Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Venni fogok majd egy aranyhorc...

Venni fogok majd egy aranyhorcsogot, de viszont annyira nem tudom h mit és hogyan kell csinálni! Szval bármi tanácsot ezzel kapcsolatban h pl. milyen helyet vegyek neki, milyen kellékek kellenek neki, hányszor eszik egy nap?

Figyelt kérdés
Ezek a kellékek mennyibe kerülnek, és hallottam h otthon lehet készíteni pl alagutat neki?!
2020. márc. 1. 16:30
 1/4 anonim ***** válasza:
51%
Gugliban keress rá az aranyhörcsög tartásra.
2020. márc. 1. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
85%

Hörcsög imádók facebook csopiba lépj be.


A höri kezdőszett min. 30.000 ha elsőre jó dolgokat veszel meg. Ha viszont a kereskedéyben átvernek ez 50.000 foeintra is felugorhat hogy mindent kicserélj hogy jó legyen a höridnek.


A csoportban nagyon jó kis ötletek illetve megoldások vannak. Érdemes belépni és a hörcsög helye a lakás egyik legszebb díszítő eleme is lehet mert nagyon kis pofásra meg lehet csinálni.


Kereskedésből ne vegyél állatot és ne fogadj el tanácsot! Ez nagyon fontos!

2020. márc. 1. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
61%

A horcsoginfo oldalon sok hasznos információt találsz a helyes tartásról és etetésről. Ne annak higgy, amit kereskedésekben mondanak... Ott nem értenek hozzájuk.


Miért ne vásároljunk állatot az állatkereskedésben?


1. Származás

A kereskedésekben kapható állatok mindegyike, kivétel nélkül, nagyobb tenyésztelepekről, magán szaporítóktól vagy saját szaporításból származik. Ezeken a helyeken nem valódi tenyésztés folyik, csupán két ellentétes nemű állatot véletlenszerűen összetesznek és a továbbiakat a sorsra bízzák, nem törődve azzal, mi lesz a végeredmény, milyen utódok jönnek a világra. Nem ismerik a pároztatott állatok felmenőit, nem tudják róluk, betegek-e, vannak-e örökletesen átadható betegségeik. Nem zavarja őket, ha testvárpár vagy más rokonságban álló egyedek szaporodnak tovább, azaz beltenyésztés történik, pedig a beltenyésztett állatok nagy eséllyel szenvednek idegrendszeri zavarokban, testileg és lelkileg is gyengébbek, hajlamosabbak a betegségekre, életük általában rövidebb. Az állatkereskedésekben kapható kisállatok kb. 80%-a beltenyésztett!


2. Tartásmód

A kereskedésekben borzasztó körülmények között tartják az állatokat, hiszen minél többet akarnak bezsúfolni minél kisebb helyre. Általában két részlegen találhatók meg az állatok: elől, ahol a vásárlók megtekinthetik őket, illetve hátul, ahová nem lehet bemenni, ott csak a szaporítás, utánpótlás folyik.

Az előtéri ketrecek jobbak, de többnyire azok is szörnyen kicsik, az állatok nem tudnak kellőképp mozogni, nem kapnak megfelelő méretű és biztonságos felszereléseket sem, az eleségük sem megfelelő, egészségtelen, a vizük sem tiszta, már ha egyáltalán kapnak vizet, továbbá az alom koszos, nem takarítják őket megfelelően. Ezáltal nagy eséllyel megbetegednek, élősködőket szednek össze.

A helyspórolás végett sok állatot tartanak egy kis helyen, akkor is, ha azok szigorúan magányos állatok, mint például a hörcsögök, minden formában tilos lenne őket együtt tartani.

A hátulsó ketrecek még az előtérieknél is sokkalta rosszabbak, többnyire ezek tenyérnyi ún. egér tenyészládák, amiben egymás hegyén-hátán élnek az állatok, megfordulni sincs helyük. A nőstények ezekben szülnek újra és újra egészen a végkimerülésig.

A rossz tartási körülmények miatt, betegségben, verekedésben, beltenyésztettségben, állandó szülésben stb. nap mint nap pusztulnak el az állatok a kereskedésben - ezeket általában feletetik a nagyobb hüllőkkel, vagy ha nincs, kidobják őket a kukába nyitás előtt, hogy a vevő ne lássa.


3. Vemhesség

A legtöbb kereskedésben helyspórolás ill. állatutánpótlás végett az azonos fajokat (rosszabb esetben akár más-más fajokat is) együtt tartják, attól függetlenül, hogy ellentétes neműek-e, testvérek, rokonok-e, tarthatók-e egyáltalán együtt természetüknél fogva. Ezáltal a nőstények folyamatosan vemhesek. Ha nőstény állat mellett döntünk, úgy 90% az esélye annak, hogy vemhesen visszük haza, és hamarosan egy helyett akár 10 vagy több állatunk lesz hirtelen. A hörcsögök 4 hetes koruktól ivarosodnak, így akár már egy 5 hetes apróságot is hazavihetünk vemhesen. Persze ekkor még túl fiatal az anyasághoz, így megnövekszik az esélye annak, hogy a kicsiket kidobja a fészekből, nem neveli fel, betegek lesznek vagy belehal a szülésbe. Ugyanez történik, ha idős állatot veszünk vemhesen. Ha mégis minden jól megy, akkor viszont lesz 4-12 újabb hörcsögünk, amik persze szinte biztos, hogy beltenyésztettek, és amiknek 4 hét leforgása alatt gazdit kell találunk vagy külön-külön helyet, máskülönben még tovább szaporodnak, vagy ha egyneműek is, akkor akár végeztesen is összeverekedhetnek.


