Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Hogy kell tartani a tengerimal...

Hogy kell tartani a tengerimalacot?

Figyelt kérdés
Fogok venni, de tudni akarom, hogy hogy kell tartani, hogy mik a tapasztalatok.. :)) oldalakat ne linkeljetek, mert mindenhol külömböző hülyeségeket írnak..

2012. nov. 20. 18:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
94%

Nekem is volt tengeri malacom :)


Először is biztosítanod kell neki a megfelelő méretű ketrecet. Ez minimum egy 80cm hosszú, 50 cm széles, és 30 cm magas ketrecet kell venni neki. Persze, ha ez problémás, akkor vehetsz kisebbet is, de a nagynak jobban örül.

Berendezés: Alomnak én nagy forgácsot használtam. A nagyot úgy értem, hogy nem kicsi apróra van felforgácsolva a fa, mert akkor nagyon porol, és az nem tesz jót az állatkának.

E mellé mindig tegyél nagyon sok szénát, lehetőleg rétit, abból is azt, ami nem annyira kis szálú. Ez nagyon fontos, nem szabad elhanyagolni, mert ha túl megnő a foga, akkor megbetegszik!!! A ketrecbe tegyél még egy faházikót, akkorát, amiben kényelmesen elfér, de a bejárata nem túl szűk, és nem is túl tágas. Fontos, hogy fából legyen, és ne műanyagból, mert ha a fát rágja az nem baj, de a műanyagtól baja eshet.

Az etetőtálkája lehet kerámiatál, nem túl mély, bár ez szerintem mindegy, hogy milyen, csak ez se legyen műanyag. Azért jó a kerámia, mert azt nem igazán tudja megrágni, és könnyű tisztítani.

Az itatója legyen olyan golyós, amit egy dróttal rögzítesz a ketrec oldalához. A ketrec szerintem legyen vízszintesen rácsozott, és legyen a tetején is egy ajtó, meg az elején is.

A kaja természetesen az állatboltokban kapható tengerimalac kaja legyen, nekem speciel a Cuni Nature Tengerimalac eledel vált be a legjobban.(ilyen sötétzöld zacskóban van) Minden nap kaphat egy kis zöldséget, pl répát, de vigyázz, ne adj neki túl sokat, mert attól hasmenése lehet! A gyümölcsökkel és a karalábéfélékkel is vigyázni kell, mert a gyümölcsben túl sok a cukor, és rosszul lehet tőle, a karalábétól meg felfúvódik.

A ketrecét minden héten egyszer érdemes kitakarítani.

Kiegészítőként vehetsz neki fogkoptató követ, ami biztosítja a fogának kopását, ha használja, és pótolja az ásványi sókat a szervezetéből. Ajánlatos a malaccal minden nap foglalkozni, tehát engedd ki minden nap legalább fél órára vagy egy órára.

Na, ennyi lenne, szólj ha valamit kihagytam, vagy valami kérdésed van még,akkor írj! Remélem tudtam segíteni!

2012. nov. 20. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
77%

Pedig én linkelek,mert nem fogok kisregényt irni,meg ugyanazt leirni,amit itt több oldalon taglalnak! A gemon.ro a legmegbizhatóbb oldal!

[link]

2012. nov. 20. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Fogkoptató "kő" nem való tengerimalacnak! Attól nem fog kopni a foga,az a madaraknak kell,mert a csőr kopik! Széna legyen előtte mindig,attól kopik a foga! Reggel és este kell etetni őket,mindig ugyanakkor,igy nem fog visitani egész nap. Reggel 1 ek táp (versele laga cavia complete,pro,nature,crispy a legjobbak) NEM MAGKEVERÉK! mert nem madár! ,ehhez fél maroknyi zöldség(egyszerre csak 1 max 2 féle! mert megterheli a gyomrát!) pl 4-5 karika répa,este is 1 ek táp+ negyed alma pl.Uborkából és céklából nem szabad sokat adni,pl heti 2x 1-1 karika. K betűs zöldeket nem szabad adni!Vize mindig legyen.
2012. nov. 20. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
51%
De a fogkoptató kő nem csak a madaraknak jó, az én malacomnak is volt, és minden nap rágta, és 12 évig élt!!! Úgyhogy szájzár van haver!
2012. nov. 20. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Első: köszi hogy ilyen hosszan leírtad.:). A többieknek is köszi.


VÁLASZOK MÉG JÖHETNEK.xD

2012. nov. 20. 22:02
 6/14 anonim ***** válasza:

Első válaszolónak köszönd meg, hogy ilyen hosszú választ írt de! sok volt benne a hibás gondolat. A nyalósó meg rágókő nagyon nem nekik való, tilos adni nekik!

