Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Törpehörcsög szaporítása,...

Legna kérdése:

Törpehörcsög szaporítása, tapasztalat valakinek?

Figyelt kérdés

Vettem egy kislány dzs. Törpehörcsögöt és szeretnék kis höriket, mert a családban illetve a barátok között sokan vannak, akik szeretnének, de olyan helyről, ahol biztosan jó kezek között vannak (nem állatkereskedésekből), de az interneten több dolgot találtam a szaporítással kapcsolatban és most bizonytalan vagyok!


Azt olvastam, hogy nem szabad pároztatni a lányokat, amíg nem érik el a 3 hónapos kort. Ez a fiúkra is igaz??

Illetve, hogy akkor fognak jól kijönni, ha fiatal koruktól ismerik egymást. Mivel alapból nem hosszú az élettartamuk, ez kb. hány hetes/hónapos hörire igaz?

Nem akarok sietni, elvégre a hörcsögöm még csak 4 hetes és mikorra szereznék neki egy társat, addigra csináltatnék egy jó nagy terráriumot!


2011. jan. 21. 15:03
 1/9 anonim ***** válasza:

Nekem egy pár éve rengeteg dzsungim volt. Szaporítottam, majd az állatkereskedő megvette. Hát szerintem is várd meg a 3 hónapos kort.vagy még szerintem többet is. Aztán tedd be a fiút hadd ismerkedjenek, ha veszekednek, ne féltsd őket, elintézik maguk közt. Egy ideig külön külön alszanak majd, de egy idő után összeköltöznek.

És egy pár hétmúlva meglátod, a nőstény hasa gömbölyödni kezd majd, ekor várhatóak kölykök.

2011. jan. 21. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!!

De szerinted érdemes egykorú állatokat összerakni, vagy elég, ha a lány 3 hónapos és akkor veszek egy egy hónapos fiút mellé?

2011. jan. 21. 16:10
 3/9 anonim ***** válasza:

Nézd, ha azt akarod, hogy az amúgy is rövidke élete ne legyen még rövidebb, akkor ezt a szaporítós dolgot felejtsd el, legalábbis ebben a formában.

Ha mindenképp szaporítani akarsz, akkor ne egy nagy terráriumot vegyél, hanem inkább több kisebbet. A hímnél is ajánlott megvárni, míg eléri a kifejlett méretét, ugyanis ha beraksz egy pici kölyköt a felnőtt nőstényhez, akkor az jó eséllyel agyonveri szegényt, esetleg meg is ölheti.

Szóval a működőképes megoldás az lenne, hogy veszel egy hímet, lehetőleg megbízható helyről, pl. hobbitenyésztőtől, és külön terráriumban tartod őket 3 hónapos korukig. Aztán, ha akarsz kölyköket, beteszed őket egy helyre, figyelgeted őket, ha nagyon verekednek, szétszeded őket, és másnap újra próbálkozol. A nőstény hörik kb. 4 naponta tüzelnek, szóval legkésőbb a 4. napon párzani fognak, de legalábbis mutatnak rá hajlandóságot, nem csak püfölik majd egymást.

Ha ez megtörtént, akkor szépen megy mindenki vissza a saját helyére, nem hagyod őket együtt. Ha megszülettek a babák, akkor 4 hetesen el kell őket választani. Ha nem viszik el őket rögtön, akkor biztosítanod kell nekik is külön helyet! Egy darabig ugyan még elvannak a picik egynemű csoportokban, de ha elkezdenek veszekedni, akkor mindenkinek külön helyre kell költözni. Ez menni fog?

Illetve, ha jót akarsz a lány höridnek, 2-szer, max. 3-szor fedeztesd be, és egy éves kora után már egyáltalán ne.

2011. jan. 21. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Elég hosszú, de olvasd el mert fontos, benne van mit kell tenned ha pároztatni akarod a höriket!


A hörcsögök igen hamar, néhány hetesen ivarérettek (hat-nyolc hét, bár sikeres párzást már mindössze négyhetes állatoknál is regisztráltak), de a tenyésztésbe vétellel még várjunk: 2-3 hónapos korukig ne fedeztessük a nőstényeket. Ha nem így teszünk, könnyen érhet bennünket csalódás, amikor is a fiatal anya újszülöttjeit felfalja csak azért, mert a szexuális érés megelőzte a testi fejlődést, és az anyatej mennyisége nem elegendő az utódok nevelésére. Figyelem! Tenyésztésnél a testi fejlettség is fontos. Csak egy fizikailag és pszichikailag fejlett hörcsögtől várhatunk egészséges utódokat.

