Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Milyen papírok, vizsgák,...

Milyen papírok, vizsgák, egyebek kellenek ahhoz, hogy hivatalosan bejelentett kisállattenyésztő legyek?

Figyelt kérdés
Szeretnék kisállatot tenyészteni (hobbiból, mert tudom, hogy nem hoz hasznot, sőt eleinte még veszteséges is), és ha már csinálom akkor szeretném letenni a szükséges vizsgákat, megszerezni a papírokat, engedélyeket, esetleg ha szükséges, akkor valamilyen tenyésztő klubhoz csatlakozni, hogy ne a sok tudatlan mezei szaporító számát szaporítsam.

2020. jún. 21. 14:26
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

A Smallsteps dzsungáriai törpehörcsög tenyészet ezt írta korábban. Nagyon igaz...


"Ez egy több éven át tartó folyamat. Először is: Gipsz Juliska elkezdi valahol az adott faj tartását, vagy jól, vagy rosszul. Ha rosszul, akkor egy idő után elkezd fejlődni, meglátni dolgokat, javítani mindenen. Pár év szupi tartás után, megismerve az adott faj valós igényeit, nem csak a tényeket, hanem azoknak okait és okozatai, beleszerelmesedve a fajba Juliska rájön, hogy ő biza' tenyészteni akar! Ekkor optimális esetben Gipsz Juliska elkezd kutatni, felkeresni a tenyésztőket, megismeri az öröklődésgenetikát, színeket, géneket, génkódokat, álmából felkeltve is megtanulja a faj szaporodásbiológiáját. Ha ezek megvannak, és még mindig nem tántorodott el, felkeres tenyésztőket, ha van a saját országában, akkor ott is, illetve külföldieket is. Utánajár, megismeri a vonalakat, hogy melyiket mivel érdemes keverni, hogy a tenyészcélját elérje (mert enélkül nem tenyésztés, amit Juliska csinálni akar), és lehetőleg milliomos lesz, mert drága buli kezdődik :D Miután megismerte az adott földrész tenyésztőit (nem beszélek félre, most kb. egész Európára gondoltam) és főbb vonalait, elkezd érdeklődni a számára szimpatikusnak tűnőknél, hogy van-e eladó állata. Tegyük fel, hogy Gipsz Juliska baromi szerencsés, és sikerül azonnal 2-3-4 állatot (minimum) összeválogatnia, ügyesen elintézi a behozatalt is, és minden megy a maga medrében ilyen módon. Kevésbé szerencsés, ha ritka fajra esett a választása, és alig van választási lehetősége, ekkor újra és újra falakba fog ütközni, amikor állatot keres, de Juliska, ha valóban elhivatott, találni fog megoldást. Egyébként Gipsz Juliska általában rájön, hogy borzasztóan költséges sztori, és még borzasztóbb emberekkel fog találkozni, mindemellett tényleg életstílust kíván meg, ennek három következménye lehet:

1. abbahagyja a csudába

2. átmegy szapiba (sokszor ez egy lassú, több éves folyamat)

3. nagyon elhivatott, és vállalja a szélmalomharcot.

Azzal, hogy felcsapott tenyésztőnek, Juliska nem csak a saját állataiért tartozik felelősséggel, hanem a tőle kikerültekért is. Értem ezalatt: nem mindenkinek eladóak az állatok, van kapcsolattartás, élettartamon át való segítségnyújtás, helyes infók átadása. Mindemellett alapként szoktuk emlegetni azt is, hogy a faj vagy fajta mentésének valamilyen úton segíteni kell, akár tárgyilag, akár anyagilag, vagy akár ő maga is menthet.

Kutyánál, macskánál megvannak az államilag elfogadott tenyésztői szervek, törzskönyvezési rendszerek de például hörinél változó. A nálunk jobb helyeken vannak tenyésztői szervezetek, ahol adatbázisokat vezetnek (személyes tapasztalat: nem mindig megbízható), jó, ha valaki tagja azoknak, de senkit nem köveznek meg, ha csak magának vezeti otthon a vonalakat, ha tényleg jó helyekről vannak az állatai, és maga is minőségi "szolgáltatást" nyújt. Igen zárt kör, mindenki ismer mindenkit és minden vonalat."