A tengerimalac ketrec minimum 100*50cm legyen (lásd Magyar Tengerimalac-védő Egyesület is ezt ajánlja) vagy nagyobb. Semmilyen körülmények között kisebb nem lehet. Minimum kettőt kell tartani belőlük két azonos neműt vagy ivartalanított hímet lánnyal. Az utóbbi a legjobb nekik. Magkeveréket messze kerülni kell és minden egyéb szemetet amiben kukorica és szotyi van. Magyarországon a Versele-Laga Cavia abból is Nature és Complete az legjobb és egyedüli a piacon mert ezt lehet ajánlani. A golyós itatók hamar csöpögni kezdenek amit nem lehet javítani, ki kell dobni és újat venni ezért én a Sippy márkát ajánlom mert ez csöpögés mentes nekem is évek óta ez van. Nagyon fontos, hogy naponta cseréld a vizüket és mindig legyen előttük jó minőségű széna. A jó minőségű zöld, hosszú szálú és nem tartalmaz szúrós részeket és rét illata van mert jól van szárítva. Ahány malacod van annyi ház kell nekik. 15 cm magasra simán felugranak(a kölyköknek alacsonyabb kell) ezért emeletet is szokás csinálni nekik. Rámpa meg lépcső felesleges és baleset veszélyes. A hörcsöglabdák és futókerekek halálosak is lehetnek ezért soha ne adj nekik. Kedvelik a függőágyat, fotelt, iglu (imádják), szénagömbbel is szívesen játszanak. Alomnak a fa forgács jó, ne legyen illatosított és nem lehet fenyőfa forgács sem. Minél nagyobb szemű és lehetőleg ne préselt legyen mert az poros. Érdemes átfontolni a fapellet (alomnak való és nem tűzelésre szánt fajtáját) és letakarni fürdőszoba szőnyeggel. Ez a legtakarékosabb és legolcsóbb. A szőnyeget naponta kirázod vagy lesepred akkor hetente elég a problémás területeken pelletet cserélni. Etetőtálnak valóban a kerámia ajánlott ez nem tudják feldönteni és nem rágják. A zöldség/gyümölcsből a K betűseket nem szabad adni és a salátát sem, kivéve ha 1000%, hogy bio tehát te termeszted vagy bio boltban veszed. Egy karika elég nekik mindenből, amit fél óra alatt megeszik, fél óra után mindent ki kell tőle venni mert megrohad és bomlásnak indul ami veszélyes főleg nyáron. Nyáron érdemes ruhába gyavart jégakut tenni a ketrec tetejére mert a malacok nem tudnak izzadni így könnyen hőgutát kaphatnak. Szállításuk érdekében macskahordozót célszerű venni és forgáccsal bélelni és szénát tenni bele, ha hosszú út lesz itatót is fel kéne kötni nekik,télen ruha anyagot is tegyél bele nehogy megfázzanak.

Ha további kérdésed lenne a gemon oldal amit korábban belinkeltek nagyon jó és hozzáértők válszolgatnak a fórumon.

Ha malackát szeretnél a fent említett egyesülettől lehet örökbe fogadni megtalálod őket a facebookon vagy mtve2012@gmail.com e-mail címen.

2012. nov. 21. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
6.-nak igaza van, a Versele Laga kaját is nagyon kedvelik!
2012. nov. 21. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Szerintem ez hülyeség, hogy ne adj neki túl sok zöldséget mert hasmenése lehet. Mi mindig raktunk elé bőven és ő megevett belőle annyit, amennyit akart. Soha az életben nem volt hasmenése, mindig bogyót kakilnak. Kell a vitamin nekik!

Most írtam egy másik kérdésre választ, bemásolom ide ezt is olvasd el, neked is ugyanazokat tudnám írni.


Nekünk van otthon kettő is. Az ember azt gondolná, mint én is amikor megvettem az elsőt, hogy nem kerülnek sokba. De az igazság, hogy igenis sokba kerülnek és sok gondoskodást igényelnek, ez nem olyan mint a höri.

Igen, minden nap muszáj, kötelező neki gyümölcsöt-zöldséget adni, többször is. Reggeli, vacsora. Készülj fel rá, hogy egész nap esznek, nyammogmak, rágcsálnak valamit, kis szünetekkel, nekik ilyen a természetük. :) Koptatni kell a fogaikat is. A tengerimalac majdnem minden gyümölcsöt és zöldséget megeszik, amit az ember is. Most csak úgy sorolok párat, amit a mijeink kapnak: alma, szőlő, saláta, zellerzöld (ezért odavannak!!), répa, uborka, paprika stb. nagyon sok lehetőség van. (A narancsot és a banánt nem eszik, meg sztem a többi déligyümölcsöt se.) Lehet még nekik szedni füvet, százszorszépet, lóherét stb-t (de ennek utána kell olvasni, nem mindenfajta növényt szabad neki adni, sőt a többsége mérgező neki).

Széna mindig legyen neki berakva, ha elfogy pótolod.

Itatóban friss víz mindig legyen neki.

