Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Két ugyanolyan egyszínű...

Két ugyanolyan egyszínű törpenyúlnak csak olyan színű kicsinyei lehetnek?

Figyelt kérdés

Ha pl. egy tenyésztő párosít 2 havanna színű nyulat, akkor csak havanna színű kicsik születnek? Vagy előfordulhatnak azon belül is pl kabátrajzos, vidra, vagy esetleg teljesen más színek?

+1 kérdés: nyulaknál se szoktak pároztatni két ugyanabból az alomból származó nyuszit, igaz?


2020. jún. 28. 20:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Speciel havannánál nem tudom, de egy kis utánakereséssel megtalálod a genetikai kódját a színnek, és aztán lehet Punnet-táblázni. (Meg ugye ehhez azt is kell tudni, hogy melyik gén mit okoz.)


Semmilyen állatot sem ajánlatos a testvérével, szülőjével, közeli rokonával szaporítani, alapvető genetikai okai vannak.


Milyen indítattású ez a kérdés?


Remélem csak elméleti.

2020. jún. 28. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Elméleti, csak kíváncsi voltam. Nem fogok szaporítani, még csak nyulam sincs. :D
2020. jún. 28. 21:10
 3/12 anonim ***** válasza:
53%

Nem értek, a színgenetikához de biztos, hogy más kicsik is születhetnek az alomban.


Én mindig azon gondolkozok, hogy a csudába lett a nyuszim albínó.

Mindegyik felmenője ilyen olyan színű volt és ő és a tesója is albínó lett. Bár csak a nagymamájáig vannak meg nekem a felmenői, lehet még tovább vissza kellene menni a családfán.

2020. jún. 28. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

3-as az albinóság egyetlen génen múlik, akkor lesz albínó egy nyuszi, ha mindkét recesszív alléllal rendelkezik: aa


Ha egy állat legalább egy domináns allélt magáénak tudhat (A) akkor egyszínű lesz. Maga a szín más génektől is függ.


Ha a szülők, csak heterozigóták voltak (Aa) akkor 25%-os eséllyel születhetnek albínó kicsinyeik, 50%-a az ivadékoknak hordozó (heterozigóta) lesz a recesszív allélre nézve.

2020. jún. 29. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Hú ezeket az allélokat annyira nem értem, pedig nagyon érdekel a színgenetika csak így hirtelen nehéz felfogni mit miért.

De köszi, hogy így elmondtad. :)

2020. jún. 29. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Középsulis genetika megvan? :) Mert akkor nem olyan durva.


A lényeg, hogy egy génnek több változata van, ezek az allélok. Általában több allél van, de egy állatban csak kettő fordul elő.


Domináns-recesszív öröklésmenetnél a domináns "elnyomja" a recesszívet, így a recesszív tulajdonság csak akkor látszik, ha mindkét allél recesszív (aa).


De ha domináns és recesszív allélokat is hordoz az állat (Aa) akkor hiába hozza a domináns tulajdonságot (a fenotípusában), attól még a recesszívet is örökítheti, mert az ivarsejtjei vagy 'A' vagy 'a' allélt fognak hordozni. Ha a másik szülő is hordozza a recesszív allélt, akkor meg van rá az esély, hogy ezek találkoznak, és 'aa' genotípusú állat születik, ami már a recesszív tulajdonságot hordozza.

2020. jún. 29. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Utolsó szó a mutatja, nem hordozza! Bocsánat!
2020. jún. 29. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

A nyuszim anyja fekete oroszlánfejű volt, az apja kék vidra, szintén oroszlánfejű.

Happy fekete vidra lett, de nincs sörénye. Az alom többi nyuszija pedig duplagénes lett, de nem vidra. Színben feketék és kékek is voltak.

Ha vele fedeznék (de nem fogok, mert ivartalan) egy szintén fekete vidra anyát, a kicsik színe attól függne, hogy a két szülő mit hozott a felmenőktől.

2020. jún. 29. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

#6 nem nincs meg.

9.-ben tanultuk hébe hóba a bioszt. A tananyag felééig se jutottunk mert heti 1 óránk volt szóval ez eléggé gáz, hogy nem tudom de sajnos nem tudok mit csinálni vele. :(

2020. jún. 29. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Ugh :/ pedig az alapokat a legjobb, ha egy tanár magyarázza el élőben.
2020. jún. 29. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!