Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Tyúktartás? Egy 1000nm-es...

Tyúktartás? Egy 1000nm-es területre mennyi tyúkkal számolhatok?

Figyelt kérdés

Erre a területre szabadtartásban tervezem, óllal, tojófészekkel. Régóta gondolkozom már rajta és szeretném is csinálni.

Kb 2-3 millió forintom van, ezt szeretném befektetni. Sokat olvasgattam utánna, de tapasztalt termelők véleménye is érdekel.

Természetesen egy kis pénzt is szeretnék vele keresni, nem milliókra vágyom, de a főállásom mellé egy kis kiegészités nagyon jól jönne.

Becsülettel, lelkiismeretesen csinálnám, jó minőségű, egészséges tojásokat szeretnék termelni. Sok mindent magam meg tudok csinálni (tyúkól, tojófészek....)

Érdemes ebben gondolkodni? Ebbe belefektetni a pénzemet? Ha igen,akkor jó, hasznos ötleteket, praktikákat tudtok nekem mondani?

Előre is köszönöm a jószándékú hozászólásokat! 41F


2015. febr. 20. 10:04
 1/10 anonim ***** válasza:
46%

31x31 méter... 1 négyzetméterre 3 tyúkot számolva (de ekkor már mozgásterük nincs!) 3000 tyúk jön ki...

Törvény szabályozza a minimum "lakóterületet", utána kell nézni...


- Ki fogja takarítani?

- Ki szedi össze a tojást?

- Ki eteti, itatja a tyúkokat?

- Honnan lesz kajájuk (kukorica, búza, táp stb)?

- Zöldet (friss fű) honnan kapnak?

- Almot honnan kapnak?

- A rengeteg tojást van hol tárolni?

- A rengeteg tojást van hova eladni?

- A rengeteg tojást van mivel szállítani?

- A trágyát van hol tárolni?

- Mi lesz a felhalmozott trágyával?

- Oltások?

- ÁNTSZ?


Laikusként ennyi jutott hirtelen eszembe...


Jól megkell gondolni, minden eshetőségre megtalálni a választ, és ha mindenre van válasz, akkor lehet belevágni...

Mondom én...

2015. febr. 20. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Üdv!

Köszi a gyors választ!

3000db-al azért nem számoltam, pár száz db-ot terveznék, azt sem egyszerre, hanem folyamatosan bővítve.

-takarítani természetesen én fogom, meg a gyerekek (ha besegítenek)

-tojást én szedem össze

-én etetem és itatom, közben építek egy automata etetőt és itatót

-kajájukat meg kell vennem,

-friss füvet kapnak amit otthon nyírok, plusz a szomszédoktól is kapok

-almon még nem gondolkoztam, de széna/szalma biztos jó, azt tudok venni, kaszálni.

-tojást nem tervezem sokáig tartani, mihamarab értékesítenén (piac, ismerősök, munkahely....ezért is akarom kicsiben kezdeni, had tudjon biztonságosan felfejlődni a tervem)

-ami marad tojás, azt a (télen fűtött) garázsban tudom tárolni

-a kombi automba gondolom pár száz tojás elfér

-trágyát felhasználom a kertben, veteményesben, ami marad, azt értékesítem

-oltásokat állatorvos biztos meg tudja csinálni.

-ántsz engedélyekről nincs infóm

2015. febr. 20. 10:44
 3/10 anonim ***** válasza:

A törvény azt hiszem jelenleg 1 nm-t számol egy tyúknak. Irreálisan magas szám ez. Szabad tartásban tojástermelésre ennyi tyúkot nagyon gazdaságtalan. A tojáshozam egy tyúknál 3 dologból tevődik össze: genetika, takarmány, hőmérséklet.

Szabad tartásnál az állandó hőmérséklettel van a gond, ez rossz hatással van a hozamra. Az elvárás az, hogy egy csak tojás miatt tartott tyúk naponta tojjon legalább egy tojást, de 1,25-1,40 a jó, ez azt jelent, hogy minden 2-3 napon kettőt is tojik.

