Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Hogyan lehet kicsalogatni a...

Hogyan lehet kicsalogatni a degukat a ketrecből?

Figyelt kérdés

Van 2 pici degum, szombaton hoztuk őket, mindketten szelídek, kézből esznek, viszont ha simogatni szeretném, vagy kivenni őket, akkor menekülnek! Nem markolom, hanem alulról vagy oldalról nyúlok értük. Most ott tartok, hogy az egyik ki mer jönni, és mászkál a kezemen. A másik viszont olyan félős, semmivel sem tudtam kicsalogatni. Csővel, kajával próbálkoztam, de semmi. Tegnap viszont almot cseréltem, mert kezdtek büdösödni. Csak úgy tudtam kihalászni, hogy lecsatoltam a ketrec tetejét, amikor a degu a tálcán volt éppen, és úgy megszeppent, hogy meg se rezzent mikor kivettem. Egyébként máshogy még sosem sikerült, pedig a másik jön ki már rendesen!

Ha simogatnám őket, vagy csak simán hozzájuk érek, akkor meg mindketten elhúznak.

Azt olvastam itt, hogy a félőset kell többet kivenni, hogy ő is bátorodjon idővel. De ha sehogy sem sikerül kicsalogatnom, akkor mégis hogy csináljam?



2012. szept. 6. 18:20
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia! Én azt javaslom legyél velük nagyon türelmes, biztosan új még nekik a helyzet. Nekem is 2 degum van, az egyiket körülbelül fél évbe telt, mire a kezembe tudtam venni, úgy hogy nem harapott meg.

A másik a mai napig nagyon félős, és egyáltalán nem szereti ha meg akarom fogni, csak ha simogatom.

Szerintem ha minden nap foglalkozol velük, akkor nem lesz gond :)

Ha tudod engedd ki őket egy elzárt térbe, hagy nézelődjenek. Semmiféleképpen ne erőltesd a kézhez szoktatást, engem többször megharaptak.

Ha rájönnek hogy te vagy a gazdi, és felismernek, hamar jóban lesztek majd :)

2012. szept. 6. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem pedig mindenképp erőltetni kell a kézhezszoktatást, mert ha nem veszed ki mindennap a kisállatot, egy tünetrejtő állatnál nem veszed észre, ha a bunda alatt lefogyott, üres a pocija, azaz nagyon beteg.

Azonkívül minek kéne rettegnie a saját gazdájától, ha egyszer tényleg nem akarod megenni, amikor a gazdi része is lehet a degucsapatnak, és kijár neki is a deguszeretet.


A kézhez szoktatást azonban kicsit másképp kell elkezdeni, mint egy ragadozó kutyánál, patkánynál, amelyik a kajáért hajlandó küzdeni. A degu fűevő állat, pár száll fűért pedig senki se kockáztatja a bundáját.

Tehát kaja egy normális degut nem fog motiválni, legalábbis olyan nem, amibe nem döglik bele a cukorbetegsége miatt.

Egy tengeri malacot, nyuszit, elkaphatsz erőszakkal is, meghúzza magát, és nem fog harapni, a deguval azért jobb vigyázni, ha fenyegetik előveszi a fogacskáit.

Tehát az erőszak is felejtős az eszköztárból. Degut nem büntethetünk.

A deguk viszont mind félnek, és mind kíváncsiak. Ezenkívül szeretik, tisztelik azt, aki okosabb, és nyugodtabb náluk, azaz biztonságot képes nekik nyújtani.


Amikor felveszel egy gazdi szagú fürdőköpenyt, és az ujján beengeded őket alá rohangászni, akkor a te saját üregedet osztod meg velük, ahol ráadásul biztonságot is nyújtasz neki, és testközelbe kerülnek veled.

A nagyon harapós deguk többnyire félelemből harapnak, és csak a saját ketrecükben. Ha kivetted, és ráadásul biztonságot is nyújtasz neki, már nincs se joga, se oka harapni. Szóval nyugalom és pulcsizás!


