Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Hogyan tartsak kecskét és...

Hogyan tartsak kecskét és hogy lehet a tejéből kecske sajtot készíteni?

Figyelt kérdés
16 áras telken szeretnék tartani törpe kecskét. Úgy gondoltam hogy 1 bak 2 fejős. Nos arra lennék kíváncsi, hogy mi kell a kecske tartásához (takarmány, ól, hányszori fejés, szaporítás, betegség kezelés, stb.) ? Nem kezdő állattartó vagyok úgyhogy mellőzétek ezeket a kommenteket, hogy sok munka meg stb... A kertben nagy gaz van úgyhogy legelhetnek bőven és a szomszédból átlógnak a gyomfák ágai is a kerítésen (akác, vadalma, mogyoró,... )Mivel a tejéből lehet késziteni sok mindent ezért próbaszerűen én is kipróbálnám, hogy hogyan lehet csinálni fogyasztható tejet (tényleg a tején nagyon lehet érezni a kecske ízt?) illetve a tejből sajtot. Szívesen meghallgatnák tapasztalt sajtkészítőt. Nem nagyüzemileg szeretném csinálni, csak egy kis kóstolót :) Válaszaitokat előre is köszönöm!

2021. jan. 15. 21:13
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Nekem volt már pár kecském, de többet nem akarok soha az életben(mondjuk már eldöntöttem ezt párszor de mégis vettem újakat), ha van a közelben valaki aki odaadná a bakkját amikor kell akkor inkább ne tarts bakkot, eléggé büdös. Én inkább joghurtot készítettem, egyszerűen a megalvadt tejet elválasztottam a savótól, egy/két napot hagytam lecsepegni mézzel, gyümölccsel összelevertem. Vagy tejföl és tojással készítettem sajtot.
2021. jan. 15. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Ha a kecske normálisan van tartva nem büdös. Nem mindegy mit eszik.

Nekem 6db kecském van ebből 1 bak, aki egyáltalán nem büdös, pedig ivarérett.

Napi 2x fejés ugyanabban az időpontban. A kecske hamar tanul és nem szabad eltérni a rutintól. Pl a fejési sorrendet be kell tartani.

1 évben 2x ajánlott féregteleníteni őket kombival. (bél- tüdő) rendszeresen kell körmölni őket.

A kecske elsősorban a fákat bokrokat rágja le és csak végső soron legel fűvet. A kecske a hirnevével ellentétben válogatós. Lehet megrág ezt azt de amúgy válogatósak. Mi adunk nekik száraz takarmányt (kukorica, búza stb) de oda kell figyelni, nem szabad túlzásba vinni mert felpuffad ami halálos is lehet. Nyalósó is fontos.

Konyhai zöldség gyümölcs maradékot is nagyon szeretik. Emellett a réti széna még fontos nekik.



Ha rendes sajtot szeretnél ahhoz neten nagyon sok helyen lehet kapni oltó anyagokat és egyebeket, felszerelést recepteket is. De a rendes sajthoz 10 L tejnél alább felesleges neki kezdeni. 10 L-ból 1 kg sajt lesz.


Így én is egyenlőre a sima gyors kivonásos "sajot" készítem ecettel. Ehhez szoktam tenni natúr joghurtot, izesíteni pedig mindig mással szoktam. Pl kapor, foghagyma, chili stb. Ez egy kemény állagú sajt lesz amit rántani is lehet mert nem olvad meg. Remélhetőleg idén elérem a 10L tej adagot és akkor lassan neki lehet állni a rendes sajtnak.


Ősszel van ivarzás,150 nap a vemhesség. Nekünk épp nemsokára ellik majd 3 db kecskénk. Ez lesz az első ellésünk. Elléskor külön box kell mindegyiknek.

Ha egybe tartod őket legyen tágas a hely mert foylton verekednek a rangsor miatt.

2021. jan. 19. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!