A nőstények kb. 4 naponta nagyjából 24 óráig fogamzóképesek. A pároztatás előkészítésekor fontos, hogy mindig a nőstényt helyezzük a hím ketrecébe, vagy mindkét állatot egy semleges területre (kitisztított ketrecbe, terráriumba, amin egyik állat szagmintája sincs rajta!). Ha a nőstény valóban fogékony pár órán belül megkezdődik a párzás. A nőstényt ezután bent hagyhatjuk a hím mellett akár a szoptatási, nevelési időszakban is, amennyiben nem támad közöttük nézeteltérés. A nőstény meghatározott illatanyagok kibocsátásával jelzi termékenységét, illetve párzási készségét, ez alapján ismeri fel a kan, hogy partnere mikor kész a párzásra. A kan óvatosan orrával szimatolva járja körül a nőstény fejét, és kapcsolatot keresve szimatolja nőstény orrát. Ettől a nőstény is izgalomba jön és szimatolni kezdi a hímet illatjelek után kutatva. A nőstény olykor abba hagyja ezt a rituálét, odébb szalad lelapul és várja a hím közeledését, amely ilyenkor újra kezdi a nőstény szimatolását, és végig szimatolja annak testét, nyakát, fejét, hasát a genitáliákat. Ez a mozgássor sokszor megismétlődhet, miközben a nőstény el-elszalad, hogy távolabb megálljon. Egy-egy ilyen megállásban megy át a játék valódi párosodásba. A hím a horpaszánál kapja el a párját, és csak annyi időre engedi el, hogy testének hátsó részét és a genitális régiót szaglássza vagy nyalogassa. A nőstény ilyenkor akár meg is merevedhet, és mozdulatlanul tűri a kan "tevékenységét". A hím számára ez a jel, hogy átölelje párját, és megkezdje a párzást.

A hörcsögök viszonylag rövid élete miatt egy-egy nőstényt nem tarthatunk túl sokáig tenyésztésbe. Körülbelül 2 hónapos korban lehet megkezdeni a tenyésztést, és általában 18 hónapos korban szűnik meg a szaporodóképesség, és ez már 12-15 hónapos korban kezd csökkeni. A kanok még 18-20 hónapos korukban is eredményesen fedezhetnek, bár az is igaz hogy a kor növekedésével csökken az ondóban az életképes hímivarsejtek száma.

Törpehörcsögöknél a vemhességi idő 19-22 napig tart. A vemhes nőstényen a terhesség jelei csak az ellés előtti utolsó 6-7 napban szembetűnőek. Elkezdenek kicsit gömbölyűbbek lenni, és a mellbimbóik is kissé megduzzadnak.

Csak abban az esetben hagyhatjuk együtt a törpehörcsög párt a vemhesség és ellés stb. ideje alatt, ha valóban nagyon jól kijönnek egymással. Általában a nőstény a szeszélyesebb természetű, és megtermékenyülést követően agresszívvá válhat, aminek általában a hím látja kárát. Ha a nőstény nem tűri meg maga mellett a hímet, akkor gyakori csipogó hang kíséretében történő perpatvar szem- és fültanúi lehetünk. Ilyenkor mint egy szőrlabda összegömbölyödve esnek egymásnak az állatok. Legtöbb esetben a nőstény indítja a verekedést. Ha valami nem stimmel, azt már a hím viselkedéséből is láthatjuk. Kerüli a nőstényt, és ha mégis szembe találkozik vele, hosszan egymás felé tartják fejüket, mint két kobra. A hím elkerülendő a verekedést általában meglapul vagy hanyatt vágja magát. Ez a taktika egy darabig működik csak, amint a nőstény a vemhességi időszak körülbelül felét eléri, még agresszívabbá válhat a hímmel szemben, és a következő ilyen alkalommal, amikor a hím hanyatt vágja magát, már a heréket fogja támadni. Megfigyelhető az is hogy ilyen esetben újra és újra odadörgölik illat mirigyeiket a ketrec berendezési tárgyaihoz ezzel kijelölve területeiket.

Ha verekedéseket tapasztalunk, főleg ha azok sebesüléssel járnak, vagy akár csak észrevehető depresszív illetve agresszív viselkedést mutat valamelyik állat, úgy feltétlenül vegyük ki a nőstényt a hím territóriumából, és helyezzük át egy külön ketrecbe, terráriumba.

2011. jan. 21. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

A kicsik helye már most megvan, legalább is 6 biztos.

Nem ezzel a résszel van problémám, hanem anno az aranyhörcsögömnél azt javasolták, hogy mivel nem társaságkedvelő állat, így egyedül tartsam

A törpehörcsögnél ennek az ellenkezőjét hallottam, ezért voltam bizonytalan.

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Tanácsokat is szívesen fogadok!:)

2011. jan. 21. 18:30
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsó kommentelőnek a leírást, csak sajnos ezzel már több oldalon találkoztam, szinte betéve tudom, ezért próbálkoztam úgy megfogalmazni a dolgot, hogy a fiú megfelelő fejlettsége mennyire fontos jelen esetben, illetve, hogy BIZTOSAN lehet-e őket folyamatosan együtt tartani őket?
2011. jan. 21. 20:35
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hol olvashattad, hogy a dzsungáriai törpehörcsög társas állat, de ez nem igaz. Nagyon ritka esetben tűrik meg egymást hosszú távon, leginkább csak akkor, ha választós koruk óta együtt nőnek fel. Viszont ez egyáltalán nem ideális, még ha nem is bántják se egymást, se a kölyköket. Szerencsétlen nőstény egész élete csak folyamatos vemhesség, ellés és szoptatás, amíg teljesen elfárad a kis szervezete és elpusztul. Szóval folyamatosan együtt tartani őket nagyon rossz ötlet. Két vemhesség közt is legalább 1 hónap pihenőt megérdemel a nőstény (természetesen a kölykök elválasztásától számítva a pihenőidőt).
2011. jan. 22. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
együtt lehet őket tartani, de nagyon figyelj arra hogy ha a fiú höri begerjedne akkor inkább helyezd át a saját ketrecébe.
2011. jan. 22. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
vigyázz a fiú hörivel mert nekem a fiú megette a kicsiket....
2011. jan. 22. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!