Kezdőoldal » Állatok » Hüllők » Magyarországon van halálos...

Magyarországon van halálos mérgű kígyó? (bővebben lent)

Figyelt kérdés
úgy hallottam hogy a magyarországon élő vipera fajták nem annyira veszélyesek és ha megcsíp akkor elég egy kálcium injekció. ez igaz?
2011. okt. 15. 17:43
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
Van!
2011. okt. 15. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon a keresztes vipera előfordul. Például a Mátrában, a St. Anna tó környékén.

A kígyómarás ritkán halálos, Magyarországon utoljára 2001-ben fordult elő tragikus végkimenetelű eset. A vér alakos elemeit kicsapó méreg ettől függetlenül huzamosabb ideig tartó kellemetlenséget és részleges bénultságot okozhat, a felépülés legfeljebb egy évig tart. A keresztes vipera által megmart betegek általában a nyíregyházi Jósa András Kórház Sürgősségi Betegellátó és Toxikológiai Központjában kapják meg az ellenszérumot, és a szükséges kezelést.


A tünetek:


azonnali, erős fájdalom, amely órákon belül elterjed gyengeséget és gyulladást okozva

percek múltán jelentkező bizsergő érzés, duzzadás

ritkán vérhólyagok

sebek, melyek 24 órán belül az egész megduzzadó végtagot beboríthatják

rendkívül ritkán nekrózis

2011. okt. 15. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
köszi. én is így tudtam hogy nem annyira veszélyes
2011. okt. 15. 18:06
 4/14 anonim ***** válasza:
61%
a szent anna-tó nem erdélyben van? :O
2011. okt. 15. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Platypus ***** válasza:
100%

Én úgy hallottam, hogy azt a bizonyos halálesetet a közelmúltban nem közvetlenül a méreg okozta, hanem az illető allergiás rohamot kapott az ellenméregtől. De nem hiteles forrásból hallottam, lehet, hogy nem így volt.

Ami tény, hogy a keresztes vipera marása nagyon ritkán súlyos, eleve az esetek nagy részében nem is kerül méreg a sebbe. Ha a seb elkezd megdagadni, akkor kell orvoshoz szaladni, de még akkor sincs ok a pánikolásra. A rákosi vipera mérge még gyengébb, meg a kipusztulás szélén áll, így nem olyan egyszerű marást begyűjteni.

2011. okt. 15. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
A Szent Anna-tó Mátrában van. Lehet, hogy Erdélyben is van ilyen nevű tó. Amiről én írtam, az a Pipis-hegyen van... Nagyon szép hely!!!
2011. okt. 16. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Van, a keresztes vipera.

Mivel viszonylag kis területen él az országban és általában elkerüli az embert, a marás valószínűsége igen alacsony. Valamint a viperák ritkán pazarolják a mérgüket az emberre (mert nem táplálék), csak akkor, ha halálos veszélyben érzik magukat (pl. rálépnek a kígyóra), egyébként sziszegéssel és a méregfogaik mutogatásával igyekeznek elriasztani az embert (ha nem tudtak még elmenekülni előle).

A mérgük leginkább a gyerekekre, az idősekre és a krónikus betegségben szenvedőkre veszélyes. A 2001-es esetről nem hallottam pontos információkat, de előtte az utolsó megerősített viperamarás miatti haláleset 1986-ban volt. Évente csak néhány marás történik, de az adatok alapján a keresztes vipera marás mortalitási rátája kb. megegyezik a szezonális influenza mortalitási rátájával, csak a nagyságrendekkel több fertőzés miatt többen halnak meg influenzában.

2011. okt. 17. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
A keresztes viperán kívül, él még Magyarországon a parlagi vagy más néven rákosi vipera is. Bár azt, hogy mit okoz a marása nem igazán tudom!
2011. okt. 25. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
A rákosi vipera már nagyon ritka az országban, gyakorlatilag lehetetlen találkozni vele. És amúgy is csak kistermetű kígyó (45-55 cm), a méregfogai kb. 5 mm hosszúak, a marása darázscsípésnek felel meg. Persze bele lehet halni, ha valaki allergiás rá.
2011. okt. 25. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:

Igen van!Zöld mamba Tokajban nem egyszer előfordult már mind a felfedezése ,mind marása.

Ellenszérum a Nyíregyházi Kórházban van.

2011. dec. 11. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!