Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Az F1 az 50%-os keresztezés,...

Az F1 az 50%-os keresztezés, de utána R1, vagy R2 jön?

Figyelt kérdés
Ha pároztatom az F1-et újra egy fajtatiszta, a keresztezésben már részt vett állattal akkor utána R1 vagy R2 jön? Tehát hogy nevezzük a 75%-os vérhányadú állatot?

2015. dec. 8. 22:50
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem teljesen világos a kérdés:

1. F = fetus, (utód), P = parent (szülő), g = gaméta (ivarsejt). Ezek a használatos rövidítések, nem tudom, mit értesz R alatt.

2. Úgy érted, hogy az F1 utódot keresztezed a saját szülőjével?

3. Ha két fajtiszta (=homozigóta) szülőt kereszteztél, akkor az utód is fajtiszta, tehát nem 75, hanem 100% vérhányad. Bár megvallom őszintén, én ezt a szót nem hallottam még, de gondolom, hogy a fenotípusra célzol.

Ha pontosítanád a kérdést, talán tudnék válaszolni, de így nonszensz...

2015. dec. 12. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Fajtakeresztezésnél használatosak ezek a kifejetések. Pl kecske: tisztavérű nubiai bakot teszünk parlagi nőstényre, akkor az utód 50% nubiai, tehát F1-es nubiai. Ha erre az utodra megint teszünk nubiait, a születendő utód 75%-os vérhányadú nubiai lesz. Ezt nem tudom hogy R1-nek, vagy R2-nek nevezzük.
2015. dec. 12. 21:54
 3/7 anonim ***** válasza:

Ja, most már világos. Tehát nem két azonos faj egyedeit keresztezed!

Akkor viszont a következő a helyzet:

Az F1 nemzedék, genotípusát (azaz génállományát) tekintve 100%-ban ún. heterozigóta, vagyis minden utód 50-50%-ban hordozza a szülők génjeit. Fenotípusát (vagyis megjelenését) tekintve, az utódok mind egyformák, ugyanis csak az egyik szülőtől származó (domináns) tulajdonságok nyilvánulnak meg, a másik szülő lappangó (recesszív) tulajdonságait "csak" hordozzák, és átadják az utódoknak.

Na most, annak függvényében, hogy ezeket a domináns vagy recesszív tulajdonságú szülőkkel keresztezed vissza, más és más lehet az eredmény.

Sajnos, a kérdést továbbra sem értem, ugyanis nincs külön nevük a különböző vérhányadú állatoknak (sőt, maga a "vérhányad" fogalma sem tiszta). :(

Minden esetre, azt javaslom, hogy nézz utána a mendeli öröklődésmenetnek (pl. [link] Ha a lényegét megérted, akkor már könnyen eligazodsz a keresztezés rejtelmeiben

2015. dec. 13. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Közbe találtam egy másik kérdést is...erre gondoltam :)


http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__haszonallatok__606461..

2015. dec. 14. 07:51
 5/7 A kérdező kommentje:
Illetve itt is megtaláltam: [link]
2015. dec. 14. 07:52
 6/7 anonim ***** válasza:

Ezek szerint az R a VISSZAkeresztezést jelenti...

Így már nekem is kicsit világosabb. Minden esetre, ha ezzel foglalkozol, érdemes utánaolvasgatni Mendel (és esetleg T. H. Morgan) kísérleteinek. Nem nehéz, és ha megérted az öröklődés alapelveit, profi tenyésztő/nemesítő lehetsz, előre meg tudod saccolni, hogy egy biz. keresztezésből milyen utódokra lehet számítani, ill. hogyant tudsz elérni egy bizonyos eredményt

2015. dec. 15. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm ! :)
2015. dec. 16. 15:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!