Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Hogyan lehet orvosolni a...

Hogyan lehet orvosolni a tyúkjaimnak ezeket a betegségeit?

Figyelt kérdés
Van 4 beteg pipim. Egy 4 éves kakas. Neki az a baja, hogy állandóan náthás, szipog. És az egyik szemén időközönként gennyes képződmény jelenik meg, és a szeme összezsugorodik. Sokat prüszköl, de már vagy 2 éve, és nem hat neki a Neo Te Sol, és a kamilla tea sem. Van egy fiatal, idei csirke, júniusi kelésű. Neki az a baja, hogy úy 3 hete kissé kókadt. Állandóan úgy csinál, mintha valami megakadt volna neki, de én nem érzek ott semmit. Eszik, vagyis inkább eszeget, de nem annyit, mint előtte. Volt úgy 2 hónapja egy testvére, akinek ugyanez volt a baja, de neki volt étvágya, de olyan volt, mintha nem látott volna rendesen. Elpusztult. A másik két pipinek is ez a könnyezés a baja. De nekik máshogy. Az egyiküknek este folyamatosan könnyezett a szeme, és ilyen habosan, hogy alig látott,. Hiába törölhettem le neki, 5 perc múlva megint "behabosodott". Egyébként kukoricát, búzát, tápot illetve esténként vizes knyeret vagy zsömlét kapnak enniezek a betegek. Az egészséges pipik kukoricát és búzát kapnak, semmi mást. Illetve időközönként Jolotvitot. Takarmányozásban is szívesen elfogadok tanácsokat!

2016. nov. 13. 13:32
 1/4 anonim ***** válasza:

Kakasos por. Ha nem segít, akkor állatorvos.

A takarmányozás az búza és kukorica darálva+tojótáp+takarmánymész

2016. nov. 13. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Kakasos por = Neo-Te-Sol. Amit te javasoltál első, ugyanaz, mint amit a kérdező adott.....


Kérdező, a jószágoknak baromfi náthája van. Ami a nevét illeti, ne tévesszen meg. Nem az ember könnyen múló fertőzése, hanem komoly betegség, ami komoly veszteségeket is okozhat. A kórokozó több minden lehet, pl: Haemophilus, Mikoplazmák, E. coli. Kezelésére enrofloxacin és/vagy doxicyclin tartalmú gyógyszereket használnak (Enrobioflox és/vagy Anidox, például). Gyakran kombinációban, mert mint írtam, több minden okozhatja, amire nem feltétlenül hat ugyanaz a gyógyszer. Alenti linken olvashatsz bővebben róla. Ja, a Neo-Te-Sol (vagy elterjedt nevén kakasos por) ma már gyakorlatilag hatástalan, a legtöbb kórokozó rezisztens ellene.



[link]

2016. nov. 13. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ami a takarmányozást illeti. Mind a kukoricában, mind a búzában kevés és hiányos a fehérje. A baromfik takarmányát legalább 4-5 féle magból keverjük, amiből legalább 1 magas fehérje tartalmú. Bemásolok egy kis segítséget, amit anno én is a neten találtam. Ma már az oldal nem működik.


"Gabonafélék

A kukorica a legkedvezőbb energiahordozó baromfitakarmány. Tápanyagtartalma legnagyobb a gabonafélék között. Alacsony fehérjetartalma (9-10 %) igen hiányos lizinben. A kukorica nemcsak kiváló energiabázis, ezenkívül egyéb előnyei is jelentkeznek. A sárga kukorica kitűnő xantofill forrás; ez az anyag tetszetőssé teszi a vágócsirke bőrét és a tojás sárgáját. A pigmentek egy része átalakulhat A-vitaminná, hozzájárulhat az állatok vitaminellátásához. A kukorica 4 % zsírtartalma esszenciális zsírsavakban igen gazdag, 50 %-a a növekedéshez, tojásrakáshoz nélkülözhetetlen linolsav.

A baromfifélék tápjában a kukoricát, a kortól és a hasznosítási iránytól függően 40-70 %-ban szerepeltethetjük. Többnyire darált formában, keverékben adjuk, de kifejlett állatokkal szemesen is etethető. Darált állapotban hosszabb ideig nem tárolható, kesernyéssé válik.


Takarmánybúza. A második legfontosabb gabonaféle. Fehérjetartalma viszont jóval nagyobb a kukoricáénál, 12-14 %, a gabonafélék közül a legmagasabb. A búza fehérjének aminosav összetétele hiányos, főleg lizinben, metioninban és triptofánban. Szénhidrát tartalmának emészthetőségét kismértékben rontják a pentozánok. Jobb emészthetősége érdekében, újabban pentazonáz enzim-kiegészítést alkalmaznak. Baromfitápokban 30-50 %-ban adagolható, jó hizlaló takarmány. Egyoldalú etetése - hiányos linolsav- tartalma miatt - rontja a tojástermelést, csökkenti a megtojt tojások tömegét.


Az árpa rosttartalma nagyobb, aminosav összetétele kedvezőbb, mint a kukoricáé és a búzáé. Szénhidrát tartalmának nehezebb emészthetőségét a roston kívül a béta- glükánok okozzák, melyek viszkózus anyagukkal az enzimeket semlegesítik. Baromfitápokban 20 %-os arányig javasolható. A víziszárnyasok (lúd, kacsa) 3-4 hetes kor után az árpa szénhidrát-tartalmát jobban emésztik, mint a csirke.


A zab nagy rost- és alacsony energiatartalma miatt hizlalásban nem alkalmazható. Fehérjetartalma biológiailag a gabonák közül a legértékesebb. Zsírja esszenciális zsírsavakban gazdag. A zab tenyészállatok takarmányozásában előnyös, az ivari életet serkenti. Általában szemesen etetik. Fiatal állatnak csak finomra darálva célszerű adni, mert durva rostos szerkezete a táplálóanyagok emésztését rontja.


