Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Nyúl tartáshoz tudtok tanácsok...

Nyúl tartáshoz tudtok tanácsokat adni?

Figyelt kérdés
Szeretnék tartani nyulakat már olvasgattam de biztos van olyan aki tapasztalt is, érdekel pl táplálkozása,tartása,legkedvezőbb ketrec,szúnyog elleni védése és tenyésztése saját célra

2019. okt. 3. 22:16
 1/7 anonim ***** válasza:
15%
Tenyésztés saját célra kifejezés nem létezik. Az szaporítás. Egy állatszerető ember pedig nem szaporít.
2019. okt. 3. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Ne kívánd meg. Nekem mikor volt mindig azon járt a fejemben hogy milyen finom lehet, és de jó lenne a tányéromban látni
2019. okt. 3. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%
1# ha megnézed a kategóriát, akkor kiderül, hogy nem állat szerető emberről beszélünk sajnos.
2019. okt. 4. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
63%

A nyulak nagyon érzékeny állatok, így nagyon oda kell figyelni a tartásuknál.


Táplálkozását tekintve a napi adagjának 80%-a friss széna legyen, így az emésztése is rendesen fog működni és a fogai is rendesen kopnak. A maradék 20% lehet nyulaknak való táp (legjobbak a Trovet vagy a VL Cuni Complete), de abból sem túl sok, minimális mennyiségű gyümölcs, de annyira nem kell eröltetni, főleg csonthéjasokat nem ehet, az édeseknek pedig a magas cukortartalma ártalmas lehet. Nasinak gyümölcs helyett kaphat gyógynövényeket, friss füvet, citromfüvet, papsajtot, pitypangot, kaprot, útifüvet, pásztortáskát, bazsalikomot, stb.

Amit nem ehet, az az emberi étel, kenyér, csoki, mérgező növények, kukorica, magvak, így azok a tápok is kerülendők, amik inkább madáretetőbe valóak. Fogkoptatásra a fogkoptató kő és a mézes, joghurtos sz@rok is kerülendők, ha szénázik rendesen, eleget kopik a foga - ha valamiért mégsem, akkor egzotikus állatorvos gázzal(!) altatva lecsiszolja.


Tartását tekintve elég nagy a mozgásigénye, szeretnek rohanni, "binkyzni", ásni, összebújni, nyalogatni egymást. Legjobb nekik, ha egész nap szabadon közlekedhetnek. Persze a helyüket mindenképp nyuszibiztossá kell tenni, akár bent a lakásban, akárt kint tartod őket. Nálam kinti nyuszik (házinyulak), melléképületben van szobájuk, napközben jó idő esetén pedig kint vannak a kifutójukban. Ketrec nem szükséges, nálunk a 100-as szobaketrec alja ma már nyuszi WC-ként funkcionál, nagyon ügyesen használják, és egyszerű takarítani. Az alom nálam faforgács és fapellet keverve, jó nedvszívó, és a szagokat is megfogja.

Szúnyog elleni védekezés pontosabban betegség elleni védekezés védőoltással történik. 3 féle betegség ellen oltunk, Myxomatózis, RHD1 és RHD2. Ezek a betegségek szúnyogok által terjednek, nagy százalékban kezelés mellett is belehalnak a nyuszkók, eredetileg a túlszaporodott nyulak biológiai fenyvereként bocsátották ki. A Myxo és az RHD1 elleni oltás kapható kombival is, kétféle oltás van rá, a Nobivac és a Pestorin Mormyx, az előbbi egy évig véd mindkét betegség ellen, a PM pedig Myxo ellen fél évig, így azt fél évente be kell adatni. Fontos, hogy az oltások nem keverhetők, így ha az egyiket kapta egyszer, akkor onnantól mindig azt kell kapnia. Az RHD2 ellen Mo.-n jelenleg csak Eravac vakcina van, ezt pedig a kiszerelése miatt csoportos oltásként szokták meghirdetni az állatorvosi rendelők, ehhez min. 20 nyúl bejelentkezése szükséges.


Tenyésztése felesleges, jobban jársz, ha ivartalaníttatod őket. A Nyúlmentés tele van, illetve a saját nyulaidnak sem jó, ha ivarosan maradnak. A nőstények agresszívvá és területvédővé válnak főleg ivarzáskor, könnyen álvemhesek is lehetnek, ami egyenes út a gennyes méhgyulladásig (sajnos mi pont így jártunk nőstény nyuszi első ivarzásakor, ki kellett pakolni a gyártósort, hogy életben maradjon.) Apropó betegségek! A nyuszik prédaállat mivoltukból adódóan rejtegetik, ha betegek. És mivel nagyon érzékenyek, főleg az emésztőrendszerük, a legkisebb gyanús viselkedésnél rohanni kell velük az orvoshoz, mert ha látszik, hogy baj van, ott hatalmas a baj, és a nyuszi élete órákon múlhat. Nem árt kapcsolatot tartani megfelelő nyuszis orvossal.


Kb ennyi, ami hirtelen eszembe jutott, további tájékozódáahoz olvasd el a Nyúlmentés weboldalát, illetve lépj be a Törpenyuszisok Facebook oldalára.

Boldog, felelősségteljes nyuszitartást kívánok!

2019. okt. 4. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
10%
én is mindig akartam tartani nyúlat, de a szomszédnak leharapta az ujját ilyen nagy baknyúl, én ez miatt mindig tartottam tőlük, de ettől függetlenül ezek a kis szobanyúlak aranyosak és kevésbé veszélyesek
2019. okt. 4. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Mélyen tisztelt első és harmadik válaszoló!

1. mindenki magából indul ki

2. ne üssétek bele az orrotok olyanba amiről semmit sem tudtok

3. semmilyen szaporításról nincs szó,ugyanúgy mint mindenki más csirkehúst szereti mi a nyúlhúst szeretjük

4. segítséget kértem nem szőrszálhasogatást

A többieknek köszönöm a válaszokat és tudtam mit tanulni belőle hálás vagyok érte!

2019. okt. 4. 23:41
 7/7 anonim ***** válasza:
19%
Állatbarát ember csirkehust sem eszik, ne általánosits kérlek
2019. okt. 5. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!