Kezdőoldal » Állatok » Hüllők » Voltak vizi dinoszauroszok?...

Voltak vizi dinoszauroszok? Tényleg tollasak voltak?

Figyelt kérdés
Azt hallottam tollasak voltak meg nem voltak vizi dínók hanem a tengerekben nem dinoszauruszok hanem tengeri hüllők éltek amik nem dínók igaz? Ténylegesen melegvérűek lehettek?

2018. aug. 11. 01:39
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Kérdés első felére:

Nem mindegyik volt, leginkább a theropodák, ornithopodák kréta kori képviselőinél bukkantak essig tollak nyomára, leginkább az "ősmadaraknál" (pl.microraptor, confuciusornithopoda)

De az ismert velociraptoron is elképzelhetőek valamiféle "pretollak", kint az emunal, kazuárnál.


Az ismert pleisosauriak, ichytosauriak nem voltak dinoszauruszok, de azt nem tudom pontosan, hogy volt-e vizi dino. (Pl mint a mai emlősöknél a fókák, pedig a vízi élet nagy része "hal")


Remélem segítettem

2018. aug. 11. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Vannak is: pl. pingvinek. Szerintem eléggé víziek.

https://www.youtube.com/watch?v=A9mbCNs47FI

De ott pl. a hesperornis is, ami a krétában élt.

[link]


Olyan dinoszaurusz, ami teljesen a vízi életmódhoz alkalmazkodott (mint pl. egy ichthyosaurus vagy egy delfin), egyelőre nem tudunk.

2018. aug. 11. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

,,Vízi dinók" alatt azok, akik nem teljesen kompetensek paleontológiával kapcsolatban, azok az Ichthyosauriákra, Plesiosauriákra és Mosasauriákra gondolnak. Nos, azok bizony nem dinók. Hüllők, és a dinoszauruszokkal egyidőben éltek, viszont attól még nem dinók. A cetek se halak, csakmert úgy néznek ki.

A dinoszauruszok meg melegvérűek voltak, és valószínűleg mindnek volt tolla (ahogy ma is minden emlősnek van szőre, igen, még a ceteknek is van minimális mennyiségben), viszont az már más kérdés, hogy milyen típusú tollakat viseltek, és milyen mennyiségben. Például a Yutyrannus-nak talán még a lábujjai is tollasak lehettek (feltehetőleg az élőhelyén előforduló kemény telek átvészelése végett), míg a Spinosaurusnál elképzelhető, hogy csak pár tollszára volt.

2018. aug. 11. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
És a Spinosauridák azok a dinoszauruszok, amik kedvelték a vizet és főként halevő állatok voltak, viszont ahogy #2 is írta, még nem került elő olyan dinó, ami teljesen vízi életmódot folytatott volna.
2018. aug. 11. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Ja és #1 egy apró kijavítás: nem pretoll, hanem prototoll :D
2018. aug. 11. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
a raptoknál konkrétan olyan tollak voltak mint a mai repülésre képes madaraknál
2018. aug. 11. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Staggy köszi a javítást, az a szó pontosannem jutott eszembe, szóval gyorsan leképeztem helytelenül. :D
2018. aug. 11. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A kérdésed második felére:


Nemrégen olvastam a legújabb feltételezésről, hogy egyes dínóknak valamiféle elcsökevényesedett tollaik voltak, főleg a fejtetőn, és a gerincoszlop felett. Úgy képzeld el, mintha a tollnak csak a merev gerince lenne, első ránézésre merev kiálló sörtének látszottak.

2019. dec. 19. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
37%
A dinoszauruszok mind szarazföldi allatok voltak és nem tudtak repülni sem. A lábaik a testük alatt helyezkedtek el nem mellette mint pl a krokodilnak. Persze néhány fajuk időnként szeretett a vízben sétalni pl brontosaurus. De az ictiosaurus más neven halgyík. Nem dinosaurus volt rendszertanilag csak őshüllő. Aután később a dinokból konlretan a teropoda dinokból fejlődtek ki a madarak. Átlmenti alapot volt az archeopterix. A mai madarak közül a hoacin ami még rendelkezik dímó jegyekkel. Pl fiókak szárnyvégen karmok. Hogy hideg vagy melrgvérűek voltak e arról megoszlanak a velemények. Arról is voltak e tollaik vagy mind tojással szaporodtak e. Olvastam már tanulmanyt elevenszülő dinokról is.
2020. máj. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
0%
Egyiknek sem volt tolla.
2021. aug. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!