A tritikálé az árpával közel egyenértékű takarmány. Fehérjében, lizinben, metioninban annál kissé gazdagabb, biológiai értéke a búzáéhoz hasonló. Baromfitápokban csak kis mennyiségben, 10-20 %-ban keverhető.


A cirok energiában gazdag, a kukorica után a legjobban értékesíti a baromfi. A kukorica helyettesítésére a legalkalmasabb gabonaféle. Fehérjetartalma a kukoricáénál nagyobb, de limitáló aminosavakban szintén hiányos. Baromfitápokban darálva 30-50 %-ban szerepeltethető. Színező anyagot nem tartalmaz és linolsav-tartalma is elmarad a kukoricáétól.


A kendermag a tollazatot fényesíti. Vedlés idején kedvező hatású.


Olajos magvak


Napraforgó. A fehérje biológiai értéke kedvező, lizin kivételével a többi esszenciális aminosavat megfelelő mennyiségben tartalmazza. Antinutritív anyagoktól mentes, így közvetlenül hasznosítható takarmányozásra. Ásványianyag és vitamin-tartalma jól kiegyensúlyozott. Energiában szegényebb, mint a szójadara. A tojótyúkok, tenyészbaromfik takarmányában 10-15 %-ban is hasznosíthatjuk. A napraforgómagot tyúkokkal, kifejlett pulykával, gyöngytyúkkal, víziszárnyasokkal szemes formában is etethetjük. Tudjuk, hogy a tojástermelést és a tollfejlődést előnyösen befolyásolja.


A repcemag Fehérjetartalma lizinben szegény. Broiler tápokban 5-10 %-ban szerepeltethető lizin- és energia- kiegészítés esetén. A barnahéjú tojást termelő tyúkokkal ne etessük, mert a tojások hal-ízűek lesznek. A teljes repcemag mint energia és esszenciális zsírsav forrás a broiler tápokban 3-5 %-ban használható fel.


A hüvelyes magvak közül a csillagfürt fehérjében és aminosavakban a leggazdagabb, a fehérje biológiai értékében a szójával vetekszik. Csak az édes csillagfürt alkalmas baromfi-takarmányozásban. A szójadara jelentős részét (50-70%-át) baromfitápokban csillagfürttel kiválthatjuk.


A borsó közepes fehérjetartalmú, baromfi számára nehezen emészthető takarmány, takarmánykeverékekben legfeljebb 5-6%-ban szerepeltethető. Dugító hatású takarmány. Elsősorban hízóállatokkal etessük, mert kedvezően befolyásolhatja a hús minőségét.

A hüvelyes magvak etetése esetén néhány százalék állati fehérjetakarmányt is etessünk, vagy szintetikus aminosav kiegészítésről gondoskodjunk, mert a hüvelyesek aminosav- összetétele hiányos.


Takarmánykiegészítők


A takarmánykiegészítők közé tartoznak az ásványi anyagok, nyomelemek, vitaminok, amelyeket többnyire premix, komplett premix, szuperpremix formában hoznak forgalomba.


Ásványianyag- kiegészítők a Ca, P, Na, Cl pótló anyagok. A kalcium ellátásra a takarmánymeszet (CaCo3) vagy futort alkalmaznak. A takarmánymész csak 37-40% kalciumot tartalmaz, ezért több mint kétszeres mennyiséget kell belőle felhasználni a kalcium pótlására. A foszfor és kalcium kiegészítésére a MCP (monokalcium-foszfát: 26,6% foszfor, 16,9% kalciumtartalmú), a DCP (dikalcium-foszfát: 18% foszfor, 23,3% kalcium tartalmú), illetve ÁP-17 (21% Ca, 17% P tartalmú) készítményeket használnak. A Na és Cl pótlására a konyhasót alkalmazzák.


Nyomelem- és vitamin- kiegészítők a speciális baromfi premixek. A takarmánygyártók a különféle baromfifajok, eltérő korú és hasznosítású állományai részére forgalmaznak nyomelemeket, vitaminokat és gyógyszereket tartalmazó, 0,5 % felhasználású egységes premixeket. Újabban főleg a tápban 3,5-5 %-ban felhasználandó, makroelemeket (kalcium, foszfor, só), esetleg aminosavakat is tartalmazó komplett premixeket hoznak forgalomba. A szuperpremixek (5-10%-ban a tápban) még fehérjetakarmányokat is tartalmazhatnak. A komplett premixek könnyebben bekeverhetők a tápba, ezért elsősorban ezek használatát javasoljuk. A tyúkfaj esetében hús és tojástermelésre alkalmas fajták és hibridek részre külön-külön gyártanak premixeket. A kortól függően is kezdetben indító, majd nevelő és végül befejező premixet alkalmaznak. A tojótyúkok részére a termelési szinttől függően eltérő összetételű premixeket javasolnak.


A vitamin kiegészítő készítmények egyes vitaminokat, vagy komplett, a baromfi számára nélkülözhetetlen vitaminokat tartalmazzák porított, vagy folyékony állapotban. Előző esetben a takarmányba, utóbbiban az ivóvízbe keverjük.

A Phylasol Combi, a Jolovit B, a Tetravit Combi, a Vitasol Combi készítmények az összes nélkülözhetetlen vitamint tartalmazzák. A Vitasol-E és a Tetraselen-E az E- vitamin, a Tetracolin a B-vitaminok pótlására alkalmas."

2016. nov. 13. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a vűlaszokat! Hát igen... A kakasos por semmit nem ér...
2016. nov. 18. 22:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!