Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Melyik a legjobb tengerimalac...

Melyik a legjobb tengerimalac táp? (És még sok kérdés az etetésről)

Figyelt kérdés

Azt olvasom, hogy a Versele-Laga Cavia Complete az egyik legjobb minőségű, szerintetek is így van? Mi a véleményetek róla? Ti mivel etettek? Mi vált be Nektek a leginkább? A táp és a széna mellé még milyen gyümölcsöket/zöldségeket adtok, mit milyen gyakran, milyen mennyiségben? Vannak gyógynövénykeverékek, amiket lehet adni tengerimalacoknak? Az itt említett fűféléket hol tudom beszerezni?:

[link]

Hogy néz ki a malacotok étrendje?

Bármilyen tanácsot szívesen fogadok egyébként, még kezdő vagyok (leszek).

Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat!



2013. szept. 20. 17:18
 1/6 anonim ***** válasza:

Én ezt a tápot nem ismerem.Én gabonamentes,rostos táppal etetem őket.Leírom a táplálásukat!:

Ivóvíz:


Tévhit: a tengerimalacoknak nincs szüksége ivóvízre, a folyadékot zöldségekből, gyümölcsökből vonják ki.


A tengerimalacoknak szükségük van ivóvízre, ezért mindig legyen előttük! Napi ivóvíz szükségletük 40-100 ml. A tengerimalacok ivóvíz-ellátásának legjobb eszköze az önitató: a sima vizes tálkával szemben ebbe nem piszkíthatnak bele, és könnyen tudják használni. A vizet naponta kell cserélni, mert a vízben napfény hatására rögtön elkezdenek szaporodni a baktériumok, és az állott víz hasmenést és egyéb betegségeket okozhat.


Tipp: Ha a tengerimalac az itatót nem tudja használni, kenjük be az itató csőrét uborkával, ezt a malacka elkezdi nyalogatni, és rájön, hogy működik.

Önitatóból a manapság elterjedt fémcsőrű, golyós itatók helyett érdemes kisebb átmérőjű, szelepes itatót keresni (pl. Bibber 400, Sippy Medium), mert kisebb az átmérője, és így a fiatal állatok könnyebben tudnak inni belőle.


Táp:


A malackák természetes környezetükben egész napjukat fű rágcsálásával és ennivaló keresésével töltik. Ahhoz, hogy malacaink megkapják a szükséges mennyiségű kalóriát, elengedhetetlen a táppal való mindennapos etetés.


A boltokban rengeteg fajta táppal találkozhatunk, ezért nehéz lehet a választás. A malackákat csak tengerimalacoknak való táppal etessük! A madaraknak való magkeverék emésztési gondokat, gyulladást és halált is okozhat. A nyúltápok - bár hasonlítanak a tengerimalac tápokra - gyógyszerezettek, ezért tönkreteszik a tengerimalacok immunrendszerét. Minden rágcsálófajnak speciális az emésztőrendszere, ezért a nekik megfelelő táplálékkal etessük őket!


Tengerimalactápból a C-vitaminnal dúsított pellet formát ajánlunk. Bármilyen tápot választunk, ne legyen benne kukorica, napraforgó és mesterségesen színezett falatkák. A tápból nagy energiatartalma miatt nem szabad túl sokat adni, mert elhízáshoz, emiatt hosszabb távon betegségekhez vezethet. Napi adag: 1-2 evőkanál, 25-35 gramm. A tápokban található C-vitamin gyorsan (kb. 90 nap alatt) lebomlik, ezért minél frissebb gyártásút érdemes venni, és csak annyit, amennyi 1-2 hónap alatt elfogy.


A malacok emésztőrendszere érzékeny és megviseli minden változás. Új tápra fokozatosan kell őket átszoktatni, a régit és az újat fele-fele arányban keverni, majd csökkenteni a régi adagját. Nem baj, ha az újat 1-2 napig otthagyja, előbb utóbb megkóstolja és el fog fogyni. Tengerimalac vásárlása esetén érdemes kérni a tápjából néhány napra valót és azt keverni az általunk vásárolttal, hogy kevesebb stressz érje az új helyen.


