Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Segítség kezdő nyuszi tartóknak?

Segítség kezdő nyuszi tartóknak?

Figyelt kérdés

Jövőhéten lesz 2 nyuszink. Oroszlánfejű és házinyuszi keverékek lehetnek. De úgy néz ki az apjukat örökölték, tehát kicsik maradnak majd. Mindketten lányok, és testvérek. Meddig tarthatjuk majd őket egy ketrecben? Alapból 1 nyuszit szerettünk volna, de végül bátyám barátnője is szeretne, tehát ketten lesznek :D Örülök neki, hiszen a nyuszik társas állatok.

Mi az amire mindenképpen figyeljek? Volt már egy nyuszim, de voltam kb. 8 éves, nem én gondoztam, a szüleim pedig azt hitték csak parázok, hogy beteg, de biztos vagyok benne hogy az volt, konkrétan láttam fulladozni.

(Emiatt kérlek ne szidjátok a szüleim, valamennyire érthető a helyzet, történtek akkor olyan dolgok, ahol sajnos nem a nyuszi hanem a mi életünk volt döntő) Szerencsére már felnőtt(ebb) fejjel, tudok rá figyelni.

Olvastam, videó-maratont tartottam, így valamennyire tisztába vagyok vele. Káposztát/Karalábé levelet tényleg nem szabad adni? Előzőnek gyakran adtunk karalábé levelet, olyan 2 havi szinten viszonylag sokat. És salátát sem? A ketrec aljára kell tennünk forgácsot vagy szénát, vagy mellőzzük inkább? Láttam sokan raknak bele kis szőnyegecskét, de félek hogy megrágják, hiszen olyan picik még.(2 hónaposak) Mire figyeljünk ahogy megérkeznek? 3 órát hagyjuk őket, aztán utána még pár napig ne vegyük ki őket? Önitató vagy inkább tálka? Szőroldó paszta csak vedlési időszakban kell? Milyen gyakran, és mennyi? 2 kutyához és 3 cicához hogy tudnánk hozzá szoktatni őket? Mennyire lenne NEM célszerű, ha első nap megszagoltatnánk őket a kutyákkal? (Cicákkal is ezt csináltuk, és onnan jegyezték meg hogy a mieink. Ez fontos lenne, hiszen elég területvédőek. Milyen tápot adjunk nekik, és mennyit? Szalmát kaphatnak, vagy mindenképpen széna? Fapellet vagy forgács? Az még mostani helyükön már kapnak zöldet/répát/gyógyszeres tápot. Tehát akkor már az első naptól kezdve adhatunk nekik pici kis répát/salátát/lucernát? Majd ha még fogalmazódik bennem kérdés (ami elég valószínű) akkor tuti írok még, viszont egyelőre ennyi. Köszönöm ha végig olvastad, és tudsz nekem segíteni.



2021. febr. 24. 12:32
 1/4 anonim ***** válasza:
5%

Én 2 dolgot tudok mondani a saját (avagy öcsém) tapasztalatai(m) alapján:


1)

Ha ketrecben lesznek, az első héten belül el fogják intézni a hülyék, hogy az egyik rá fog üllni a másik fejére. Nálunk rendszeresen úgy sikerült összehozniuk, hogy addig balhéztak ment, amíg a bent lévő dobozt az egyik a fejére borította, a másik pedig arra ráüllt.


2)

Ha már videó-maratont tartottál... talán találkozhattál a Youtube-on Mr. Chewinator-al. :/

Nos, az ott látottakat vedd HALÁL KOMOLYAN! De tényleg! =( Tanúsítom, hogy még az is igaz, hogy a fal sarkából kirágja a vakolatot.


Nekem több ezer forintnyi kárt/plusz-munkaidőt okozott kábelek szétrágásával. És olyankor csinálja a DÖG, amikor esélytelen, hogy ott legyél, és védekezz ellene.


De ez egyébként csak két dolog. A többit meg már nem is említem, hogy milyen büdös, igénytelen tud lenni, meg.... áhh, tényleg nem folytatom.


