Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Tápról fűre átszoktatni...

Tápról fűre átszoktatni lehetséges? És a túlnőtt foggal mi van?

Figyelt kérdés

Ma kaptam 2 oroszlánfejű törpenyulat az egyik ismerősömtől. Még elég fiatalok, de feltűnt hogy az egyik kisebb mint a másik. Megnéztem mi lehet vele, és láttam hogy a metszőfogai iszonyatosan túl voltak nőve !!!

Az egyik alsó a száján kívül, a másik belülre és aránylag felfelé. Az egyik felső hátra kanyarodva, a másik pedig még jobban !!! Nem volt mit tenni, megsajnáltam szegénykét, viszont állatorvoshoz nem vittem. Lehet hogy lesztek páran akik szerint nem jól döntöttem, de levágtam a túlnőtt részeket ! Beraktam őket a nyúlbódéba és raktam be nekik olyan fát, amin van háncs, hogy össze tudja koptatni a fogait. Sokkal jobban érzi magát, most hogy tudott enni egy kevéskét.

Na meg az: Tudomásom szerint, eddig tápot kaptak. Gondolom azért tudott így megnőni a foga, mert nem volt min elkoptatnia. Viszont én nem vagyok híve a tápnak, én a házinyulaimat is zölddel, gyümölcsökkel és zöldségekkel etetem és nagyon jó formában vannak. Télire talán kombinálom a lucernabálát és a növényi eredetű tápot.

Szerintetek lehetséges átszoktatni a nyulat tápról zöld, friss kajákra ? Nagyon remélem rájönnek hogy nem csak a táp lehet kaja nekik !



2012. szept. 22. 18:52
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Jól tetted, hogy levágtad, de ezzel csal a probléma egy részét oldottad meg. Nagy a valószínűsége, hogy a hátsó fogai is túlnőttek, azzal nem tudsz mit kezdeni, de az orvos se sokat (ha ért hozzá, talán lecsiszolja).

Az átszoktatást csak fokozatosan! Gondolom már elmúltak már 3 hónaposak, ha a foga így túlnőtt. Tehát kaphatnak zöldfélét, füvet, zöldséget, gyümölcsöt is.


Viszont tömjed őket szénával. A széna a legjobb fogkoptató. Ami faágat betettél, az csak az első fogakon segít, a hátsóknak széna kell!

2012. szept. 22. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A legoptimálisabb a nyulaknak a jó minőségű táp és a széna/fű mindennap, heti 2-3x pedig zöldség. Nyilván a széna vagy a fű a legfontosabb, mert az koptatja a fogat, az a nyúl alapvető élelme. A táp és a zöldség a vitaminokhoz, jó kondícióhoz kellenek. Én azért nem hagynám el egyiket sem, de ha te próbáltad, és bejött, akkor rendben.

Állatorvoshoz vidd el! Lehet, hogy azért kisebb, mert a fogai miatt már alig tudott enni, ezért nem fejlődött ki rendesen! Csak a fogait levágni még nem elég, az állatorvos jobban ért hozzá. Persze nem a falusi állatorvosra gondolok, ami inkább a kutyákhoz, macskákhoz és a patásokhoz ért, hanem valami kisemlősökkel, rágcsálókkal is foglalkozó doktort keres.

2012. szept. 22. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A tápról a szénára csak azt a nyulat tudod átszoktatni, amelyik még be tudja magának koptatni a fogait.

Az első fogak túlnövését több dolog is okozhatja. Ha a túlnőtt hátsók szétfeszítik a száját, akkor a nyuszid most szép lassan éhen hal, mert már az elsők se érnek össze.

Ezért nem vág hozzáértő állatorvos első fogat, a hátsók ellenőrzése nélkül. Azt viszont csak bódításban lehet.


Ha viszont most 2 pofára falja a szénát, akkor valószínűleg mákod volt, és nem a tartáshiba és a hátsók okozzák a bajt, hanem genetikai hiba. Vagy a beltenyésztés, vagy az álló fülű - lógófülű keverése miatt nem találkozik az alsó állkapcsa a felsővel. Ha ez van, akkor viszont pár hetente újra kell majd vágni. Ilyenkor is jó lenne egy profi doki. Ugyanis ki lehet műteni a hibás fogakat, mert a szénát, és a Complete nevű gyógytápot simán tudják enni csak hátsóval is.

Ha az első eset áll fenn, azaz nem kezd szénázni, hanem az éhenhalás felé tendál, akkor most pépesítened kellene zöld nyúltápot, és pipettával, fecskendővel, kanállal etetni, amíg nem találsz egy nyulas dokit. (Máshoz nincs értelme vinni.)

Értelemszerűen, ha tartáshiba a fogprobléma oka, akkor tenyésztésben tarthatod, ha genetikai, akkor sajnos nem.


A tápról a minőségi szénára elég gyorsan átállnak a nyuszik, a lucernáról szénára váltás szokott vitába torkollni. De ha lucernát adsz elé, és nem falja, akkor annak tuti nem a nevelés az oka, hanem az hogy nem képes már megenni. :(

2012. szept. 22. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!