Naponta adjunk friss tápot, mert a malackák falánkak és egyszerre túl sokat ehetnek, ami elhízásos betegségekhez vezethet. A tápot fénytől elzárva, lehetőleg hűvös helyen tároljuk (így lassabban bomlik benne a C-vitamin), és ügyeljünk arra, hogy etetésnél ne érje víz (az etetőtál és itató ne legyen közel egymáshoz), mert akkor gyorsan megromlik.


Tipp: A tápot érdemes naponta egyszer vagy kétszer, azonos időben adni. A malackák megszokják ezt a rendet, nem könyörögnek elemózsiáért és viselkedésükre is pozitívan hat (éjszaka kevésbé lesznek aktívak).

Az etetőtál lehetőleg nehezebb (kerámia) legyen, amit nem tud felborítani és megrágni. A kiborult táp beszennyeződhet, így a tengerimalacok nem fogják megenni. Ha a tápot mindig ugyanazzal az eszközzel (kanállal, műanyag pohárkával) adjuk, biztosan mindig azonos lesz a mennyiség.


A széna:


A szénának nagyon fontos szerepe van a tengerimalac táplálkozásában, alaptápláléknak számít. Egyensúlyban tartja az emésztést és koptatja a fogakat, ezért állandóan legyen előtte, hogy a nap bármely órájában hozzájusson.


Tévhit: a száraz kenyér/keksz megfelelő fogkoptató. Sose adjunk malackánknak száraz kenyeret vagy kekszet, mert a benne levő élesztő és keményítő káros az emésztésnek.


Megfelelő fogkoptató a széna. A jó szénában sok a zöld szál, illatos és nem poros. Ne legyen benne szúrós szál, mert megsértheti az állatok szemét, gyomrát, talpát. Ne érje nedvesség, mert könnyen bepenészedik. A szalma nem helyettesítheti, mert kevés az energiatartalma, túl száraz és szúrós. A széna nemcsak táplálék, hanem növeli a malacok védettségérzetét és mentálisan fejleszti őket.


A szénát tavasztól kora őszig helyettesíthetjük friss fűvel. A zöld fűnek kevesebb a tápanyagtartalma, mint a szénának, de tartalmaz C-vitamint, emellett a zöld növényi rostok bevitele segíti az emésztést. Sose szedjük út mellől, vagy parkból, ahol bármilyen szennyeződés lehet rajta! Érdemes vízzel lemosni, majd egy pár óráig szárítani, a malackák imádni fogják.


Tipp: A szénát is naponta 1-szer vagy 2-szer azonos időben, a táppal együtt érdemes adni, mindig annyit, amennyit 1 nap megeszik a malac. A szénatartó mellett a ketrecbe is kell egy keveset tenni, más-más helyre, hogy a malacka keresgélje és belemászhasson, ez növeli a biztonságérzetét és játékosságát.


Zöldség, gyümölcs és C-vitamin:


A tengerimalacoknak egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen a C-vitamin. A tengerimalac azon kevés emlősök körébe tartozik, amelyek képtelenek előállítani szervezetükben a C-vitamint, mert hiányzik hozzá az ún. "L-gulonakton oxidáz enzim". Emellett természetes környezetükben naponta füvet rágcsálnak, ami C-vitamin tartalmaz, ezért mesterséges környezetükben is biztosítani kell a napi C-vitamin szükségletüket. Kis méretükhöz képest napi C-vitamin igényük meglehetősen magas, egy fejlődésben levő tengerimalac napi igénye 40 mg, felnőtteknél 20 mg.


