Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Nyúl tartás/tenyésztés, megéri?

Nyúl tartás/tenyésztés, megéri?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Arra gondoltam, hogyha már úgyis kertes házba lakunk, akkor tenyészthetnék nyulakat, de volna egy kérdésem azokhoz, aki ért hozzá vagy akinek van is:

Azt mondták a szüleim, hogy nem éri meg, mert egyik napról a másika megdögölnek minden előjel nélkül vagy sebes lessz a fülük s az viszi el őket.

Ez igaz??

Akkor megéri vagy nem??



#nyúl #nyúltartás.
2013. nov. 29. 06:29
 1/8 anonim ***** válasza:
48%

A betegség az egy dolog.

Alap, hogy be kell őket oltani mindenféle betegség ellen, nem lehet huzatos helyen, jó tartási körülmények kellenek, jó koszt, (nem káposztalevél, hanem gabonák, kis napraforgó télen, lucerna, vitaminozott víz...) alap higiéniás követelményeket be kell tartani, ne vigyél az állomány közelébe más nyúlászt, időnként ki kell meszelni a ketreceket is, stb...


Ezekkel a dolgokkal kiküszöbölhető a betegség, amúgy valóban, ha ezekre nem figyelsz oda, akkor elég kényesek, sőt, ha ezeket betartod, hosszútávon akkor is előfordulhat, hogy valami nagyobb járvány van, (pl regionálisan) és nem tudod ellene megvédeni az állományt.


Ezekhez a dolgokhoz érteni kell egy kicsit, be kell tartani őket, de hát erről szól a nyúl tartás.


Ha ezeket nem tartod be, akkor egyértelműen veszteséges.


Csak az a baj, hogy ha nem is betegek, akkor sincs rajta szinte semmi pénz.


Ahhoz, hogy normális ütemben fejlődjön, 3 hónapos korára elérjen egy 2-2,5 kg-os súlyt, nem lehet répán, meg füvön tartani.

Kukorica kell, búza, nyúltáp, jó minőségű lucerna, ezek mindegyike horror áron van.


Leadásra egyáltalán nem éri meg, nem is tudom, hogy csinálják, akik leadásra tartanak nyulat.

Gondolom felnevelik valami lim-lom háztartási hulladékon, ha fél évig tart, akkor addig, nem baj ha gyenge, besült, visszamaradt, csak pénzbe ne kerüljön.

Mert olyan minimális pénzért veszik be, hogy ha az a nyúl normális kaját kapna, biztos veszteséget termelne.


Piacra érdemes kivinni, úgy jobb árat adnak érte, akár levágásra, akár tovább tartásra, ha van jó bak nyúl, vagy jól nevelő fiatal (esetleg vemhes) anya nyúl.

Meg arra, hogy ha szeretitek a nyúl húst, akkor magatoknak egy minimális létszámmal (1 hím, 2-3 nőstény) tartani.


Én a helyedben inkább azt csinálnám, hogy többféle állatból tartanék keveset, szinte inkább csak saját fogyasztásra. Még úgy jössz ki a legjobban.

Egy kis nyúl, egy kis tojó tyúk, ha kitojta magát, akkor levesnek jó, egy kis húshibrid csirke, az gyorsan nő, frissensülteknek, paprikásnak, stb.

2013. nov. 29. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
48%

...csak ha mondjuk piacra viszed a nyulakat, ott minimális mennyiséget tudsz eladni, ha ugyan az is sikerül.

Leadni bármennyit le lehet, csak éppen kiszúrják a szemed pár forinttal.

2013. nov. 29. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Ja, értem, mondjuk én azért akarok nekiállni tenyészteni, mert gabona, répa és széna is van a háznál így nem lessz nagy a ráköltés.

Mivel én Erdélyben élek úgy képzeltem el, hogy az egész évben tenyésztett nyulakat jó áron eltudnám adni úgy a magyar- mint a román húsvétkor.

Igen, ez csak 1x jövedelem az évben, de mivel még diák vagyok szerintem megéri.

2013. nov. 29. 11:54
 4/8 anonim ***** válasza:

Értem.

Bő 1 hónapot számolhatsz a vemhességre, és újabb másfél hónapot arra, hogy eladhatóvá nőjenek. Így kalkuláld a pároztatást.

2013. nov. 29. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

...mármint ha ilyen kis házi kedvencnek akarod eladni.

Ha megevésre akarod eladni, az 3-3,5 hónap.

2013. nov. 29. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Ja, köszi minden tanácsot, mert én ezeket a dolgokat nem nagyon értem, még, de így okosabb lettem.

Arra gondoltam, hogyha már úgyis van annyi szabadidőm akkor addig tartanám amíg lessznek 7-8 kilósok s akkor megéri eladni, főleg ünnepekkor.

Mégegyszer köszi a felvilágosítást.

2013. nov. 30. 16:06
 7/8 A kérdező kommentje:

Nem házikedvencnek, hanem a húsért akarom tartani, az egyik ismerősömnek vannak német óriásai, így olcsóbban megtudom őket venni(arra gondoltam, hogy vennék 1 bakot s 2 nőstényt s akkor már csak a szaporítással kell foglalkozzak).

Szerinted ez jó stratégia??

2013. nov. 30. 16:12
 8/8 anonim ***** válasza:

Jó, lehet akár 3-4 nőstény is, nem biztos, hogy mind jó anyának.

Meg akármilyen óriás, 3-3,5 kilósnál tovább nem nagyon éri meg tartani, fiatalon jobban megveszik, meg addigra megeszi az árát, szóval inkább több nyúl legyen fiatal, 3 kiló körüli, mint kevesebb nyúl, ami tartasz 1 évig, hogy 6 kilós legyen.

Szerintem max 4 hónap alatt elég nagyra megnő, annak jobb a húsa is.

A leadott nyulakat pl 2,5 kiló körül veszik be, mert akkor a legjobbak.

2013. nov. 30. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!