Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Törpenyuszkot szeretnék...

Törpenyuszkot szeretnék tartani Mire figyeljek oda?

Figyelt kérdés
Persze mindent csinálnék vele tanitgatném;)
2013. nov. 10. 10:33
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia.Attól függ.Lakásba (panelban) ,vagy kertes házban,legjobb esetben falun szeretnéd tartani?Nekem is sok nyulam van,de én falun lakom így most csak a paneles kis ketreces tartást írom le.Kicsit hosszú lesz,de érdemes elolvasnod.Kezdjük az elején.A nagy kérdés az,hogy bakot vagy nőstényt szeretnél-e tartani?A bak ajánlatosabb elsőre, mert általában nyugodtabb természetűek és a nőstények a területvédőek.A választás rajtad múlik.Amikor mentek kiválasztani,akkor ne kisállat kereskedésből,hanem tenyésztőtől vegyétek.A tenyésztők sokkal megbízhatóbbak.Nem lesz drága,sőt,figyelj arra, hogy mozgékony legyen. Szeme, orra, végbélkörnyéke legyen tiszta.Térjünk át a tartására.Szüksége lesz: ketrec (kb. 10 ezer forint,legalább 100x50-es ketrec kell neki,mert a kisebbet hamar kinövi , itató, szénarács, nyalósó, alom, széna, táp,valami koptató a fogának.. Tehetsz neki házikót is, vagy polcot.Egy hónapban kb. 3000 Ft-ba kerül, de ez csak becslés, sok mindentől függ, a táptól, szénától, alomtól..Elöször kétszer kell beoltani talán egy hét után ujra (ezt nem tudom biztosra,de az állatorvos majd megmondja mikor menyetek vissza.).Aztán egy évben elég csak egyszer,kora tavasszal érdemes beoltani mert ekkor jönnek a szúnyog ahogy írtad igen ez elég veszélyes betegség a neve mixomatózis illetve RHD ellen kell még beoltani.ez minden állatorvosnál váltózó általában.:1500-4000Ft között van.Térjünk át a nyuszira,és etetésére,meg a maradék dolgokra.5-6 hónaposan érik el az ivarérett kort.és olyan 7-9 hónaposan érdemes ivartalaníttatni.ami bakoknál:8000-10000Ft között van(ez is változó állatorvosonként).nőstényeknél drágább kicsivel::12000-15000Ft. Enni:friss széna illetve víz mindig legyen előtte.Adhatsz neki száraz kenyeret is.Tápot lehet még neki venni kiskorában 1 női marékkal reggel és este.Aztán kb. 3 hónapos korától fokozatosan lehet neki adni zöldséget gyümölcsöt.Akkor lehet csökkenteni a tápot 1 női marékra.Alomnak fapelletet vegyetek alá, az szívja be a legjobban a pisit és a szagokat.A legelején csak 1 kevés fapelletet rakjál be neki. naturba a ketrecébe kifog jelölni magának egy sarkot ahova végezni fogja a dolgát.Ha nem abba a sarokba végzi ahova te a fapelletet szórtad akkor rakd át abba amelyikbe elkezdte az ürítést.Drága először a tartása,olyan 20-30000Ft. de aztán már havonta csak a kajára 1000-2000Ft.' .Első napokban ne nagyon fogdosd. Etesd kézből, hogy szokja a szagodat és a jelenlétedet. Először csak a buksiját simogasd, majd pár nap után kézbe is veheted. Ha nagyon kapálózna, hagyd békén.Beszélj hozzá hogy szokja a hangodat!Vágni kell a karmait.Az itthoni házi nyulaimnál nem szoktam,mert leadom őket,meg adok is el belőlük. Először érdemes állatorvossal megcsináltatni, hogy megmutassa, hogyan kell. Ha túlnő a karma, eldeformálódhat az egész lába és fájdalmas lesz neki az ugrálás. Szóval a te esetedben nagyon oda kell figyelni. Karomvágót 1-2 ezer Ft-ért már kapsz.Éjjel előfordulhat hogy rázni fogja a rácsot.Ilyenkor ha nem hagyja abba akkor valami vékony törölközővel,vagy lepedővel takard le a ketrecét.Nyáron vigyázz hogy ne hevüljön túl a testük,mert az halálos lehet. Jégakkut tegyél mellé hogy hozzábújhasson.A ketrec ne legyen huzatos helyen, sem pedig a radiátornál. Árnyékos, szélvédett helyre kell tenni.Ne legyen hangzavar körülötte (pl.Tv,rádió.)Egy jól tartott nyúl 8 évig elélhet, szóval ha nem vagy biztos benne, hogy 8 év múlva is ott laksz, ahol és tudsz róla gondoskodni, inkább válassz rövidebb életű állatot. Gondoskodni kell az elhelyezéséről is, ha mondjuk nyaralni mentek.

A szobádat biztosítani kel,ha kiengeded.Vezetékekre lehet venni műanyag tokot,amibe ellehet rejteni,nehogy rágcsálás közbe megrázza az áram.A szobanövényeket pakoljad el,mert mérgező neki ha megrágcsálja.Vigyázz nehogy beszoruljon valahova,esetleg a nappaliba ha csúszós a kő vagy a padló akkor ott eltörheti a lábát ha elcsúszik.Hirtelen ennyi jutott eszembe, nem tudom, hogy nőstényt vagy bakot választasz, szerintem ez rajtad áll.Mindenesetre gondoljátok át,mert minden állat tartása nagy felelősség,még a nyúlé is.Sok időt vesz igénybe,rengeteg törődést,szeretetet.Ha nem menne ez a dolog akkor ne is vegyetek.Inkább most derüljön ki hogy nem lesz rá időd foglalkozni,minthogy majd megunod és eladod más gazdának.A gazdaváltogatás megviselheti.A foguk nő,figyelni kel a koptatásra,amit már írtam hogy kánikulába hűteni kel,nehogy hőgutát kapjon,ki lehet vinni a kertbe ha felmérted a terepet (nincs-e kutya,macska piszok, szmog, kullancs) ilyesmi a környéken, és kell hozzá hám, mert el is áshatja magát a nyuszi és az végzetes számára ha eltűnik.Remélem tudtam segíteni,ha van kérdésed írj,hátha tudok segíteni.Jó nyuszizást,és sok sikert ;)

2013. nov. 12. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!