4. Hazugság és tudatlanság

Az eladó dolga az, hogy eladja az árut - hisz számukra az állat is csak egy árucikk. Emiatt sokszor azt mondják, amit a vevő hallani akar, akkor is, ha az hazugság.

Mindenki szívesebben vesz magához egy kölyköt, mint egy idős állatot, ezért aztán letagadják az eladók az állat korát, azt mondják, csupán pár hetes vagy hónapos, még ha esetleg már több éves is elmúlt. Olyan is előfordul azonban, hogy felfelé tolják a kort, mert csak 2-3 hetes hörcsögbabáik vannak éppen, amik ekkor még persze nem elválaszthatók az anyától, de az eladó azt mondja, hogy már 4 hetesek (vagy néha meggyőzik a vevőt, hogy a 2-3 hét már választási kor), hogy a vevő hazavigye. Ha otthon elpusztul a korai leválasztás miatt, az már nem az ő gondja, a lényeg, hogy elvitték és pénzt adtak érte.

Gyakori hazugság, hogy megbízható helyről, tenyésztőtől származik, pedig egy valódi tenyésztő soha, semmilyen körülmények között nem ad állatot kereskedésbe.

Nem ritka az sem, hogy szándékosan vagy puszta tudatlanságból nem tudják megmondani helyesen a nemüket, néha még a fajukat sem.

Természetesen a betegségeket is eltusolják, egyértelműen azt mondják minden állatukra, hogy egészséges, akkor is, ha még egy laikus is látja, hogy az állat félholt.


5. Viselkedészavar

A kereskedésekben vásárolt állatok nagy része rendkívül félénk vagy agresszív - nem csoda, hiszen az eladók sosem foglalkoznak velük, nem szoktatják őket kézhez, a legtöbb állat soha életében nem járt még a ketrecen kívül. Ha mégis megfogják őket, többnyire csak fájdalmas és ijesztő módon, például a nyakszirtnél, füleknél vagy farkánál fogva. Nem kell tehát csodálkozni, ha ezek után az állat retteg az emberektől és támad.

A viselkedészavar másik gyakori oka a fentebb már említett beltenyésztés és más betegségek. A hörcsögöknél például gyakran láthatunk olyan jelenséget, hogy hátrabukfenceznek egymás után többször is, szaltóznak, maguk vagy egy tárgy körül körbe-körbe rohangálnak, egy tárgyat cipelnek akár órákon át fel-alá, és más rendellenes tevékenységet végeznek - ezek mind-mind beltenyészet okozta szindrómák, melyek gyógyíthatatlanok.

A rossz körülmények között tartás miatt az állatok gyakran menekülni próbálnak a börtönükből és rágják a rácsot vagy nyalogatják az üveget napi több órán át - ez a tevékenység hosszútávon berögződhet, azaz hiába kerül az állat egy hatalmas, tökéeltesen felszerelt, fantasztikus helyre, ugyanúgy folytatni fogja a rágást és nyalogatást.


6. Téves információk

Az emberek legnagyobb és leggyakoribb hibája az állattartás során, hogy megbíznak az eladókban. Azt gondolják, hogy ha valaki állatkereskedésben dolgozik, az ért az állatokhoz és kérhetnek tőle tanácsot. Ez nem így van! Állatkereskedésben bárki dolgozhat, akinek van eladói végzettsége (bár néha még az sem kell). Semmiféle kikötés nincs, hogy értsen az állatokhoz. A kikötés az, hogy adja el a termékeket. Tehát lehetőleg ne kérjünk tőlük tanácsot, mert azt fogják tanácsolni, ami nekik és az üzletnek jó, nem azt, ami a gazdinak és állatnak jó. Tisztelet a kivételnek!

Minden esetben céltudatosan és tájékozódottan menjünk kereskedésbe! Máskülönben mindenféle vackot, értelmetlen, káros, veszélyes kiegészítőt ránk akarnak majd sózni. Néhány példa csupán a nyalósó, a fogkoptatókő, a vitamincsepp, a joghurtos, mézes és hasonló nasi. Ha nem vagyunk elég felkészültek, meggyőzhetnek bennünket arról, hogy egy borzasztóan kicsi ketrecet vagy éppen egy életveszélyes, rácsos kereket vegyünk meg. Rá akarnak beszélni, hogy például a hörcsög is párban vagy csapatban érzi jól magát,noha szigorúan tilos őket együtt tartani. Ha többet ad el, nagyobb a haszon - ez az, ami az eladók számára fontos, nem az állat jóléte.

A legtöbb kereskedésben nem csak egészséges állat, de megfelelő hely, felszerelés és eleség sem kapható!