A simogatás:

a deguk akkor másznak egymás hátára, ha fegyelmezni akarják egymást. Ha egy félős baba hátát simized, azt hiszi bántani akarod, és elfut.

A gyöngédség az ő világukban amikor foggal vakargatják egymás állát, arcát, füle tövét. Ezt leginkább körömmel tudod utánozni, de akkor kéne próbálkozni, amikor kirohangászták magukat a pulcsi alatt, és épp a tenyered iránt érdeklődnek, esetleg finoman harapdálják az ujjadat. Azaz várd meg, amíg ő kezdeményezi a puszizkodást, és csak 1-1 vakargatást viszonozzál. (Így viselkedik egy nem agresszív fődegu.)

A túl pimasz pici degukat a nagyok időnként elkapják, a hátukra borítják, rájuk fekszenek, és megnyalogatják a pocjukat. Ez kb. annyit tesz, hogy az anyád vagyok, vigyázz, hogy beszélsz velem! Érdekes módon, mindig hatalmas tiltakozás, előzi meg a műveletet, de utána nem menekül, hanem bújik vissza a gazdihoz.

De ezt akkor kell kezdeni, ha már egyáltalán nem fél a kisállat, hanem már kifejezetten pimasz.


Ketrecből kicsalás:

A ketrecüket asztalon kell tartani, ők is azt szeretik, és így nehezebb illegálisan szökni.

Kukába az olyan ketrecekkel, amelyiken nincs oldal ajtó, vagy annyira kicsi, hogy a gazdinak csak az egyik keze fér be rajta, az hörinek való, nem degunak! :D

Sajnos irtó gyorsan észre veszik, ha nem tudsz két kézzel benyúlni, és biztonságosan alányúlva, bekerítve, degut kihalászni. Tudják, hogy úgyis az lesz amit ők akarnak...

Ha ilyen a ketreced, akkor kellene majd alá egy nagyajtós tengeri malac ketrec, vagy egy épített szekrény ketrecre kéne cserélni.

Ha a ketrec hibája miatt a lenti módszer nem jöhet szóba, akkor kénytelen vagy minden alkalommal leemelni a tetejét, és úgy két kézzel kikanalazni a félőst, amíg nem kezd magától is kiesni a legkisebb lukon is.


Szóval mindenképp kell egy oldal ajtó, ami elé oda ülsz egy fürdő köntösben, vagy hasonló bőujjú cuccban, amit derékban meg lehet kötni.

Az ujját a nyitott ajtó elé tartod, és türelmesen megvárod, amíg a kíváncsiság legyőzi a félelmet, és elkezdik felderíteni a lukat. Erős kényszerük van, minden lukba belemászni, ha nem mozogsz 20 percen belül a bátrabb behívja a gyávát is.

Ha már többször ki-be másztak, elléphetsz a ketrectől, onnantól kezdve a tenyeredet, válladat, füledet, hajadat lehet csak felderíteni, ha a pulcsi belseje már uncsi.


A visszapakolásra mindig szánjál, + 5 percet, ülj le hozzá, és engedd őket immár félelem nélkül is gyakorolni az útvonalat a biztonságos ketrec, és a biztonságos pulcsi között.


Ha jó az ajtó méret, a kicsi 20-30 perc után se vágtázik a pulcsid alá, vagy csak nincs aznap időd kivárni amíg megnyugszik, akkor egy befőttes üvegbe (5 literes lenne az igazi) tegyél homokot, azt fektesd bele a ketrecükbe, és ha már tiszták, fogd be az üveg száját, és degukkal együtt vedd ki. Deguknak kijárat: csak a pulcsiba...

2012. szept. 7. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!! AgathaChristie, nagyon hasznos dolgokat írtál! Hála Neked, már mindketten sprintelnek az ajtóhoz, ha hozom a csövet a kezemben! :)
2012. szept. 9. 10:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!