Ami szerintem nagyon húzós, az a forgács. Egy pár literes csomag többszáz forint, és mivel hetente 2x illik kicserélni az almot (főleg most télen, ugye a pisi miatt nedves és hideg az alom.. az én állatkáim utálják, és mikor friss almot kapnak annyira örülnek neki meg futkároznak :)) ezért havi 2000 ft körül jönne ki CSAK a forgács. A forgácsot ilyen kis csomagokban tudod megvenni a kisállat kereskedésben, de mondom ez baromi drága. Nekem a papám ment el egy asztaloshoz és a legyalult forgácsot, amit úgyis kidobtak volna, elhozta. Két óriás zsákkal tért haza, ez kitart kb. fél évig és így megúsztuk ezt a költséget.

Akkor ami egyszeri kiadás.... legyen neki jó nagy helye. Nyilván attól is függ, mennyit lesz majd kézben, de egy idő után lehet hogy majd nem lesz rá annyi időd foglalkozni vele, mikor megvetted és akkor talán sokat lesz a ketrecben.. szal most méretet nem tudok mondani de egy normális ketrece jó ha van. Meg egy búvóhely.

Száraz táp is kell neki, de ez talán nem olyan nagy kiadás mert sokáig elég, épp ezért szerintem megéri legalább egy középkategóriás kaját venned neki, ne a legolcsóbbat vedd meg, (amik általában az átlátszó csomagolásúak). Nyilván nem fog visszaszólni, hogy hé, nem ízlik, de a mieinken pl. látszik, hogy akkor nem eszi annyira, illetve kiválogatja azt a pár finom szemet, ami volt benne és akkor megy a harc, hogy kié lesz a finom falat. Általában véve igaz, hogy minél szebb és színesebb a csomagolás, annál jobb minőségű a kaja.. De mondom nem mindig. Idővel úgyis rájössz majd, hogy mi a jó fajta.

A tengerimalac tartók többsége kert nélküli házban tartja a malackákat, de igazából én csak annak tudnám jó szívvel ajánlani a tengerimalactartást, akinek van saját kertje, füves területe, ahova tavasszal-nyáron ki tudja engedni, hogy futkározzanak. Akkor érzik jól magukat, legelnek.

2012. nov. 23. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

A 6. válaszoló vagyok. Az utolsó által bemásolt szöveg kissé nevetséges.

1, Kis zacskókban lehet venni a forgácsot és nagyon drága. Persze, ha 1l-es mini kiszerelésben veszi, akkor ne csodálkozzon, hogy drága. DE igen is lehet kapni közepes és nagy kiszerelésben is. Most megnéztem a saját forgácsomat, hogy pontos adatot tudja írni és 20kg-os azaz 500l-es forgácsom van itthon a Fressnapfban vettem. A csak forgáccsal almozás helyett már a fapellet+ fürdőszoba szőnyeg olcsóbb is és higénikusabb is ennyit erről.

2. Salátából csak a bio saláta adható ezt nem lehet először hangsúlyozni, ami nem 1000% hogy bio azt tilos adni, mert ez a növény tárolja a legtöbb vegyszert, ami mosással nem távolítható el.

3. A ketrec méret egyáltalán nem függ a kivételek számától 100*50 az ideális kisebb nem lehet.


A válaszadó soraiból tisztán kiolvasható, hogy mennyire utálja az egész malacozást mert drága, mert takarítani kell egy kedves szava vagy utalása nincsen. Nem mesél arról, hogy mennyi szeretetet kapott a malackáitól, hogy felvidították a szomorú napokon csak az lehet olvasni, hogy "folyton csak esznek és rágnak". Sajnálom a malackáit...:(

2012. nov. 24. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó!

Milyen jó hogy ebből a pár sorból ki tudod olvasni, hogy mennyire szeretem őket, mennyit foglalkozok velük stb. gratulálok.

A kérdező kérdésére válaszoltam ("Hogy kell tartani a tengerimalacot?"). Én nem úgy értelmeztem ezt a kérdést, hogy el kelljen mesélnem hogy vidítottak fel amikor szomorú voltam...

Az igaz, hogy bio saláta kell neki, vagy saját kertből.

És hát igen, folyton rágnak, egész nap nyammognak valamin, nekem legalábbis ez a tapasztalatom, ez van. Én ezen nem tudok változtatni, csak leírtam ide, nem értem miért kell ebbe negatív dolgokat belelátni, hogy akkor már biztos utálom őket. Vagy esetleg magadból indulsz ki, és neked nem tetszik, hogy egész nap rágcsálnak (ugye ezért Rágcsálók) így azt gondoltad nekem is bajom van ezzel.

Egyébként ÉN szerettem volna tengerimalacot tartani, ha utálnám őket, valószínűleg akkor nem így döntök és nem veszem meg a boltban!

Szép napot!!!

2012. nov. 24. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!