Sajnos a gyártók, akárcsak az eladók, szintén a haszonra mennek rá, nem a minőségre és nem az egészségre, ezért hatalmas hiba azt gondolni, hogy ha valamit az adott állatfajnak gyártottak, az valóban jó is neki. Egy felelős gazdinak, mielőtt bármit megvesz, nagyon alaposan utána kell járnia, hogy az valóban megfelelő-e.


7. Nem mentés!

Sokan azt gondolják, hogy a kereskedésből - azaz rossz körülmények közül - elhozni egy állatot az mentés. Nem így van! Ugyanis ha megvásároljuk az állatot a kereskedésben, az eladónak pénzt adunk érte, ezáltal támogatjuk és hozzájárulunk ahhoz, amit tesz - a rossz tartáshoz, szaporításhoz, állatkínzáshoz. Az eladó számára, ha elad egy állatot, az biztatást jelent, hogy van vevő, tehát még több állatot hozhat. Ha tehát mi "megmentünk" egy állatot a kereskedésből, azzal egyúttal minimum egy újabbnak, de valószínűleg még többnek is, csak szenvedést okozunk, hiszen a "mentett" helyére kerülnek. Akkor se hozzuk el, ha beteg vagy ha extrém rossz körülmények között él! Sajnos szívszorító látvány és rendkívül rossz érzés otthagyni, de a nagyobb jó érdekében muszáj megtenni. Az egyetlen út, amivel visszaszoríthatjuk a kereskedéseket, ha nem vásárolunk náluk!


Ha nem kereskedésből, akkor honnan?


1. Mentés, menhely: a különféle mentéseknél, ahogyan nálunk is, rengeteg kisállat vár szerető gazdára. Itt biztos lehetsz benne, hogy nem vernek át, elmondanak mindent a kiválasztott állatról, hiteles tanácsokat adnak, illetve hogy valóban megmentesz egy életet - mindezt ráadásul ingyen. Sőt, mindjárt kettő életet is menthetsz! Az örökbefogadott, megmentett állatka helyére ugyanis egy újabb mentettke érkezhet.


2. Tenyésztő: egy valódi tenyésztő esetében biztos lehetsz benne, hogy a vásárolt állat fiatal és egészséges, nem ver át, helytálló tanácsokat ad, megfelelően tájékoztat a tartásról.

Nagyon fontos azonban, hogy ne keverjük össze a szaporítót a tenyésztővel!

Egy jó tenyésztő ismérvei:

- megfelelő ismeretekkel rendelkezik az adott állatról és mindenről kellően informál a vásárlás előtt

- az összes állata megtekinthető, hörcsögök esetében külön-külön, megfelelő, nagy, felszerelt helyen élnek

- a párok sem élnek együtt, kizárólag a párzás idejére (ami maximum pár perc) találkoznak

- a kicsiket nem adja oda idő előtt (hörcsögök esetében legelőbb és egyben legkésőbb 4 hetesen választja el őket az anyától)

- csakis leellenőrzött helyre ad el állatot

- hörcsögök esetében (kivéve a campbell- és esetenként a roborovszki törpehörcsög) nem ad több állatot egy helyre, hisz magányosan élő fajról van szó (társas fajok esetében pedig nem ad olyan helyre állatot, ahol magányosan élne)

- ad származási lapot, amin láthatod a hörcsögöd pontos adatait és felmenőit

- nem tenyészt túl fiatal vagy idős állatokkal, két alom között hagy elég időt pihenni az anyának, valamint egy nőstény nem szül élete során 3-4 alkalomnál többször

- nem apróhirdetéses oldalakon hirdet, van saját weboldala, facebook-oldala

- szívből tenyészt, mert szereti az állatokat, nem a haszon hajtja


Mentésünkhöz a legtöbb hörcsög a kereskedések és/vagy szaporítók tévedései miatt kerül - az embereket nem, vagy rosszul tájékoztatják alapvető dolgokról, a rossz tartási körülmények, viselkedészavarok ill. betegségek miatt pedig sok gazdi besokall, megunja a hörcsögöt, elege lesz belőle, mert fél, harap, rágja a rácsot, verekedik a másik hörcsöggel, állandóan szaporodik, kihullik a szőre, beteg lesz stb. és sajnos olykor ezért a kukában végzi az állat, ártatlanul.

Ahhoz, hogy a hörcsögökkel harmonikusan élhessünk együtt, tisztában kell lennünk életmódjukkal és igényeikkel, megérteni és kielégíteni azokat.

2020. márc. 1. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
67%

Aranyhörcsög minimális szükségletei:


- legalább 4.000 cm2 alapterületű hely (pl 80*50 vagy 100*40 cm alapterület)

- minimum 28 cm átmérőjű zárt futófelületű (NEM rácsos) kerék

- minimum 20 cm átmérőjű homokozó 3-6 cm vastagon csincsillahomokkal felszórva

- lehetőleg több nagyobb méretű fa házikó

- minimum 10-15 cm2 vastag alom (forgács, papíralom vagy kenderalom)

- etető tál és itató

2020. márc. 1. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!