Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Nyuszi tartása?

Nyuszi tartása?

Figyelt kérdés

Minden érdekelne ami törpe nyuszival kapcsolatos.

A párom beállított egy nyuszkóval és érdekelne minden amit a nyuszi tartásról tudni kell.Jól akarom gondozni.

Azt sem tudom,hogy fiú-e vagy lány.Az eladó nem tudta a kisállat kereskedésben.

Így nemtudom mi legyen a neve bár első látástól Szotyinak hívom.



2021. szept. 17. 15:34
 1/9 anonim ***** válasza:
71%

Szia!

Nekem ugyan házinyuszikáim vannak de azért olyan nagy különbség nincs az igényeikben.Lakásban van vagy kertes házban az otthona?Azért kérdezem mert jobb nekik a kert mert ott el tudsz keríteni egy részt ahol játszthat,pihenhet stb...Ha nincs kert akkor egy nagyon tágas ketrec kell neki ahol futkorászhat kényelmesen.Széna,friss víz mindig legyen előtte.

A nemét majd később lehet megállapítani mondjuk nem írtad kb hány hetes?

5-6 hónapos kortól már teljesen biztosan meglehet mondani fiú e vagy lány de azt te nem fogod tudni megnézni.Állatorvosra bízdd vagy olyan ismerősre aki ért hozzá.Foglalkozz vele sokat:játssz vele,beszélj hozzá,simogasd.

2021. szept. 17. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
88%
Facebookon van egy csoport Törpeszuszisok néven. Ott szívesen segítenek, és minden infó meg van osztva a tartásukról :)
2021. szept. 17. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
35%

Kisállat kereskedésből nem hozunk nyuszit (meg úgy általában semmit) mivel ezek szaporítók, akik nem törődnek azzal, hogy milyen vérvonalat visznek tovább, így gyakran beteges állatok kerülnek a gazdihoz. Ehhez hozzájön, hogy a nyulak amúgy is hajlamosak a betegségekre, érdemes rögtön állatorvossal konzultálni az oltásokról.


Ha bak nyulat sikerült szerezni, akkor ivarérett korában jó eséllyel fog megharapni, odapisilni - bogyózni mindenhova.


Elég stresszes állatok, panelban felejtsd el, mivel az apró neszekre, zörgésekre is felkapja a fülét, ez pedig hosszútávon kihat a személyiségére. Én mondjuk alapból nem értettem soha, hogy egy természeténél fogva rejtőzködő zsákmányállatot miért tesznek ki otthoni körülményeknek.


Remélem, nem bántottam meg senkit, mert tényleg rém cuki ahogy hempereg, de az árnyoldaláról soha nem beszél senki..

2021. szept. 17. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Sziasztok.Köszönöm a válaszokat.

Lakásban van és elég nagy a ketrece.Ekkorában nagyobb nyulat szoknak tartani.

Szénája van és nyuszi kajája is.Itatója olyan kis tartály szerű de vagy nem szomjas vagy még nem fedezte fel,de tálat tettem alá mert csöpög.Van ilyen kis emelet a ketrecben oda még nem tudott felmenni,de próbállta ott van a nyuszi eledel fent mert ilyen beépített tartója van.

Nem tudom mennyi idős de szerintem ő már nem kis nyuszi.


2#Nincs facebookom szóval nemtudok nyuszi közösséghez csatlakozni.



Gondoltam hétfőn elviszem állatorvoshoz,hogy megnézze a nyuszit.

2021. szept. 17. 17:08
 5/9 A kérdező kommentje:

3# köszönöm a választ.

Én ezeket nemtudtam,mindíg emlegettem,hogy de jó lenne egy nyuszi a párom pedig ma beállított vele.

Meglepődtem én is.

El akarom vinni és kideríteni milyen nemű és persze oltásra és egyébb.

Engem nem bántottál meg örülök,hogy leírtad.

2021. szept. 17. 17:13
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Először vidd el egzotikus állatorvoshoz (csak ők értenek hozzá), ha nem tudsz, akkor település alapján biztos van, aki tud ajánlani. Ez azért fontos, mert érdemes lenne csináltatni egy rutinvizsgálatot, mivel kereskedésből a nyuszik gyakran nem teljesen egészségesen jönnek ki, ezen kívül vannak nekik ajánlott oltásaik, amiket érdemes beadni, és akkor már a nemét is megnézik.