A tengerimalacok számára készült tápok tartalmaznak C-vitamin, de ez nem elegendő, mert a bennük levő ún. hőkezelt C-vitamin kb. 90 nap alatt lebomlik, fény- és hőérzékeny, ezért a bomlás a tárolási körülményektől is függ. Kedvenceink számára megfelelő mennyiségű vitamint a naponta adagolt zöldséggel és gyümölccsel és kiegészítő készítményekkel (pl. C-vitamin és multivitamin cseppek) tudjuk biztosítani. Tavasztól őszig a zöldségek és gyümölcsök elegendő vitamint tartalmaznak tengerimalacaink számára, de a téli időszakban, kb. novembertől márciusig kiegészítő vitaminozásra van szükség.


Tipp: C-vitamin cseppeket naponta kell a vizükbe adagolni kis mennyiségben. Multivitamint elég hetente egyszer a vizükbe cseppenteni, mert a zsírban oldódó vitaminok a májban raktározódnak el.

Jó táplálékkiegészítő termék a Béres-csepp, ami fontos nyomelemeket tartalmaz, ezt is maximum hetente egyszer ajánlott adagolni: 200 ml-be kb. 5-6 cseppet.Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük a malacok körében legkedveltebb növények C-vitamin tartalmát:


Csipkebogyó 5000 mg/kg

Piros paprika 3400 mg/kg

Narancssárga paprika 3000 mg/kg

Sárga paprika 2500 mg/kg

Petrezselyem 1750 mg/kg

Zöld paprika 1600 mg/kg

Brokkoli 1120 mg/kg

Karfiol 750 mg/kg

Kiwi 710 mg/kg

Narancs 500 mg/kg

Spenótlevél 400 mg/kg

Lóhere 400 mg/kg

Gyerekláncfű 350 mg/kg

Patiszon 300 mg/kg

Paradicsom 250 mg/kg

Sütőtök 200 mg/kg

Cékla 180 mg/kg

Banán 120 mg/kg

Alma 100 mg/kg

Kígyóuborka 100 mg/kg

Görögdinnye 80 mg/kg

Padlizsán 50 mg/kg

A következő táblázatban pedig egyéb vitaminokat tartalmazó növényeket soroltuk fel, és hogy az egyes vitaminok hiánya milyen betegségekhez vezethet:


Vitamin

Miben található?

Hiánytünetek, hiánybetegségek

A

Sárgarépa, uborka, gyermekláncfű, petrezselyem, cékla, fűfélék

Az állat gubbaszt, görcsök, bénulás, légszomj, bőrbetegségek, növekedési rendellenesség

B

Sárgarépa,gyermekláncfű, piros zöldségek, fűfélék

Szőrhullás, bélrendszeri megbetegedések, vérszegénység, bénulás, görcsök, növekedési rendellenesség

C

Elsősorban csipkebogyó, paprika, petrezselyem

Fertőzésekkel szembeni érzékenység, megfázás, belső vérzés, íngyulladás, szájsebesedés, mozgászavarok

D

Sárgarépa, széna, fűfélék

Tengerimalacoknál az angolkór ritka, inkább a D-vitamin túladagolás jellemző, mely a csontok mésztartalmának csökkenését idézi elő

E

Sárgarépa, búza

Növekedési rendellenesség, terméketlenség, magzatok elhalása az anyaméhben, egyensúlyzavarok, bénulás

H

Gabonafélék

Hámszövet ellenállása csökken, gyulladások lépnek fel

K

Kukorica, sárgarépa, fűfélék

Bélrendszeri megbetegedések, orrvérzés

P

Fűfélék, citrusfélék

A C-vitamin felszívódása és felhasználásában zavar jelentkezhet, ezért tüneteik átfedik egymást

A tengerimalacok helyes táplásukhoz szükséges naponta megfelelő mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt adni.


