Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » TDS: lehet ilyen?

Skid05 kérdése:

TDS: lehet ilyen?

Figyelt kérdés

Van két akvárium, az egyikben van fauna a másikban nincs. Ahol nincs, ott a beadott növénytáp hatására viszonylag következetesen napi szintű 10-15 ppm-es halmozódást mérek.

A másik eset ami furcsa, az akvában kevesebb TDS-t mérek, mint a cserevízben. Pedig hal is van nem kevés, igaz ott tápot nem adok külön. Miként lehet ez? Nem az akvában kéne magasabb értékűnek lennie az oldott anyagoknak (savak, N vegyületek stb)? Van-e értelme így a heti vízcseréknek?

Forralt csapvizet használok, a mérő szerint olyan 430 ppm körül van az értéke, az akvában 410. Nitrát/foszfát/vastartalma hivatalosan elenyésző. Az eszköz kínai, de pl ionvízben 0-t mér, ami nem tudom mennyire teszi megbízhatóvá, elvileg gyárilag kalibrált.



2019. máj. 6. 00:08
 1/5 Salx Narval ***** válasza:
A forralt csapvíz értékét nézve szerintem nem valós értéket mér a műszer, mert ez az érték nagyon kemény vízre utal. Ekkora keménységet még a dúsított ásványvizek is ritkán mutatnak. Mit ír a víz értékeire a helyi vízmű? Szerintem abból indulj ki. Attól, hogy ionvíznél 0-t mutat nem adódik, hogy megbízható, ha mégis akkor nagy bajban vannak a halaid ha cserélsz vizet, ha nem.
2019. máj. 6. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi. A kaposvári vízmű adatai szerint a víz GH-ja 16 nk, viszont a vezetőképessége 621 μS/cm, ami 300 feletti TDS-t feltételez alapból. Mitől lehet ilyen magas? Vagy reálisan magas? A többi felsorolt vegyület (szulfát, vas stb) és a GH együttes értéke sem indokolja. Emellett itthon a forralt csapvízre mérek 25-28 közti GH-t panzi teszttel (ami mondjuk szintén csúcskategóriás…).

Hogyan tudnám az eszköz megbízhatóságát csekkolni? Kalibráló folyadék? pl az alábbi?

[link]

2019. máj. 10. 00:07
 3/5 Salx Narval ***** válasza:
Sajnos a műszerhez nem érték de én is a kaposvári vizet használom. Ez a víz közepesen kemény 15-16nk között mozog forralással kb 10-12nk, ez teljesen jó érték a lágyabb vizet kedvelő hal tartásához. Az afrikai sügéreknek pl teljesen jó az ami csapból folyik. Én mondjuk nem forraltam soha, ha kellett aktív szénnel szűrt esővizet használtam lágyításra (pl neonok, vitorlások stb). Jó ez a víz használd nyugodtan. Amúgy milyen halakhoz kellene.
2019. máj. 10. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi újfent. Lehet, hogy egy helyről kapjuk a vizet, de, hogy a csapból nem ugyanaz folyik, az szent. Mocskosul régi a vízhálózat mifelénk, a megtestesült paneltörténelem. Forralással 20 kh alá éppen le tudom húzni, de ahhoz több mint egy órát lángon van. Nálam az esővíz is felejtős, páholyból nézem a 4sávost, annyi szén kéne hozzá, hogy vagonszám vehetném. Nem merem elképzelni, hogy mi emelheti meg ennyire a hálózaton átfolyó víz TDSét. Lehet, hogy megpróbálom a kalibráló cuccal, legalább kiderül, hogy mennyit csal (ha csal).

Plattik vannak a vízben, sügéreknek kicsi az üveg, talán csak a csigasügér jöhetne szóba 100l alatt.

2019. máj. 11. 22:28
 5/5 Salx Narval ***** válasza:
Igen valószínűleg az elöregedett és elhanyagolt csőrendszerben keresendő a probléma, vas és a cső oldalairól leváló lerakódások emelhetik. Felénk viszonylag új a hálózat a gerincvezetéket is cserélték,ill cserélik mert ugye szakaszonként haladnak és sok a visszatérő hiba is. Szerencsére a plattik jól tolerálják a keményebb vizet de azért érdemes lenne a nehézfémeket vízkezelővel megkötni és szénszűrővel kiszedetni. Talán még a zeolit is szóba jöhet mint szűrőtöltet, ha nem is akváriumba de legalább a cserének szánt vizet átforgathatnád, az olcsóbb faszén is megteszi ám csak abból kicsit több kell. Persze az lenne a legjobb, ha konkrétan tudnád mi okozza és célirányosan szűrnéd.
2019. máj. 12. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!