Legfontosabb tudni valók:

A nyuszi fűevő állat, így legfőbb tápláléka a széna (mivel valószínűleg nem friss füvön nőtt fel, biztos ami biztos). A szénának a táplálék legalább 75-80%-át kell kitennie, de minél többet szénázik annál jobb. Korlátlan mennyiségben kell előtte lennie. Friss fűhöz kb. 3 hónapos korától ajánlott fokozatosan hozzászoktatni, de van amelyik nyuszinak megy tőle a hasa.

A víz az szerintem egyértelmű, hiszen minden élőlénynek szüksége van rá. Általában önitatóban szokták adni, amit kereskedésben lehet kapni. Tálban azért nem ajánlott, mert beleszemetel, belelép, felborítja, stb. Természetesen vízből is korlátlan mennyiséget kell kapnia.

A táp csak másodlagos. Ebből jó minőségű (pl.: versele laga cuni completet szokták ajánlani, de más hasonló minőségű is megfelel, ennek járj utána), amiből reggel este kell kapnia.

Zöldséget, gyümölcsöt kb. 2-3 naponta egy keveset kaphat, de nincs rá szüksége.

Magos, mindenféle színes karikás tápokat adni tilos, ezenkívül ne kapjon magvas, mézes, joghurtos rudakat, kenyeret, csokit, vagy bármiféle embernek készített kaját (kivéve gyümölcs, de abból se sokat), vagy kisállatkereskedésben kapható fogkoptató követ, magokat, stb. Jutalomfalatként adhatsz neki kaprot, bazslikomot, meg ilyesmit. Fogkoptatásra meg széna, esetleg számára ehető fa.


Egy törpenyúl számára a minimum ketrecméret kb. 100cm*50cm, de minél nagyobb annál jobb felső határ nem létezik. Ezen kívül minden nap ki kell engedni legalább 2-3 órát szaladgálni.

Almozásnak wc-be (kisebb műanyag láda, vagy kereskedésben kapható wc, akár macskáknak való is, ha van elég hely) szoktak rakni fapelletet, a többi helyre semmit, de így szobatisztaságra kell nevelni a nyuszit. Egyébként ez könnyü, mivel a nyuszi ösztönösen egy helyre szeret üríteni. A szobatisztaságra szoktatás abból áll, hogyha félremegy a pisi, kaki, akkor a bogyókat összeszeded, a pisit felitatod valamivel, és belerakod a budiba, a baleset helyét, pedig feltörölöd ecettel, hogy eltüntesd a szagot. Ezt addig kell csinálni, amíg előfordulnak balesetek, de a nyuszik általában már legfeljebb 1-2 hét alatt megtanulják, hogy hova kell pisilni. Ezt addig érdemes megtanítani, amíg még kicsi. De ennek nézz utána, mert máshol részletesebb leírást találsz a módszerekről.

Kb. 3-4 hónapos korában lesz ivarérett, ez kissé megváltozott viselkedéssel (jobban védi a területét, meg ilyesmi), és jelöléssel társulhat. Emiatt, és egészségügyi okok miatt érdemes ivartalaníttani. Az ivartalanítással fiatal korban (olyan fél éves kor körül), még ki lehet küszöbölni a viselkedéseket, főleg a jelölés, de nemi hormonok hiánya miatt nyugodtabb is lesz, de idősebb korban ivartalanítják ezek a viselkedések berögződhetnek.


A nyuszi társas lény így kettőt érdemes tartani, mindkettőt ivartalanítva (nem elég a bakot, mert az ivaros nőstény védi a területét). Bár elvileg sokkal jobba elfogadja társként az embert, mint mondjuk egy tengerimalac, azért jobban érzik magukat. Két nyuszinak már 140-es, 160-as ketrec kell.


De számoljunk is.

