Kezdőoldal » Állatok » Hüllők » Mit lehet tenni ilyen esetben?...

Mit lehet tenni ilyen esetben? Szakállas agámám beteg.

Figyelt kérdés

Üdv!

Van egy kifejlett szakállas agámám, pontosan nem tudom hány éves, de ez nem is fontos.


Körülbelül egy, másfél hete lettem figyelmes a szája jobb szélén lévő duzzanatra, de gondoltam csak megütötte egy bénán irányzott ugrás során.

Sajnos ma észrevettem, hogy a duzzanat nőtt, majd kétszeresére, illetve egy seb is lett rajta. Tegnap nap ez a változás még nem volt észrevehető.


Kivettem az állatot, hogy kicsit jobban megvizsgáljam, és a sebből láthatóan távozni akart valamilyen folyadék. A kis szakinak láthatóan nem tetszett hogy piszkálom, de a hülye ember is észrevette volna így közelről hogy bizony tele van gennyel a duzzanat.

Megpróbáltam óvatosan megnyomni, hátha távozik belőle, ami úgy is volt. Elég sok genny jött ki..


Itattam vele egy kis kamillateát, illetve megpróbáltam a sebhez is juttatni, de nem igazán tetszett neki, elrántotta a fejét.


Mielőtt lerohannátok hogy vigyem azonnal orvoshoz, csak jelzem hogy a közelben senki, egyik állatorvos sem foglalkozik hüllőkkel.Anno próbáltam.


Kérdésem az lenne, hogy milyen itthoni "kezelést" ajánlotok?

Illetve ha ne adj isten nagyon eldurvulna a helyzet, egyik pillanatról a másikra, és nem szeretném hogy szenvedjen....Mit lehet tenni?Ha értitek? :,(



2017. jan. 4. 18:56
 1/6 anonim ***** válasza:

Tályog van az állatodon. Ez magától, kamillateától, ráolvasástól stb. nem fog elmúlni. Szakszerűen, anesztéziában, steril körülmények között fel kell nyitni, ki kell tisztítani, és antibiotikumot kell kapnia injekcióban.


Ezek után azt kell eldöntened, hogy megér-e neked annyit ez az állat, hogy tegyél valamit a megmentéséért. Ha igen, akkor orvoshoz kell vinned. Ajánlom a budapesti Exopet rendelőt, ők nagyon értenek a hüllőkhöz. Ha nem vagy pesti, akkor is beteheted a jószágot a kabátod alá egy melegvizes palack kíséretében, s felhozhatod Pestre. Ha van kocsid, ez még egyszerűbb.


Ha nem ér meg neked ennyit ez az állat, akkor nézned kell, hogy szenved, és vagy legyőzi a szervezete a fertőzést, vagy nem. Kétesélyes. A kamillatea NEM ér semmit erre. Valószínűleg azzal is csak kínzod, ha nyomkodod szerencsétlennek a tályogot. Mivel ez egy fertőzés, mindig vissza fog telni neki.


Gyenge idegzetűek NE olvassák tovább.


Ha nem ér meg neked annyit, hogy orvoshoz vidd, és nem is akarod nézni, hogy szenved, illetve, ha nagyon eldurvul a helyzet, akkor véget lehet vetni az állat életének. Ennek a legtisztességesebb módja, ha elviszed orvoshoz, aki egy injekcióval elaltatja. Ehhez nem kell hüllő szakorvos. Minden állat ugyanúgy hal meg.


Vannak, akik azt mondják, hogy tedd be a fagyasztóba, és ott majd "békésen elalszik". No, ezt NE TEDD semmiképpen. Akik szerint a fagyasztóban elaludni békés, azoknak azt javaslom, h. üljenek be ők maguk, és próbálják ki. Megfagyás közben az állat testében jégkristályok keletkeznek, ami, bár ők még nem beszéltek erről, nagy valószínűséggel fájdalmas nekik. Én nem kockáztatnám meg, még akkor se, ha nem szánnék rá pár ezer forintot a lealtatására.


Gyenge idegzetűek VÉGKÉPP ne olvassák tovább!!!

