Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » 05.29-én vettem 10 db Lohman-t...

05.29-én vettem 10 db Lohman-t de nem tojnak?

Figyelt kérdés

A 2 db kendermagosom mellé hoztam őket egy évesek. mivel nem volt takarmányom kukoricán kívül, csak darát kaptak ebből, kapnak, vagyis ki van rakva nekik mészgritt de nem eszik s most a szemes búzát etetve nem nagyon tudom belekeverni.


Nem tudom mitől nem tojnak esetleg még így is mészhiányosak, vagy meghíztak volna 2 hónapnyi tiszta kukoricától?


Mit lehet tenni?

egyébként a két kendermagos is nagyjából leállt a tojással, néha szokott az egyik, de sok a nap, mikor ennyi tyúkból egy tojás se születik



2016. aug. 1. 08:34
 1/4 anonim ***** válasza:

A Lohman tojóhibrid. Ketrecben (jó esetben mélyalmon) tartották őket, kizárólag tápon. Valószínűleg vedleni is most kezdtek. Soha életükben nem ettek kukoricát, búzát, mészgrittet. Alapszabály ilyen tyúkoknál, hogy SOHA nem adunk nekik kapásból szemes takarmányt. Meg egyáltalán semmilyen takarmányt nem váltunk egyik napról a másikra. Időt kell adni az emésztő rendszernek, hogy átálljon. Mintha újszülöttnek akarnál csirkepaprikást adni. Csodálkozom, hogy nem érted, miért nem tojnak..... Táp kell nekik, lassan átállítva őket más takarmányra, időt hagyva arra, hogy megszokják az új körülményeket. A kukorica-búza kombó egyébként sem lesz elég, kevés és hiányos a fehérjéje. Szintén alapszabály, hogy a baromfik takarmányát legalább 4-5 magból keverjük, amiből legalább az egyik magas fehérje tartalmú. A keveréket érdemes darálva etetni (főleg hibridekkel), mert jelentős energia megtakarítást eredményez, sokkal jobb az emészthetősége. Itt egy írás arról, hogyan érdemes összeállítani a takarmány-keveréket.


"Baromfi takarmányozása


Gabonafélék


A kukorica a legkedvezõbb energiahordozó baromfitakarmány. Tápanyagtartalma legnagyobb a gabonafélék között. Alacsony fehérjetartalma (9-10 %) igen hiányos lizinben. A kukorica nemcsak kiváló energiabázis, ezenkívül egyéb elõnyei is jelentkeznek. A sárga kukorica kitûnõ xantofill forrás; ez az anyag tetszetõssé teszi a vágócsirke bõrét és a tojás sárgáját. A pigmentek egy része átalakulhat A-vitaminná, hozzájárulhat az állatok vitaminellátásához. A kukorica 4 % zsírtartalma esszenciális zsírsavakban igen gazdag, 50 %-a a növekedéshez, tojásrakáshoz nélkülözhetetlen linolsav.

A baromfifélék tápjában a kukoricát, a kortól és a hasznosítási iránytól függõen 40-70 %-ban szerepeltethetjük. Többnyire darált formában, keverékben adjuk, de kifejlett állatokkal szemesen is etethetõ. Darált állapotban hosszabb ideig nem tárolható, kesernyéssé válik.


Takarmánybúza. A második legfontosabb gabonaféle. Fehérjetartalma viszont jóval nagyobb a kukoriváénál, 12-14 %, a gabonafélék közül a legmagasabb. A búza fehérjének aminosav összetétele hiányos, fõleg lizinben, metioninban és triptofánban. Szénhidrát tartalmának emészthetõségét kismértékben rontják a pentozánok. Jobb emészthetõsége érdekében, újabban pentazonáz enzim-kiegészítést alkalmaznak. Baromfitápokban 30-50 %-ban adagolható, jó hizlaló takarmány. Egyoldalú etetése - hiányos linolsav- tartalma miatt - rontja a tojástermelést, csökkenti a megtojt tojások tömegét.

Az árpa rosttartalma nagyobb, aminosav összetétele kedvezõbb, mint a kukoricáé és a búzáé. Szénhidrát tartalmának nehezebb emészthetõségét a roston kívül a béta- glükánok okozzák, melyek viszkózus anyagukkal az enzimeket semlegesítik. Baromfitápokban 20 %-os arányig javasolható. A víziszárnyasok (lúd, kacsa) 3-4 hetes kor után az árpa szénhidrát-tartalmát jobban emésztik, mint a csirke.


A zab nagy rost- és alacsony energiatartalma miatt hizlalásban nem alkalmazható. Fehérjetartalma biológiailag a gabonák közül a legértékesebb. Zsírja esszenciális zsírsavakban gazdag. A zab tenyészállatok takarmányozásában elõnyös, az ivari életet serkenti. Általában szemesen etetik. Fiatal állatnak csak finomra darálva célszerû adni, mert durva rostos szerkezete a táplálóanyagok emésztését rontja.


A tritikálé az árpával közel egyenértékû takarmány. Fehérjében, lizinben, metioninban annál kissé gazdagabb, biológiai értéke a búzáéhoz hasonló. Baromfitápokban csak kis mennyiségben, 10-20 %-ban keverhetõ.


A cirok energiában gazdag, a kukorica után a legjobban értékesíti a baromfi . A kukorica helyettesítésére a legalkalmasabb gabonaféle. Fehérjetartalma a kukoricáénál nagyobb, de limitáló aminosavakban szintén hiányos. Baromfitápokban darálva 30-50 %-ban szerepeltethetõ. Színezõ anyagot nem tartalmaz és linolsav-tartalma is elmarad a kukoricáétól.