Ezt főállás mellett így nem lehet csinálni, ennyi állat nagyon sok munkát igényel naponta. Az automatizálás pedig nem jön ki ennyi pénzből, szabad tartásnál értelme sincs.

Maximum 100 tyúk, ami szabad tartásban normálisan tartható és gondozható így főállás mellett, a mai tojásárak mellett számolva ha minden másnap tojnak, az napi 50 tojás, 1500 ft.


Megéri vele foglalkozni, de szabadon tartva őket ez óriási munka, nem beszélve arról, hogy sorszámozott címkézett tojás kell ekkora mennyiségnél, ami tisztított(vegyszerrel, ózonnal) a szalmonella miatt.

2015. febr. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Ügyelet rendszerben járok dolgozni, sok az éjszakai műszak, vagyis soka szabad napom van, sokat tudnék velük foglalkozni.

Gondolatban 350 tyúkkal terveztem, ezen mennyiség fellett már szigorúak az előírások (neten ezt olvastam).

350 tyúk kb napi 300 tojást ad átlagban, vagy rosszul tudom? (természetesen fajtától függ, de én az őshonos fehérben gondolkodom)

Az itatót viszonylag könnyen és olcsón meg tudnám építeni, az etetőn még gonolkozok. Itatni fúrott kútból lehet őket? Én szoktam inni belőle, nekem nincs bajom tőle, de azért a gyerekeknek nem adok.

Ha szabadtartásban azt mondod, hogy így nehézkes, akkor mit javasolsz, hogyan érdemes?

2015. febr. 20. 11:23
 5/10 A kérdező kommentje:

"Szabad tartásnál az állandó hőmérséklettel van a gond, ez rossz hatással van a hozamra"

Ezt nem értem pontosan. Arra gondolsz, hogy a hőmérséklet ingadozása van hatással a tojáshozamra?

2015. febr. 20. 11:26
 6/10 anonim ***** válasza:
91%

Így van, a folyamatos állandó egyenletes hőmérséklet egy nagyon fontos dolog, szabad tartásnál télen a hozam drasztikusan leesik, 1-2/hét/tyúk.

Fajtából mindenképpen tojó hibrid kell, ami kistestű. Kevesebb energia kell neki az életfunkciói biztosítására, több marad a tojásra. Igen, napi 350 tojás fölött szigorodnak az előírások, onnan kell a címkéző, tisztító, csomagoló, stb.

300 tojás naponta az kb 10 000 ft-ot hoz, a kiadásod 350 tyúknál kb. 40 kg takarmány( egy tyúk napi 10-15 dkg-t eszeik) és ivóvíz (kutat bevizsgáltatod, hogy ivásra alkalmas, mert az állatorvos kéri ezt, ha nem hálózatról kapnak vizet), őstermelőként nem kell adóznod évi 600 000 bevételig.

2015. febr. 20. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Melyik hibridet ajánlod jó szívvel? És hogyan lenne érdemes akkor tartani őket?

Azért gondolkoztam a fenti módszerben, mert inkább a jó minőségre törekedtem volna, mint a mennyiségre, de ez a téli heti 1-2 tojás tényleg kevés.

2015. febr. 20. 11:42
 8/10 A kérdező kommentje:
Próbálnám az aranyközéputat megtalálni.
2015. febr. 20. 11:42
 9/10 anonim ***** válasza:

Tetra vagy Bábolna, a Tetrának nagyobb a hozama.

A tojóhibridek még inkább érzékenyek a hőmérsékletre, mivel kevés tollazatuk van és kicsi a testtömegük is. Szükségük is van erre, hiszen ketrecre vannak tenyésztve, kevés mozgásra, egy nagytestű tyúk ezt nem bírná.


A minőség attól függ, mit kap enni, a fű a tojástermeléssel ellentétes, nincs rá igazán szüksége. Magas fehérjetartalmú takarmánykeverék kell nekik, foszforral és calciummal kiegészítve.

A ketreces tartás nem annyira "humánus", nem lesz "boldog" a csirke, viszont többet lehet termelni olcsóbban.

2015. febr. 20. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Sikerült elérni a célodat?
2021. dec. 2. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!