Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Miért bántja egyik tengerimala...

Miért bántja egyik tengerimalacom a másikat?

Figyelt kérdés
Vak két tengerimalacom, egy 3 éves lány és egy kb 1 éves ivartalanított fiú. Majdnem egy éve került hozzám a fiú, még pici volt, a lány 2 évig egyedül volt. A fiút ivartalanítottuk fél éve, 4-5 hónapja együtt is vannak egy ketrecben. A szoktatás jól ment, úgy vettem észre a lány anyáskodik a kicsi felett. Viszont az utóbbi időben azt vettem észre, hogy a fiú bántja a lányt. Elzavarja a széna mellől ha ő akar enni, megkergeti a ketrecben, rámászik és tépi a szőrét. A lány meg nemhogy megvédené magát, hanem visít és inkább elmenekül. Miért kezdte el bántani? Tudtommal már semmi hormon nincs a szervezetében az ivartalanítás óta. Valami megoldás? Esett már meg hasonló valakivel?
2012. máj. 16. 12:39
 1/6 anonim ***** válasza:
Nálam ez akkor volt amikor 2 malacot raktam egy ketrecbe, először ha hosszabb ideig nem voltam közelbe egyiket átraktam egy dobozba hogy ne bántsák egymást. Most házilag bútorlapból csináltam nekik egy nagy dobozt ahol élnek és ha nem bírnak magukkal akkor egy deszkával ketté osztom a dobozt és akkor külön külön vannak. Mindkét helyen van külön kis házikójuk vizes edény meg másik a kajának plusz 2 helyre adok szénát meg zöldséget. Enyiméim sem bírnak magukkal amikor itt vagyok akkor összeeresztem őket de ha elmegyek akkor különítés mert a fiú malacom képes kinyírni a lány malacot, elég agresszív.
2012. máj. 16. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
De az enyéim nem veszekszenek mindig. Van hogy nagyon aranyosan fekszenek egymás mellett, a lán néha nyalogatja a fiút.. Csak néha jön rá ez az idegroham és akkor nem bír magával a fiú. Tény hogy elég harapós malacka, de nem tűnt sosem agresszívnek :/
2012. máj. 16. 13:07
 3/6 Norina86 ***** válasza:

Mekkora a ketrec? Két malacnak 100x50 cm-es kellene legalább. Van-e bent bújóka? Ha nincs, megoldás lehet két házikó, és ha a fiú veszekedős hangulatban lenne, a lány be tud bújni előle, amíg lenyugszanak.


Az nem baj, hogy a lány nem bántja a fiút, mivel a hím kell hogy legyen a főnök, nagyobb gond lenne, ha a lány verekedne vele. Csak azt mutatja, hogy elfogadta, hogy a hím a főnök, és nem érti, hogy miért bántják.


Az lehet még, hogy a nőstényben bujkál valami betegség. Egyes malacok bántják a másik malacot, ha érzik, hogy beteg, ez is ritkán fordul elő. A nősténynek ugyanolyan a súlya? Olyan mint máskor?

2012. máj. 17. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

100x50-es ketrec van nekik. Házuk egy nagy van, de úgy hogy egy karton papír van a ketrec egyik végében és teljes szélességben be van rakva. Szóval az egyik vége van lesötétítve, lefedve nekik bújónak. Félek ha két kisebb házat betennék akkor nem lenne elég helyük.

Szerintem nem beteg egyik sem, a súlyuk: a fiú kereken 1100 gramm, a lány 1080 gramm. Nem hiszem hogy fogytak volna az utóbbi időben.

De nem is bántja mindig, inkább olyan mintha néha helyre rakná, mert rosszat csinált. Meg főleg a kaját védi tőle. Akkor is ő a főnök ha már ivartalanított egy fél éve?

2012. máj. 17. 10:04
 5/6 Norina86 ***** válasza:

Igen, az ivartalanított hím ugyanúgy főnök, mint ahogy természetben egy ivaros hím a főnök. Több malacnál ez jól szokott jönni, mert ha a többiek összevesznek, ő rendet rak.

Az is normális, ha helyreteszi a nőstényt. De ha úgy látod, hogy valamilyen helyzet automatikusan konfliktust vált ki, azt fel lehet oldani, hisz neked csak két malackád van, míg természetes környezetben sok malacka él együtt. A nőstény egy idő után bestresszelhet, ha az egyetlen társa gyakran bántja.

Szerintem két etetőtál kellene a ketrec két végébe, természetesen ugyanannyi kajával csak elfelezve, hátha így nem kapnak össze.

Ha este egymás mellett alszanak, az jó jel, de ha szegény lánynak kívül kell aludnia, ez is előfordulhat, akkor kellene egy kisebb ház is a ketrec másik végébe.

2012. máj. 18. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Van hogy tök nyugisan esznek egy tálból, van hogy a fiú elüldözi onnan a lányt. Ezért nem értem.. De akkor bent marad nekik a két tál.

A "házzal" nincs bajuk, van hogy ketten alszanak alatta, van hogy felváltva, az egyik kint, a másik bent. A fiú is gyakran alszik kint a "szabad ég alatt" :) De ha ezen is balhézni fognak akkor kapnak két házat. Köszi!

2012. máj. 18. 10:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!