A kendermag a tollazatot fényesíti. Vedlés idején kedvezõ hatású.


Olajos magvak


Napraforgó. A fehérje biológiai értéke kedvezõ, lizin kivételével a többi esszenciális aminosavat megfelelõ mennyiségben tartalmazza. Antinutritív anyagoktól mentes, így közvetlenül hasznosítható takarmányozásra. Ásványianyag és vitamin-tartalma jól kiegyensúlyozott. Energiában szegényebb, mint a szójadara. A tojótyúkok, tenyészbaromfik takarmányában 10-15 %-ban is hasznosíthatjuk. A napraforgómagot tyúkokkal, kifejlett pulykával, gyöngytyúkkal, víziszárnyasokkal szemes formában is etethetjük. Tudjuk, hogy a tojástermelést és a tollfejlõdést elõnyösen befolyásolja.


A repcemag Fehérjetartalma lizinben szegény. Broiler tápokban 5-10 %-ban szerepeltethetõ lizin- és energia- kiegészítés esetén. A barnahéjú tojást termelõ tyúkokkal ne etessük, mert a tojások hal-ízûek lesznek. A teljes repcemag mint energia és esszenciális zsírsav forrás a broiler tápokban 3-5 %-ban használható fel.


A hüvelyes magvak közül a csillagfürt fehérjében és aminosavakban a leggazdagabb, a fehérje biológiai értékében a szójával vetekszik. Csak az édes csillagfürt alkalmas baromfi-takarmányozásban. A szójadara jelentõs részét (50-70%-át) baromfitápokban csillagfürttel kiválthatjuk.


A borsó közepes fehérjetartalmú, baromfi számára nehezen emészthetõ takarmány, takarmánykeverékekben legfeljebb 5-6%-ban szerepeltethetõ. Dugító hatású takarmány. Elsõsorban hízóállatokkal etessük, mert kedvezõen befolyásolhatja a hús minõségét.


A hüvelyes magvak etetése esetén néhány százalék állati fehérjetakarmányt is etessünk, vagy szintetikus aminosav kiegészítésrõl gondoskodjunk, mert a hüvelyesek aminosav- összetétele hiányos.


Takarmánykiegészítõk


A takarmánykiegészítõk közé tartoznak az ásványi anyagok, nyomelemek, vitaminok, amelyeket többnyire premix, komplett premix, szuperpremix formában hoznak forgalomba..

Ásványianyag- kiegészítõk a Ca, P, Na, Cl pótló anyagok. A kalcium ellátásra a takarmánymeszet (CaCo3) vagy futort alkalmaznak. A takarmánymész csak 37-40% kalciumot tartalmaz, ezért több mint kétszeres mennyiséget kell belõle felhasználni a kalcium pótlására. A foszfor és kalcium kiegészítésére a MCP (monokalcium-foszfát: 26,6% foszfor, 16,9% kalciumtartalmú), a DCP (dikalcium-foszfát: 18% foszfor, 23,3% kalcium tartalmú), illetve ÁP-17 (21% Ca, 17% P tartalmú) készítményeket használnak. A Na és Cl pótlására a konyhasót alkalmazzák.


Nyomelem- és vitamin- kiegészítõk a speciális baromfi premixek. A takarmánygyártók a különféle baromfifajok, eltérõ korú és hasznosítású állományai részére forgalmaznak nyomelemeket, vitaminokat és gyógyszereket tartalmazó, 0,5 % felhasználású egységes premixeket. Újabban fõleg a tápban 3,5-5 %-ban felhasználandó, makroelemeket (kalcium, foszfor, só), esetleg aminosavakat is tartalmazó komplett premixeket hoznak forgalomba. A szuperpremixek (5-10%-ban a tápban). még fehérjetakarmányokat is tartalmazhatnak. A komplett premixek könnyebben bekeverhetõk a tápba, ezért elsõsorban ezek használatát javasoljuk. A tyúkfaj esetében hús és tojástermelésre alkalmas fajták és hibridek részre külön-külön gyártanak premixeket. A kortól függõen is kezdetben indító, majd nevelõ és végül befejezõ premixet alkalmaznak. A tojótyúkok részére a termelési szinttõl függõen eltérõ összetételû premixeket javasolnak.


A vitamin kiegészítõ készítmények egyes vitaminokat, vagy komplett, a baromfi számára nélkülözhetetlen vitaminokat tartalmazzák porított, vagy folyékony állapotban. Elõzõ esetben a takarmányba, utóbbiban az ivóvízbe keverjük.

A Phylasol Combi, a Jolovit B, a Tetravit Combi, a Vitasol Combi készítmények az összes nélkülözhetetlen vitamint tartalmazzák. A Vitasol-E és a Tetraselen-E az E- vitamin, a Tetracolin a B-vitaminok pótlására alkalmas."

2016. aug. 1. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod. pontosítanék, nem szemeset adtam nekik kukoricát, hanem darálva, mert a csőrük se áll ól, nem tudják felszedni túl nagy nekik

A kedves nő akitől vettem nem mondta, hogy különleges tartás kell hozzá.

Kendermagos mellé gondoltam ugyan az elég neki, de ha ilyen macerás akkor marad a vágás

2016. aug. 1. 22:29
 3/4 A kérdező kommentje:
a meszet hogy pótolhatnám nekik, hogy meg is egyék?
2016. aug. 1. 22:30
 4/4 laszlo-1 válasza:
A tyúk, ha új helyre kerül az első pár nap után mindig abbahagyja a tojást, általában 1-2 hónapra, aztán miután megszokott beindul. De a nyári hőségben a régieknél is lecsökken, sőt leállhat a tojástermelés egy időre. (Pihennek kicsit.)
2020. aug. 15. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!