Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » A juhok mióta élnek a Földön?...

Aranyos121 kérdése:

A juhok mióta élnek a Földön? Vagy őket is az ember alkotta mint a kutyákat?

Figyelt kérdés
2019. jan. 8. 15:49
 1/10 anonim ***** válasza:
2019. jan. 8. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
1758 óta vannak csak? Akkor Őket is az ember "alkotta"?
2019. jan. 8. 23:47
 3/10 anonim ***** válasza:

Az csak az, amikor tudományosan rendszerezték.



"A juh háziasítása

A juh, a párosujjú patások rendjébe, kérődzők alrendjébe, az összetettgyomrúak osztagába a tülkösszarvszerűek öregcsaládjába, a kecskeformák alcsaládjába tartozó kérődző állat (Ovis gmelini aries). Dél-nyugat Irán területéről származó csontleletek alapján mintegy 10-11 ezer éve kezdődött a juhok háziasítása, amelynek eredményeként, napjainkra már számos, kiváló képességekkel jellemezhető juhfajtával rendelkezünk. A házi juh eredete a vadjuhok 5 fő csoportjára vezethető vissza, amelyek a muflon ( 19. kép ) (ovis ammon musimon; rövidfarkú juhok őse), az arkal ( 20. kép ) (ovis ammon arkal; a hosszúfarkú juhok őse), az argali ( 21. kép , [link] (ovis ammon ammon; zsírfarkú, zsírfarú juhok őse), a nivicola ( 22. kép ) (ovis ammon nivicola; hójuh) és a kanadai vadjuh ( 23. kép ) (ovis ammon canadiensis). A muflon és az arkal szerepe a háziasításban bizonyított, az argalié nem. Az utóbbi két vadjuh ősnek az európai juhfajták kialakulásában játszott szerepe kérdéses."


innen:

[link]



érdekesség:

[link]

2019. jan. 9. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
10-11 ezer éve kezdődött a juhok háziasítása. Oké de akkor előtte is éltek nem? Arra voltam kíváncsi hogy mióta élnek a Földön nem arra hogy mikor háziasítottuk őket.
2019. jan. 9. 12:12
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező! Mióta élnek a kutyák a földön?! Próbálj kérlek minél pontosabb intervallumot megadni...
2019. jan. 10. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A háziasítás nem csak azt jelentki hogy onnantól mellettünk éltek, hanem azt is hogy onnantól kezdődött az erőteljes szelektív tenyésztés, tehát a nekünk kedvezőbb tulajdonságok felé kezdtek (evolúciós mércével) szélsebességgel fejlődni.

Pl a kutya egy nagyon jó példa arra hogy mit lehet mesterséges szelekcióvak elérni: 8-10 ezer év alatt a farkasból palota pincsit “csináltunk”, meg agárt, meg basset houndot stb. Nagyon látványos.


De növényekkel is ezt csináltuk, pl pár ezer év alatt egy jellegtelen fűszerű vad növényből a réparepcéből fejlesztettük ki a karalábét, a karfiolt, brokkolit, kelbimbót, káposztát, kelkáposztát és még egy sor kevésbé ismert zöldséget amik nem is nagyon hasonlítanak se egymásra, de főleg az eredeti növényre.

2019. jan. 12. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

5:mennyire pontosat? Ennél pontosabbat? :D hogy lehetne ennél pontosabbat?


6:tudom hogy a növenyrket is "mi kuszáltuk össze" de azért köszi a választ

2019. jan. 13. 13:29
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
A juhok háziasítása nagyjából egybe esik a szőke nők megjelenésével. Ezt csak érdekességként említem, semmiféle párhuzamot nem akarok vonni a két dolog között.
2019. jan. 14. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a választ
2019. jan. 15. 13:43
 10/10 A kérdező kommentje:
Valaki írt nekem egy bunkó privát üzenetet. Akartam rá válaszolni de véletlen ki töröltem(nem is én lennék). Üzenem neki hogy feltettem egy kérdést, ha segíteni nem tud akkor lapozzon tovább ne itt élje ki magát!
2019. jan. 27. 12:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!