Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Ez baj? Mit csináljak?

Ez baj? Mit csináljak?

Figyelt kérdés
A hörcsögöm (szíriai aranyhöri, fiú) esténként rágja a fehér festékkel lefestett ketrecét, ugye a fogkoptatás miatt. Raktam be neki köveket (jól megmostam), hogy azt rágja, de nem hajlandó mást rágni, mint a ketrecet...

2019. dec. 29. 20:58
 1/10 anonim ***** válasza:

Persze, hogy baj, neked se tenne jót, ha festéket ennél.

Fát, szénát stb. tegyél be neki.

2019. dec. 29. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Kis keményfa darabot tegyél be neki, de lehet kifejezetten rágófát is kapni.
2019. dec. 29. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen 🙂 már vettünk neki fogkoptatót, amit nem használ, raktam be neki fát is, azt is vettünk... De akkor sem azt rágja... Nem tudok mást én sem kitalálni 🤔😕
2019. dec. 29. 21:47
 4/10 anonim ***** válasza:

Fogkoptatót vedd ki mert csak rosszat tesz ès nem is kopik a foga.


Lehet unatkozik. Mekkora a helye és mekkora a kereke?

2019. dec. 29. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Követ rágjon, normális vagy? A fogkoptató meg tényleg nem jó. Fát tegyél be neki.
2019. dec. 29. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Mekkora a helye?

Hany cm átmérőjű kereke van? Rácsos vagy teli futófelületű?

2019. dec. 29. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nemhiszem hogy unatkozna, a futókereke nem rácsos, és a legnagyobb méretűt vettem neki, ami hörcsögöknek ajánlott, a háta miatt ugye. A ketrece pedig hosszban 90cm és szélességben pedig asszem ilyen 40-50 cm. Sok helyen olvastam, hogy követ lehet berakni nekik, és köszönöm, tudtom szerint normális vagyok 🙂 nem azért rakok fel ide ilyen kérdéseket, hogy névtelenül leszóljanak, úgy, hogy azt se tudják kivel beszélnek... A normális választ köszönöm ❤️
2019. dec. 30. 07:01
 8/10 anonim ***** válasza:
Relatív, hogy mekkora a legnagyobb méretű kerék egy adott boltban. A legtöbb helyen használhatatlan vackok vannak. Neki minimum 28 cm átmérőjű kerék kell, hogy egyenes háttal tudjon futni. Lakhely szempontjából pedig az a fontos, hogy minimum 4.000 cm2 alapterületű legyen.
2019. dec. 30. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

A rácsrágásnak több oka is lehet, de leggyakrabban az unalom, a feszültség a probléma forrása.


Általában a lakhely méretével, illetve berendezésével van a gond, a hörcsög ugyanis apró termete ellenére hatalmas mozgásigényű, éjjel rendkívül aktív állat. Ha lakhelye kicsi, meglehetősen frusztrálttá válik, aminek következtében heves rácsrágásba kezd. Bár törpehörcsögöknek 3000 cm², aranyhörcsögöknek 4000 cm² a minimális alapterület, ez nem jelenti, hogy ekkora helyen minden hörcsög jól is érzi magát. Ez csupán a lehető legkisebb, elfogadhatónak vélt méret. Az ajánlott területnagyság minden faj számára 5000 cm², ekkora helyen kedvencünknek már lehetősége van egy síkban viszonylag hosszasan szaladni, vándorolni, illetve kellő mennyiségű felszerelés is elfér, hogy ingergazdag környezetet alakíthassunk ki számára. A hörcsögök többségének az ajánlott fél m² már elegendő a helyigénye kielégítéséhez, de természetesen, mint ahogy minden ember is, úgy minden állat is más és más jellem, szükségleteik eltérőek. Egyes hörcsögök megelégszenek a minimum méretekkel is, míg mások az ajánlottnál is nagyobb helyet igényelnek.


A lakhely berendezése épp oly lényeges, mint maga a területméret. Hiába kínálunk kedvencünknek óriási teret, ha az sivár. Hogy ne unatkozzon, biztosítsunk számára ingergazdag környezetet: az alapfelszerelések mellett több búvóhelyet, mászásra és a tér megfigyelésére alkalmas magaslatokat, változatos talajt, valamint ásólehetőséget, azaz olyan vastag alomréteget, mely hörcsögünk hosszának legalább kétszerese – föld alatt élő állatok lévén az ásás és a földalatti járatok kialakítása rendkívül kedvelt elfoglaltság.


A felszerelések közül a rácsrágás kapcsán kiemelendő a futókerék. Mivel mozgásigényüket javarészt az abban való futással vezetik le, nagyon fontos, hogy az biztonságos és megfelelő méretű legyen. Ha a kerék kicsi, a gerinc meghajlik benne, ami komoly fájdalmat okoz. Sok esetben ezért a hörcsög egyáltalán nem, vagy csak nem annyit használja, mint amennyire szüksége lenne, és ez vezet a feszült állapothoz. Az egyed méretétől függően törpehörcsögöknek 18-25 cm, aranyhörcsögöknek 27-32 cm átmérőjű futókerék ajánlott. Ügyeljünk arra is, hogy zárt felületű legyen, mert a rácsos kerék nemhogy csak veszélyes, de felgyorsulni sem tud kellőképp az állat, így kevesebb élvezetet nyújt számára, kevésbé használja.


Számos esetben a rácsok rágását azonban nem a szűk élettér és a hiányos felszerelés váltja ki, hanem a negatív környezeti hatások: kedvencünk így vezeti le a stresszt. Ha sűrűn felébresztjük, túl gyakran takarítjuk lakhelyét, kiürítjük az éléskamráját, a közelében más állatot is tartunk, vagy egyszerűen túl nagy a hangzavar, akkor nem érzi magát kellően biztonságban otthonában, ingerültté válik, és gyakran rácsrágásba kezd – egyfelől, mert ki akar törni, és egy nyugodtabb hajlék után nézni, másfelől, mert a feszültséget a rágással csökkenti.


Előfordul, hogy egy hörcsög olyan helyről kerül hozzánk, ahol hosszú ideig nem megfelelő körülmények között élt, ahol az unalom és a stressz hatására régóta rágta már a rácsokat. Ebben az esetben előfordulhat, hogy ez a tevékenység berögződött, mindennapi szokásává vált, az állat tulajdonképpen függő lett. Az ilyen fajta kényszeres cselekvésekről leszoktatni egy hörcsögöt csaknem lehetetlen, a probléma csak rácsmentes lakhelyre váltással oldható meg.

2019. dec. 30. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! 🙂 Ez sokat segített! Mostmár nem rágja a ketrecet, raktunk be neki fát, amit rág. (boltban vettük). Valószínűleg a fogkoptatás volt a probléma, a hörcsögöm, Maszat ❤️ egy nagyon nyugodt hörcsög, kicsit lusti, jó helyről jött és még senkit nem harapott meg... Szerintem meg van elégedve a helyével, imád a félig általam félig általa épített kis kupacában feküdni, alig lehet kiszedni onnan 😅 nem keltem fel sokszor mert én sem szeretem, ha engem keltenek fel, így vele sem csinálom ezt. Köszönöm a válaszokat, sokat segítettetek! 🥰
2019. dec. 30. 11:00

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!