Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Kinek van, és mit ajánlotok neki?

Kinek van, és mit ajánlotok neki?

Figyelt kérdés

Kinek van afrikai fehér hasú törpesünje?

És ha van mit ajánlanátok,milyen játékot,vagy tápot?



2012. júl. 13. 09:06
 1/5 anonim ***** válasza:
41%

Csak a játékra és az élelemre vagy kíváncsi?


Kell a ketrecébe egy házikó, amiben nap közben alszanak, a tengerimalacoknak megfelelő méretű az ideális.

Kell 3 tálka, egy a víznek, egy a száraztápnak és egy másféle élelemnek (elvileg meg tudnak tanulni önitatóból inni, de az enyémek a tálkát szeretik).

Kell még egy alomnak való tálca. Mivel a süni mérete 12 - 25 cm, súlyuk pedig átlagosan 0,5 kg (a hímeké 400 - 600 g, a nőstényeké 240 - 500 g között mozog), ezért ez legyen olyan 35x25 cm, hogy ki tudjon benne nyújtózni. A pereme ne legyen túl alacsony (kb. 4cm), mert a macskaalmot 1,5-2 cm vastagon érdemes beleszórni.


Ezek a legfontosabbak, ezeken kívül tehetsz még be neki plüssjátékot, könnyű gyerekjátékot, kis méretű gumilabdát, hosszában félbe vágott papírgurigát, vagy futókereket (min 28 cm átmérőjűt). Ezek csak példák, minden süni mást szeret, ki kell tapasztalni. Bár a felnőtt sünök nem rágnak a kölykök még igen, ezért fontos, hogy a játékoknak ne legyenek könnyen leváló, lenyelhető részeik.


A sünik mindenevők. Igen sokféle táplálékot megesznek, az étlapon szerepelhetnek: rovarok, férgek, napos egér, tojás, zöldségfélék, gyümölcsök, és kereskedelmi forgalomban kapható sün (macska, görény) tápok.


Legyen mindig a süni előtt tiszta víz. Amit NEM szabad adni nekik az a TEJ és a tejtermékek! A sünök laktóz érzékenyek akár csak a cicák. Azonban nagyon szeretik, ha tejhez vagy sajthoz jutnak azt mohón eszik, ami hasmenéshez és hasfájáshoz vezethet, sőt, akár el is pusztulhatnak.


Etetsé szempontjából fő a változatosság, ezt kell szem előtt tartani. A süniknek nincs előre gyártott tápkeverék, mint a rágcsálóknak, így nekünk kell megoldani az egészséges, kiegyensúlyozott és változatos táplálkozásukat. Egy nap egyszer, estére kell a süninek enni adni. A gyerek süni lehet kijön még nap közben is enni, ezért jó ha van bent száraztáp, az nem romlik meg a melegben.


A táplálék alapjául a száraz macskaeledel kell szolgáljon, mert ez közelíti meg legjobban a sün igényeit. Keverhetünk hozzá görénytápot (több fehérje, kevesebb rost), de kizárólag ezzel ne etessünk a magas zsírtartalom miatt. Fontos, hogy jó minőségű és megfelelő összetételű tápot válasszunk, de akár keverhetjük is őket egymással. Lehet kapni Vitakraft süntápot is, de ez valójában nem jó nekik, illetve nem pont nekik jó: eredetileg keleti sünnek találták ki, magas a cukortartalma, a fehérhasú törpesünit hízlalja, és akár bélgyulladást is kaphat tőle a sok hozzáadott adalék miatt. Összességében azt kell a tápokról tudni, hogy az alacsony zsírtartalmú a jó. Ezért nem javasolt kölyöknek valót adni a süniknek, mert annak biztosan magas a zsírtartalma. Javasolt a felnőtt vagy idős cicáknak valót adni. A tápot beáztatni nem szabad, épen tartja a fogukat, ha rágnak.