2020. jún. 21. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Valójában évek óta tartok különböző kisállatokat és a hörcsögökbe, főleg az aranyhörcsögökbe szerettem bele. Azt tudom, hogy beszerezni a sok min. 80*40 helyet (de ha tudok ennél is nagyobbat), drága mulatság, azt is tudom, hogy az állatok sem olcsóak, és hogy a rengeteg kis hörcsögöt egyesével szét kell választani legkésőbb 4 hetesen, ráadásul jó helyre eladni sem könnyű, de azt is tudom, hogy az országban csak egy aranyhörcsög tenyészet van és szerintem jó lenne, ha több helyen is lenne felelőségteljes tenyésztő. Kössz a választ, de szerintem valamilyen papír is kell, mert egy felelősségteljes tenyésztő nem ad el állatot szaporításra, és ha nem tudom bizonyítani, hogy nem vagyok szaporító, akkor úgy gondolom bukott a beszerzés is.
2020. jún. 21. 16:28
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Attól, hogy valakinek van papírja, nem lesz automatikusan etikus tenyésztő, papírral is szaporíthat. A magam részéről országon belül senkinek nem adok tenyésztésre állatot, kizárólag külföldre. Ennek egy olyan borzasztóan egyszerű oka is van, hogy a nálam lévő dzsungik tiszták, és genetikailag nem kompatibilisek az országban lévő hibridekkel, tehát ha valaki bele akar vágni, mindenképpen külföldi importra lesz szüksége.


A másik tenyészet nevében nem tudok nyilatkozni, de egyikünk sem adja ki könnyen a vonalait, elsősorban külföldre adunk tenyésztésre, olyanoknak, akik már letettek valamit az asztalra. Ha annyira tudsz mindent (amiket leírtál, az kb semmi, kizárólag a tartásra vonatkoznak, arról is kevés - és itt a genetika kb az elsődleges), hogy tenyéssz, akkor importálj külföldről, választott fajtól függetlenül. Pont azért, mert egy tenyésztő van, egy embertől nem is tudnál beszerezni egy állományra való állatot.


Üdv, Smallsteps

2020. jún. 22. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Természetesen tudom, hogy csak papírokkal nem lesz az ember etikus tenyésztő, ahhoz tudás és pénz is kell. Az előző kommentemben csak a tartásról írtam, viszont már több tenyésztő oldalán is utána néztem a genetikának (külföldi oldalakon), és emberi genetikát is alap szinten tanultam. Én igazából úgy gondoltam, hogy egy felelősségteljes tenyésztő nem ad el állatot, csak hivatalos bejezett tenyésztőnek pároztatásra, legalábbis én így csinálnám.
2020. jún. 22. 15:20
 5/15 anonim ***** válasza:
Ha csak hivatalos, bejegyzett tenyésztőnek adna el mindenki, akkor kb 5 ember tudna tenyészteni hörcsögöt Európában, aztán lehet, hogy sokat mondtam. Meg mi az, hogy bejegyzett, hivatalos? Én be vagyok jegyezve a cseh klubban, de ez nem állami. Sokan sehol nem tagok, mégis Európa-szerte elismert és híres a munkásságuk, sok hónapos várólistával. Ásd magad ebbe magad kicsit jobban...
2020. jún. 22. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Mármint úgy gondoltam, hogy hivatalosan bejegyzett, hogy tudja bizonyítani, hogy van rá engedélye, esetleg elvégzett egy állattenyésztő tanfolyamot, amiről van papírja, mert több állattenyésztő oldalán azt olvastam, hogy valamilyen állattenyésztő klub tagjának kell lenni, mert az már eleve bizonyos feltételek elfogadásával jár.
2020. jún. 22. 17:11
 7/15 A kérdező kommentje:
Ja meg még az érdekel, hogy mondjuk tenyésztőkkel felveszem a kapcsolatot, tanulok tőlük, és elkezdek hörcsögöt tenyészteni. Az összes ember az országban lévő egyetlen tenyészetet ajánlja. Hogy tud valaki hírnevet szerezni, mint jó tenyésztő, ha senki nem akar tőle vásárolni?
2020. jún. 22. 17:21
 8/15 anonim ***** válasza:
Szerintem legkönnyebben úgy indulhatnál el, ha a tenyésztőnél kezded, ott segítesz, tanulsz, csinálod velük együtt persze ingyen és ha bíznak benned akkor te is egy képviselőjük leszel, és így lesz neved, ha teszem azt te közelebb vagy valakihez aki hörit szeretne, mint az ahol tanultál akkor tőled vesznek. Jobb vagy más ötletem nincs, és persze az se biztos, hogy vevők lennének rád, de hátha.
2020. jún. 25. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Igen, arra én is gondoltam, hogy tenyésztőnél tanulni. Csak az a gond, hogy az ország egyetlen aranyhörcsög tenyészete a Pezsi az ország másik felén van, hozzám képest, és mivel itt van az életem, ezért nem szeretnék csak úgy összepakolni és Pestre költözni.
2020. jún. 25. 19:04
 10/15 anonim ***** válasza:

Egy hörcsögtenyészetbe sose keresnek embert... egy ember is el tudja őket látni, és magánemberként tenyésztünk, az otthonunkban, ahol a családdal élünk, stb. Pont nem arra van szükségünk, hogy valaki a közelbe cuccoljon :D A nagy külföldi, 100-as állományokat is max az adott család látja el, nem alkalmazott.


Smallsteps

2020. jún. 25. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!