Viszont amíg kicsi, legalább tudsz ilyesmiket csinálni vele:

https://www.youtube.com/watch?v=5MRD273dz_8


Rákiabálsz, ő meg elkezd sírni. =] Azért a sok gondért meg is érdemli, amit okoz a gazdájának.

2021. febr. 24. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
63%

Káposztát/Karalábé levelet tényleg nem szabad adni? Előzőnek gyakran adtunk karalábé levelet, olyan 2 havi szinten viszonylag sokat. És salátát sem?


Egyiket sem eheti. Az egyik felfújja, a másik meg elraktároz ninden permetszert, és megmérgezi.


A ketrec aljára kell tennünk forgácsot vagy szénát, vagy mellőzzük inkább? Láttam sokan raknak bele kis szőnyegecskét, de félek hogy megrágják, hiszen olyan picik még.(2 hónaposak)


Nem kell alá semmi (a forgács poros, a széna pedig KAJA, nem alom. Vegyél nekik wc-t, abba tegyél fapelletet.


Mire figyeljünk ahogy megérkeznek? 3 órát hagyjuk őket, aztán utána még pár napig ne vegyük ki őket?


Hagyjátok őket p@r napig.


Önitató vagy inkább tálka?


Önitató. Abba nem koszolnak bele.


Szőroldó paszta csak vedlési időszakban kell? Milyen gyakran, és mennyi?


Igen, az adagolás rajta van. Ha gyakran fésülöd, nem kell szőroldó sem.


2 kutyához és 3 cicához hogy tudnánk hozzá szoktatni őket? Mennyire lenne NEM célszerű, ha első nap megszagoltatnánk őket a kutyákkal? (Cicákkal is ezt csináltuk, és onnan jegyezték meg hogy a mieink. Ez fontos lenne, hiszen elég területvédőek.


ZSÁKMÁNYÁLLAT!!!! Kutya/macska stresszeli!


Milyen tápot adjunk nekik, és mennyit? Szalmát kaphatnak, vagy mindenképpen széna?


A szalma alom, nem étel! Széna korlátlanul legyen előttük. Tápból versele laga complete.


Fapellet vagy forgács?


Pellet


Az még mostani helyükön már kapnak zöldet/répát/gyógyszeres tápot. Tehát akkor már az első naptól kezdve adhatunk nekik pici kis répát/salátát/lucernát?


Lucernát csak nagyon korlátozottan kaphatnak. Zöldségeket max nasinak kaphat néha, keveset.



Hát nem voltál túl alapos az utánajárással... Ezek alap dolgok, minden normális nyuszis oldalon leírják.

2021. febr. 24. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Sorrendben:

Káposztát/Karalábé levelet tényleg nem szabad adni? És salátát sem?

Ne adjatok neki egyiket sem.


A ketrec aljára kell tennünk forgácsot vagy szénát, vagy mellőzzük inkább?

Nem kell semmi, szőnyeg mehet, de az én nyulam azonnal muszlikbe aprította volna, szóval kb fél napot volt bent nála az első napon.


Mire figyeljünk ahogy megérkeznek? 3 órát hagyjuk őket, aztán utána még pár napig ne vegyük ki őket?

A tenyésztő, akitől mi vettük a nyuszinkat, 5 napot ajánlott, ennyi idő alatt rögzíti, hogy a nyuszi wc-be pisiljen, kakiljon, és nincs még mellé ezer inger.


Önitató vagy inkább tálka?

Önitató.


Szőroldó paszta csak vedlési időszakban kell? Milyen gyakran, és mennyi?

Ezt sajnos nem tudom, én sosem adtam.


2 kutyához és 3 cicához hogy tudnánk hozzá szoktatni őket?

Szerintem első nap még ne találkozzanak más állatokkal, elég néhány nap múlva megismertetni őket.


Milyen tápot adjunk nekik, és mennyit?