Kezdő felszerelések:

-ketrec: 100cm*50cm olyan 15-20 ezer forint körül, 120cm*60cm-as 25-35 ezer, 160*80 már 35-60 ezer ft, bár most majdnem 28 ezer forintért találtam a netem, ami nagyon olcsó egy ilyen ketrechez. Persze házilag készítve olcsóbb, és nagyobb készíthető

-tál: kb. 800-1000ft

-itató: szintén kb. 800-1000ft

-búvó: inkább 2-3000ft

Visszatérő kiadások:

-Táp: 1,75 kb. 4500ft

-Fapellet: kb. 3000 ft/15 kg

-forgács (ha ezzel akarod almozni): 300ft/10l körül

További almozási módszereknek kérlek nézz utána.

-Orvosi költségek: 0,5-1 évente érdemes elvinni rutinvizsgálatra + oltásra. Egy rutinvizsgálat olyan 7-8000 körül kezdödik, és mindig megcsinálják. Ettöl csak felfelé van a kezelés, az egzotikus szakállatorvos elég drága, így érdemes pénzt félretenni a nyuszinak, hogy ha beteg legyen miből fizetni a kezelést.

A nyuszi tünetrejtő állat, így ha elkezd fogyni, étvágytalan, nem hajlandó megenni amit eddig imádott, gubbaszt, vagy feltűnően nincs jól, akkor a lehető leghamarabb orvoshoz kell vinni.

A pénzügyekről azért írok, hogy legyetek felkészülve, hogy a kisállattartás nem olcsó mulatság.


Így a végén még azt tanácsolnám, hogy csatlakozz a törpenyuszisok csoporthoz facebookon, ahol bármilyen kérdésed van segítőkész, tapasztalt gazdik segítenek.

[link]


A mentés oldalán pedig jól összevannak szedve a fontos dolgok:

[link]

2021. szept. 17. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ.Nincsenek közösségi oldalaim így nem tudok csatlakozni.

Lemértem és 94x50 a ketrec.

Van itató,kis tál és bújó is.

Mégegy tartozék amit nem szereltünk be mert nemtudjuk hová tartozik.

Van szénája és nyuszi kajája.

Vettem bio répát de azt olvastam frissen nem lehet mert felfújja a nyuszit ezért le gyalultam és ha megszárad oda adhatom?

Kiadásokkal számolok,nem gond.

Fiatal pár vagyunk gyerek nélkül(még) a nyuszika mindent megkap majd.

Esküszöm sokkal halkabbak vagyunk és óvatosabbak,hogy a nyuszit ne zavarjuk.

Úgy tudom most egy hétig nem szabad kivenni és babuzsgatni.

De volt ahol azt olvastam,hogy jobb ha magamhoz szoktatom.


Ha mondjuk reggeltől estig dolgozunk ami nem mindennapos de 13-14 órát elvagyunk othonról az gond lesz a nyuszinak?

2021. szept. 17. 22:22
 8/9 anonim ***** válasza:
40%
Nagyon aranyos vagy ahogy írtad hogy a nyuszika mindent megkap💕Én is így vagyok ezzel csak nekem 3 házinyuszikám van😍Családtagoknak tekintem őket és ezt ők is tudják.Nem volt előtte nyuszikám és nem tudtam hogy mennyire szeretni valóak most meg már el nem tudnám az életem nélkülük.Kell kb 2-3 hét mire összeszoktok az újdonsült lakótárssal mert a nyuszi eleinte fél még de ha látja hogy adod neki a finom ételt,vizet akkor bízni fog majd benned.Akkor simizd mikor eszik.Később már engedni fogja mindig és még oda is fog futni hozzád mikor meglát.Enyémek lefekszenek hogy simogassam őket😊Nem gond a nyuszinak ha nem egésznap vagy vele de mikor időd engedi akkor úgyis foglalkozol vele.Ha megszokja a nyuszi WC-t akkor ki is engedheted 2-3 órára hogy futkosson csak arra figyelj hogy nehogy megrágjon valamit.Szalma nagyon jó kibélelni a ketrecét mert beletud feküdni és jókat aludni.
2021. szept. 18. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ😊

Ma már bátrabb,felméri a terepet.Néha kijön kicsit majd elbújik.Nem vettem ki a ketrecből de nyitva az ajtó ha ki szeretne jönni persze itt vagyok a nappaliban és figyelem nehogy elkóboroljon ha rájön a kíváncsiság és kimerészkedne🙂

2021. szept. 18. 13:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!