Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Melyik tyúkot érdemes tartani...

Enkidu kérdése:

Melyik tyúkot érdemes tartani MO-n? Szempontok: önálló szaporodás, magas kotlási hajlandóság, megfelelő vagy magas tojás hozam, de húsra is legyen jó.

Figyelt kérdés

2020. febr. 16. 18:44
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
82%

Nincs olyan fajta ami ezt mind egyszerre "tudja".

A tojóhibridek jól tojnak, a húshibridek jól híznak, a kettőshasznúak jól tojnak, de kevesebbet mint a tojó fajták és húsnak is jók.

Kotlósnak meg a japán tyúkok a legjobbak, de azok meg húsnak kicsik igaz elég jól tojnak, de a tojás méretük is kicsi.

2020. febr. 16. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
0%
A baranyai tájfajta pontosan ilyen.
2020. febr. 16. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek!

#2 --> Erre gondoltál? [link]

Ez lényegében a magyar parlagi tyúk?

2020. febr. 16. 20:16
 4/20 anonim ***** válasza:

Nem.


Ez nagyobb, többet tojik, mindenféle színben előfordul.

2020. febr. 16. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
82%

Olyan, hogy baranyai tájfajta nincs. Egy épkézláb fajtaleírásuk nincs, épp most volt a balhé belőle, hogy át lettek vágva az emberek.


Habár én nem egészen értem hogy miért, tudvalevő volt, hogy modern külföldi és tengerentúli fajták összekeresztezése, szóval igen, kb a magyar parlagival egyenlő tulajdonságaiban is.


Bármely kettőshasznú fajta megfelel a te céljaidra, de ezek nem lesznek se nem óriásiak, se nem tojnak minden nap, de olyan fajta nincs is, ami mindenben 100%-os.


Kotlási hajlam eltérő, azt tudom, hogy az itáliainál ez kb 0%-os, viszont tojásban jók, húsban kevésbé.

Pulykák kitűnő kotlók, sokan csak emiatt tartanak 1-1-et.

Vagy vegyél kotlóssal együtt csibéket, és azt elültetheted jövő évben is, vagy vegyél x számú tyúkot és próba cseresznye lesz-e benne jó (!!) kotlós.


Önálló szaporodás alatt nem tudom mit értesz. Mindent egyedül csinálnak, akkor kell beleavatkozni, ha kotlás alatt nem száll le a fészekről magától (fontos a szellőzés és az anya táplálkozása miatt is). Ekkor neked kell minden nap kb. ugyanakkor levenni egy negyedórára, hogy egyen-igyon fürödjön.


(Különben a japánok/krédlik a legönállóbb szülők, észre sem veszed, hogy előbújnak egy fészekaljnyi csibével. De ugye ő nekik kisebb a tojásuk, húsuk pedig... Nem azért tartják őket)

2020. febr. 16. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
Milyen balhé, átvágás?
2020. febr. 16. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Az hogy a tenyésztő, Hegedüs Tibor mögül kiálltak a saját követői is, mert nincs elfogadott fajtaleírás (így nem lehetne fajtaként árulni és nevezni). Ez a legfőbb probléma, röviden tömören.


Baranyai tájfajtaként árulta a parlagi törzsállományát, sokan vettek tőle tojást, és ők is adtak el (volt fajtatartói lista) a tojás ára is meg volt szabva, és ment a propaganda, hogy ez a Baranya kincse, ami olyan mint az a jó régi parlagi, de ráadásul annyi a húshozama, mint a húshibrideknek, de annyit is tojnak mint a tojáshibridek stb stb. Pedig sok köze nincs a baranyai tyúkokhoz a "fajtának", mert csupa amerikai/külföldi mondhatni modern fajtákból lett összeollózva. (Pl. plymouth) tehát már csak ezért is kétségbe vonható, hogy tájfajta.


Mert semmi gond, ha valaki így alakítana ki egy új fajtát, csak nem 5-6-ból kellene egyszerre, meg nem 10-15 év alatt... De az se nem táj, elfogadtatás nélkül se nem fajta.


Sajna nem találom most azt a bejegyzést, ahol ez részletesen le lett írva, illetve nem is folytam annyira bele ebbe a vitába, mert mindezek előtt ismertem őt, nem tartanám ekkora szélhámosnak, de ez nyilván nem mérvadó.


Jelenleg így áll most a helyzet, hogy nagy a balhé ott, akiknek közük van valamilyen úton-módon a fajtához. De ott a fajtacsoport fb-n be lehet lépni, ha nem is baranyai tájfajtát, de szép parlagiakhoz hozzájut az ember. (Ilyen tekintetben ezek tényleg a legjobbak, mert nem a 20. belterjes generáció a falusi vásárból, itt tényleg figyelnek az állományra.)

2020. febr. 17. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

Pedig már régóta baranyai tájfajtának hívják. Évek óta nem volt ez probléma, csak most?


Nekem is van, tagtérképen szereplő egyéntől vettem őket.


Facebookon szerencsére (vagy most sajnos?) nem vagyok aktív.


Most akkor tojást és csibéket sem árul senki?

2020. febr. 17. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Szerintem ugyanúgy él az elnevezés, azoknál akik már tartanak, illetve ott ahol elterjedt. Szóval ilyen néven még bőven lehet találni tyúkokat, meg tojást.


Ennek inkább jogi vonzata van, vagy nem is tudom minek nevezzem.


És igen, ez a balhé pár hónapja robbant...

2020. febr. 17. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

Hegedüs mit akar lépni?

Jogilag is el lesz ismertetve, mint önálló fajta?

2020. febr. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!