Nekem állatorvos javasolta, hogy ha nincs lehetőség a kíméletes altatásra, a leghatásosabb módszer egy ilyen kicsike állatnál (tehát ami nem kutya, macska, ló stb.) az, ha beteszed 2-3 erős szemeteszsákba (sittes zsák még jobb), és leteszed fejjel az autód kereke felé a földre, és átgurulsz rajta. Most tudom, hogy ez nagyon DURVA, de tényleg azonnal elpusztul az állat.


Ugyanakkor én az agáma érdekében és emberiességünk megtartása érdekében arra kérlek, mégiscsak próbáld meg szegényt eljuttatni orvoshoz...

2017. jan. 4. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az értelmes választ!tényleg!


Sajnos még ha a Pesti út megoldható is lenne, nincs lehetőségem jelenleg több tíz ezer forintot kiadni a műtétre..


A többi amit írtál, számomra sajnos elképzelhetetlen, talán még az altatás jöhet szóba. Ezzel kapcsolatban ha odáig fajul a helyzet felveszem a kapcsolatot a helyi orvossal.


Mindemellett természetesen megpróbálok mindent megtenni az állat érdekében, hisz hozzám nőtt már az évek során.


Mégegyszer Köszönöm a választ!

2017. jan. 4. 19:34
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy több 10 ezer forint lenne a műtét, ez nem egy nagy dolog. nekem egy kígyómon csináltak ilyet, az altatással együtt kb. 10 perc volt. Pont a Sátorhelyi Tamás csinálta (Exopet).

Szerintem hívd fel azért, és kérdezd meg őket, mennyibe kerülne.


Még egy pár dolog eszembe jutott:


1. megteheted, hogy megpróbálod valamilyen állatvédő szervezetnek adni az állatot, akik tudják kezeltetni.


2. ha mást nem is, legalább annyit tegyél meg, hogy vegyél a gyógyszertárban Betadint. Egy fültisztító pálcika vagy kis vatta segítségével naponta 1-2 alkalommal kend át az érintett helyet Betadinnal. Hátha valamit segít, végül is a baktériumok egy részét elpusztítja.


3. Nem tudom, hány fok van a terráriumban, de kicsit (1-2 fokkal) vedd feljebb a fűtést. Ez segít a jószág szervezetének a küzdelemben. Ugyanakkor ügyelj arra, hogy legyen a terráriumban egy olyan hűvösebb rész, ahová el tud vonulni lehűlni kicsit.


4. Ne tudom, min tartod a jószágot, de ha lehet, szedd ki az aljzatot (homok, gondolom), és alaposan tisztítsd ki a terráriumot, majd pedig tegyél bele konyhai papírtörlőt, amit naponta cserélsz. Ez egy valamivel sterilebb közeg, mint a homo, amibe x ideje örít az állatod...

5. Próbáld minél kevesebbet háborgatni. Ne nézegesd, ne piszkáld, pont elég szerencsétlennek a napi 2x betadinozás. A hüllők nagyon stresszérzékenyek, ha sokat vegzálod, a stresszben fog elhullani, nem is a fertőzésben.

2017. jan. 4. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
nem tudom, homok, ürít... bocs a hibákért, nagyon fáradt vagyok, még munkából írok...
2017. jan. 4. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Holnap mindenképpen felhívom az itteni "állatkórházat" is, hátha változott azóta a helyzet.


Ha ott nem, akkor Pestre úgy is mennem kell a közeljövőben, ha más nem előrébb hozom a dolgot, és kérek kölcsön a műtétre.


A homok eltávolítására én is gondoltam, pláne ha műtét után steril környezetre van szükség. Illetve egy teljes fertőtlenítésre is.


Tényleg nagyon köszönöm hogy segítesz, és az ötleteket is!

2017. jan. 4. 21:07
 6/6 anonim ***** válasza:

Igen, még annyit h egy tályog felnyitásához tényleg nem kell hüllő szakorvosnak lenni... Szóval lehet hogy simán megcsinálja a helyi doki, igazad vad, érdemes felhívni...

Remélem sikerrel jársz és a jószág meggyógyul. Nekem a kígyó maradéktalanul meggyógyult.

2017. jan. 4. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!