Versele Laga Cunit adom én is, az Adult-ot, a tieiteknek egyelőre a Junior kellene.


Szalmát kaphatnak, vagy mindenképpen széna?

Széna, és az legyen a fő tápláléka, ne a táp!


Fapellet vagy forgács?

Fapellet.


Az még mostani helyükön már kapnak zöldet/répát/gyógyszeres tápot. Tehát akkor már az első naptól kezdve adhatunk nekik pici kis répát/salátát/lucernát?

Ne adjatok szerintem az elején semmiféle zöldséget, gyümölcsöt, később is csak nasiként. A miénk egy karika répát, petrezselyemszárat, egy-egy falat almát, banánt, körtét, dinnyét, ilyesmiket szokott kapni alkalmanként (de tényleg csak egy kisebb falatnak megfelelőt).


Ahogy a 2-es válaszoló írta, nyuszis oldalakon tájékozódj, megtalálsz minden fontos információt! Pl. wonderbunny oldalán (én őket nem ismerem, az én nyuszim nem onnan van, de elég sok tudnivalót tartalmaz a weblap).

2021. febr. 24. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Próbálok pontokba szedve tömören válaszolni.


1. A nyuszikat óvni kell a stressztől, amennyire csak lehet. Elég lesz nekik, hogy elhozod és új helyük lesz. Azt had szokják meg, addig másik állattal ne engedd össze semmiképpen. Látni fogod rajtuk, amikor már otthonosan érzik magukat.


2. A nyuszit meg lehet tanítani szobatisztaságra, ezért sem jó az elején kiengedni. A wcjükbe fapellet használj. Csinálhatod azt is, hogy megvársz egy pár kakit, pisit és abba a sarokba teszed nekik a wc-t. Figyelj, hogy a wcnek ne legyen magas pereme, könnyedén bele tudjanak menni.


3. Étkezés: a) A nyuszi fő tápláléka a széna! Bármennyire is fura ez koptatja hatékonyan és a legjobban a fogát. A fogak megfelelő növekedésére figyelj. Ha nem megfelelően koptatja táplálkozási nehézséget okozhat.

b) Ajánlott tápok: Bunny Nature, Versele-Laga, Beaphar, Oxbow és van még jó pár. 6-7 hónapos korukig a Junior/Young tápokat használd. Mindegyik tápon megtalálod a javasolt adagolást.

c) A K betűs zöldségek kerülendőek, inkább fűszernövényt, gyógynövényt adj nekik, de kiskorukban ezeket még nem célszerű. A széna legyen a fő írány! Ha valami hasmenést okozna, akkor hagyd abba!

d) Szőroldó paszta Gimbi, vagy Trixie erősen javasolt, főleg vedlési időszakban. Ezekért általában minden nyuszi megveszik. Egy kicsit a tubusból kinyomva eléjük tartasz és már el is tüntették. Egy-két fogkefényi a napi adag.


4. A ketrec kialakítása: Tehetsz bele szőnyeget, hogy a tappancsuk ne a myűanyagon legyen, de lehetséges, hogy: lepisilik, kaparják, szétrágják (az nem jó, ha a bélbe jut). Ezt ki kell tapasztalni.

A szénát a wcjük fölé érdemes tenni valamilyen szénatartóba, így gyorsabban fog szobatisztává is válni.

Víz: Az önitató jobb megoldás, mert a víz tiszta marad és nem lépnek bele :) Mindig legyen vizük és naponta cseréld frissre.


5. Ívarosodás: Mindenképpen ívartalanítsd majd őket, mikor ez elkezdődik. Addig is keres megfelelő egzotikus állatorvost. Ez az időszak biztos nem lesz egyszerű, mert támadhatják egymást. Elkezdődik a dominancia harc, ekkor lehetséges, hogy újra össze kell szoktatni őket. Erre jó módszerek a számukra ismeretlen nem mindennapi helyek mint például kád vagy hordozó.



Sok örömöt a két új családtaghoz!

2021. febr. 25. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!