Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Kecske vagy Tehén?

Kecske vagy Tehén?

Figyelt kérdés

Kecskét vagy tehenet tartanál e kis menyiségbe ? pl: 10 kecskét vagy 3 tehenet .

Nem akarok álatokat tartani csak kiváncsi vagyok !!!


Persze mindegyiket a teje miatt nem a húsáért!



2014. máj. 31. 16:20
1 2
 1/15 balazsbukva válasza:
35%

Én jelenleg 2 teknőst tartok, ezeket is a tejük miatt.A helyedben a kecskék és a tehenek helyett teknőst tartanák,de ténleg.A tejük fenséges.

Remélem segítettem.

2014. máj. 31. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
80%
A kecske tartása egyszerűbb. Kisebb helyet foglalnak el, strapabíróbbak, nem válogatósak és még mókásak is.
2014. máj. 31. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
42%

A kecske igénytelen és kis helyen is elvan. Cserébe finnyás, és ugyanakkor mennyiségű tejet drágábban állít elő.

A tehén nyilván ennek ellentéte.

2014. máj. 31. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

3.

"A kecske igénytelen és kis helyen is elvan. Cserébe finnyás, és ugyanakkor mennyiségű tejet drágábban állít elő.

A tehén nyilván ennek ellentéte."


Igénytelen? - inkább csak nem túl igényes.

Kis helyen is elvan - csak nagy helyen még jól is fogja érezni magát, mert a mozgás nem csak az ember egészségét javítja...

Finnyás? - Na ezt épp nem lehet róla elmondani. Csak az ivóvize igényel fokozottabb odafigyelést.

Drágábban ad ugyanannyi tejet, mint a tehén? - ebben sem vagyok biztos, én a számításaim alapján épp nem ezt tapasztaltam.

2014. máj. 31. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
76%

10 kecske vagy 3 tehén? Én biztosan a kecskére szavaznék. Miért is?


Elsőként szögezzük le, hogy kecskét csak a teje miatt tartani nem lehet, mert a születő egyedek bizonyos hányada a mai kecskepiacon (élő állatként vagy levágva) nehezen talál gazdára. Emiatt természetes velejárója, hogy az anyáról leválasztott egyedek a fagyasztóban végzik, feldologozást követően. Aki ezzel a gondolattal nem tud együtt élni, keressen másik haszonállatot. Emiatt 10 kecske nagyon sok, elvileg elégséges 2 anya, 2 bak elég kezdésnek.

A tehén tartás sem egyszerű, pláné ha valakinek nincsen hozzá előképzettsége. A nehézségekről még nem is beszéltünk!

Egy üsző is simán kerül 200 ezerbe, és még akkor nem mondtam sokat. Tartásakor jó, ha minél több telefonszámmal rendelkezünk, akiktől tudunk szénát,szalmát,lucernát,árpát vásárolni - feltéve, hogy ezt magunk nem tudjuk megtermeszteni-.Ne feledjük azt sem, hogy egy nagy testű állat étvágya, szomjúsága is nagyobb.Napokban olvastam neten, hogy egy tehén 50-60 liter vizet megiszik, viszont amikor fejik, akkor ez a duplájára emelkedik. A fejést óramű pontossággal ugyanakkor kell megcsinálni, különben tőgygyulladása lesz az állatnak.

2014. máj. 31. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
66%
Nekünk juhaink és teheneink vannak. Apumnak voltak régebben kecskéi , de utálja őket. a kecske a legelőn nem arra megy , merre kellene. Bántja a juhokat. Az a jó benne , hogy cuki , megeszi a bokrokat és mindenféle gyógynövényeket , ezért egészséges a teje. A tehén tartása macerás és költséges, nem biztos , hogy megéri. Nyáron rengeteget kell dolgozni , hogy 5 tehenet el lehessen tartani.Remélem segítettem.
2014. jún. 2. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat
2014. jún. 3. 17:16
 8/15 anonim ***** válasza:
86%

kecske!


a tömegéhez képest több tejet termel, könnyebben kielégíthetők az igényei, és olcsóbban fel lehet építeni egy kecskés gazdaságot, mint egy tenehészetet (már csak azért is, mert kecskékt 10-20ezerért már kapsz). a kecske teje értékesebb, és finomabb is.


ebk meg 2 anyához minek kell 2 bak? 10-15 anyát is elbír egy bak, a 2-2 felállásból csak bunyó lenne.

2014. jún. 11. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

05-31 19:16 vagyok. Azért írtam 2 bakot, mert genetikai változatosságot valahogy fenn kell tartani. Lehet elbír 10-15 anyával egy bak, viszont egy bak esetén sűrűn kell cserélni a tenyészállatot, hogy ne legyen beltenyészeted.

A 2 bakot ne úgy képzeld el, hogy két tenyészérett állat, hanem egy felnőtt, egy fiatal. Így elkerülhető a búnyó, és van időd eldönteni, hogy elcseréled vagy esetleg levágod a felnőtt állatot.

2014. jún. 11. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
42%

nyilván ne a saját lányait csinálja meg újra, de a gyakorlatban 100ból egy ember ha így csinálja, a többi meg évente cseréli a bakot.

nagy tenyészetek dolgoznak több bakkal, de ott már nagyobb a terület is. ha van egy kerted meg egy istállód, akkor nem fogod a bakokat leválasztgatni, mert

1: baromi hangosak, ha el vannak választva a nyájuktól

2: erősebb bak esetében ez rendszeres barkácsolást igényel, főleg űzekedési időszakban, mivel minden erejükkel (ami egy 50-70kg-os vagy nagyobb baknál már nem mindegy) azon lesznek, hogy kimenjenek.

meg akkor hogy viszed legelőre? ott is elválasztod a többitől? mivel? a villanypásztort ha elég szerelmes, simán semmibe veszi, a kerítést úgyszínt. akkor váltásban kéne a legelőre is leengedni, ami meg egyrészt gazdaságtalan, másrészt egészségtelen, mivel nehezen bírják a gyakori takarmányváltást.

ilyen kicsi állománynál akkor célszerű leváltani a bakot, ha már a beltenyésztést akarjuk elkerülni, tehát ha már ivarérett (és ivarérett =/= tenyészérett) lányai vannak. szóval mondanám, hogy évente, de ha pechjes a gazda és csupa bakot csinált, akkor lehet akár két évet is. utána meg vagy eladni, vagy beugrasztani a bográcsba.

de játszhat még az is, hogy ivarzáskor elviszi őket egy közeli bakhoz (túl messzire nem érdemes menni, kivéve, ha nagy értékű állatról van szó), vagy ad abszordum inszeminál (bár ez nálunk kecskéknél még gyerekcipőben jár).

2014. jún. 11. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!