy mondjuk egy 3 hetes vízcsere-mentes periódusban néhányszor több halkaja megy, mint kéne + bomló növényi szövetek... az ammónia kemény vízben megugrik egy kicsit (sejtméreg, tényleg nem kell sok, 0.05 mg/l azaz néhány százmilliomod rész már megteszi) pár napra, ha meg nem oké a hal kondija (alacsony tápértékű panzi táp, stressz etc…) akkor ennyi elég is. Nem szaladt meg a kaja mostanában? Megették pár perc alatt? Az otok szállító vizét nem öntötted az akiba?


Lényeg, a káros anyag a vízben van, ezt pedig egyféleképp tudod dekoncentrálni, vízcserével. Keménységre és hőfokra egyezzen az akiban lévővel, az 50% sem túlzás minél előbb, 4-5 nap múlva megint mehet egy 25-30%. A cserevízhez mehetne vízelőkészítő (aquatan, aquasafe) illetve némi bacikultúra. Ha kórokozó…azzal ráérsz akkor foglalkozni ha a vízcserék nem hatnak.

2019. ápr. 29. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/54 A kérdező kommentje:

Üdv ismét!


Bocsánat, de minél több választ kapok, annál több kérdés merül fel bennem.


A kaja nem szaladt meg, napi 1x kapnak és mindig tök gyorsan megeszik (pár perc).

Viszont az otok vizét beleöntöttem - sajnos rengeteg dolgot nem tudok, pl ezt sem tudtam, hogy nem szabad.



Bevittünk 0,5 L vizet tesztelni egy közeli kereskedésbe. Néztek Ammóniát, nitritet, nitrátot, klórt, stb. és mindent rendben találtak. :O Vagy nem pontos az ő tesztjük sem, vagy tényleg rendben a víz és valami kórokozóval lesz dolgom?


A kereskedésben azt mondták minden rendben, és havi (!!!) 1 vízcserét javasoltak... No comment...


Vízelőkészítőből csak azok a jók, amiket írtál, vagy jó más is? Sajna itt a helyi kereskedésben nem árulják ezeket. Ha kimondottan ezeket javaslod, megrendelem neten.


Az intenzív (heti 2x) vízcserét hány hétig érdemes folytatni?


És még egy: van tipped jó minőségű halkajára? Tudnál konkrét terméket ajánlani?

2019. ápr. 30. 17:00
 10/54 Skid05 ***** válasza:

Mikor volt ez a teszt? Az otok után? Tudod is az értékeket?

Én továbbra is a hetenként megejtett vízcseréket javaslom, különösen ha ismerkedik valaki a hobbival, ezzel szélesíti a hibahatárt és nem szegik kedvét idő előtt olyan akadályok amik következetes cserékkel megelőzhetők lettek volna.

Előkészítő…csak ezt nyilván ne rendeld meg, de ha az üzletben meg tudják hozatni akkor élnék vele. A Neptun leírás alapján jó, ha ez ami elérhető akkor próbáld ki.

[link]

Cserék… ez a dupla csere rendkívüli történet, utána állj vissza a heti 1x 20%ra.

[link] vagy cyclops, malawi mix, nyilván más is gyártja, uúgy jó, érdemes kettőt váltogatni, a vörösektől kell ódzkodni (tubifex, vörös szúnyog)

a harcsáknak akár tetra wafer mix, sera vipachips külön

2019. máj. 1. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!