Nálunk a husi nagy favorit, ha olyan idő van szinte minden nap kapnak valamennyit. Most nem, mert félek hogy megromlik, mert ők nem úgy esznek, hogy kijönnek, megeszik és utána elvannak, hanem kisebb adagokban eszik meg az este folyamán. A legjobb a darált csirkenyak, de ezzel van a legtöbb munka, mert otthon kell ledarálni. Viszont olcsó és a csontot és a porcot is megeszik belőle nagyrészt, amiben sok a kalcium. Nagyon egészséges. Én általában előre csomagolt darált pulykahúst veszek. A szárnyas húst szeretik. Kiporciózom és lefagyasztom nekik, így sokáig kitart, 1kg kb. 1 hónapra elég 1 sünnek. Lehet belsőségeket is adni nekik, de azt csak főve. Az enyémek nem szeretik, de más ad nekik májat, szívet, amikor otthon az van, 1-1-et külön megfőz a sünijének, fűszermentesen.


A gyümölcsöket, zöldségeket magában nem nagyon eszik meg, de fontos vitaminok vannak bennük, ezért trükkösen kell adni nekik. Én általában almát, néha répát szoktam lereszelni és a husiba keverem. A sütőtököt is nagyon szeretik. Gyakran szoktam bébiételt venni, jégkocka tartóban lefagyasztom azt is.


Ami nagyon fontos, az az élő eleség. Mivel a sünök rovarevők, mindenképpen kell, hogy kapjanak belőlük, heti rendszerességgel. Tücsköt, sáskát, csótányt és a lárvák közül lisztkukacot illetve gyászbogár lárvát kaphatnak. Én csak lisztkukacot adok, csótányt egészen biztosan nem hozok be a lakásba; a sáskának, tücsöknek le szokták tépni a lábát, hogy ne szaladjon el a sün elől, én ezt nem vállalom. Gyászbogár lárvát azért nem kapnak, mert egyrészt nagyon drága, másrészt ahonnan én tudnék szerezni, az nem valami megbízható forrás, azt hallottam róluk, hogy romlott hússal etetik őket. Másrészt olyan nagyok, hogy a sünik sokszor félnek tőlük, ráadásul harapnak is, a sünit is, a gazdát is. Csak csipesszel lehet odaadni őket. Én a lisztkukacot szeretem kézből is adni, aranyosak ahogy a tenyeremről beszippantják. :)

Van, aki napos egeret is ad a sünijének. Megeszik. Én egyszer hoztam haza egyet, de amikor elkezdett sírni, annyira megsajnáltam, hogy megfogadtam, többet nem.


Sünök számára gyártott nasik és csemegék egyenlőre nincsenek (szerencsére), szoktatásnál és jutalmazásra mindig az élő rovar a legjobb.


Más kérdés?

2012. júl. 13. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
annyival kiegészíteném az előzőt aki nagyon jól leírta ezeket a dolgokat, hogy én adok az enyéimnek gyászbogár lárvát, amit tenyésztőtől veszek így nem sokkal drágább mintha tücsköt vennék, illetve terraplaza-n is van egy megbízható tenyésztőm. az én süniim speciel imádják a gyászbogárlárvát, nem tudom hogycsinálják meghhalják vagy fogalmam sincs, de ha az van rohannak ki a házikójukból és már falják is a gyászbogárlárvát, de a sima lisztkukac van hogy fél órát is a tálkában van mire kijönnek érte.. :)
2012. júl. 13. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Ezek vannak,almos tálca,házikó,két tál(száraz tápos és kukacos,vagy épp amit eszik abba tesszük),önitató,a házban télen és hideg időben sál,van hordozó,szoktuk időnként orvoshoz vinni,vannak játékai,pl.labda,amit imád görgetni,vécépapír guriga,és még apróságok,van egy nagy ketrece is(nyúlketrec).

Én csak azt kérdeztem,hogy mit ajánlanátok még neki.

2012. júl. 13. 18:02
 4/5 A kérdező kommentje:
Ja és neki is adunk gyászbogárlárvát,lisztkukacot,néha kis főt húst,és különös,de odavan a sütőtökös bébitápért.
2012. júl. 13. 18:04
 5/5 A kérdező kommentje:
Amúgy nekünk önitatónk van,van egy kis fa híd is amire fel szokott mászni,vagy alá megy.Mi adunk neki tücsköt is,de későn rakjuk be és amikor berakjuk megöljük,ezért nem lesz baja.( amúgy nekem egy sünöm van,hím.)A sütőtökös bébitápot,mi is lefagyasztjuk,és egy kockát adunk neki(persze először kiolvasztjuk)Nagyon néha adunk neki rózsabogár lárvát is.A vécépapír guriga meg persze,keresztül van vágva.
2012. júl. 13. 18:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!