A tengerimalacok bélrendszere érzékeny, és kis testméretük miatt is érzékenyen reagálnak a vegyszerekre. Ezért veszélyes lehet a számukra, ha nagyáruházban vásárlunk külföldi import zöldségeket, amelyeket, hogy frissek maradjanak, vegyszerekkel kezelnek: hasmenést, akár halált is okozhatnak. Legjobb megoldás piacon friss, hazai árut vásárolni.


Emellett tiltólistás zöldségek a "k" betűvel kezdődők: karalábé, karfiol, káposzta, kelbimbó stb. erősen puffasztó hatásuk miatt. Tilos salátát adni, mert a saláta rostjai nagy mennyiségben beisszák a permetezőszereket, és vízzel sem lehet belőle kimosni.


A fenti C-vitamin táblázat tartalmazza a tengerimalacok által kedvelt zöldségeket, gyümölcsöket.


A mi malackáink telente minden nap kapnak répát(4-5 karikát), céklát, almát, nyáron fehér paprikát, uborkát (1-2 karikát), görögdinnye zöld héját, paradicsomot. Nem minden nap télen sütőtököt, zöldséggyökeret, kevés narancsot, nyáron friss zöldborsót, cukkini héját, petrezselyemzöldet, kukoricacsuhéjt.


Tipp: A zöldségeket, gyümölcsöket vízzel alaposan le kell mosni, és utána szárazra törölni, mert nedvesen minden zöldség puffaszt.

A levesebb zöldségekből (pl. kígyóuborka, paradicsom) 1-2 karikánál többet nem ajánlott adni, mert puffasztanak.

A zöldségek nem hízlalnak, ezért ha kicsit jobb kondícióba akarjuk hozni a malackánkat (pl. betegség után), a zöldség- és gyümölcsadagot érdemes emelni.

A tengerimalacok szeretik az állandóságot, ezért 3-4 zöldséget lehetőleg állandóan az étrendjükön kell tartani.

2013. szept. 20. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Amúgy kisállat specialista vagyok(főleg a tengerimalacokhoz értek).
2013. szept. 20. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A tápoknál nehéz megmondani, hogy melyik a legjobb.

A jó malactápban sok C vitamin van, de nincs benne napraforgó és kukorica.

Először is csak olyan tápot válassz, ami kifejezetten tengerimalacoknak készült. Ami a felirat szerint hörcsögöknek, nyusziknak, tengerimalacoknak is jó, olyat inkább ne vegyél.

A kifejezetten tengerimalacoknak szánt tápok között is van olyan, amiben van kukorica, napraforgó, olyat se vegyél.

A malacok válogatósak, a finomabb falatokat kieszik, ami kevésbé ízlik nekik, azt meg otthagyják. Ezért szeretik sokan a pelletált tápot, ami sok egyforma kis préselt rudacska, ebből nem tud válogatni, de néha nehezen is szokják meg.

Ilyen pelletált táp a Complete is.

A Versele -Laga tápok általában jók, a Complete a legjobb, de nagyon drága. Újabban lehet kapni Versele-Laga Crispy Pellets Guinea Pig tápot, az ugyanúgy pelletált és jóval olcsóbb, az én malacaim nagyon szeretik.


Ha nem pelletált tápot akarsz, akkor szintén jó a Versele Laga Crispy Muesli Guinea Pig. Ettől viszont sokkal jobban szeretik a malacok a Riga Mix Cavia-t, hogy más márkát is említsek.

A Riga tápnak is van pelletált változata, a Riga X'Pert, az viszont még a Complete-nél is drágább, azt még az enyémek nem kaptak.

Érdemesebb 2 kg körüli kiszerelést venni, úgy olcsóbb, nagyobbat viszont nem, mert egy idő után elillan a C vitamin tartalom.

2013. szept. 21. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! Sokat segítettetek!

A széna milyen fajta legyen?

"A táp és a széna mellé még milyen gyümölcsöket/zöldségeket adtok, mit milyen gyakran, milyen mennyiségben? Vannak gyógynövénykeverékek, amiket lehet adni tengerimalacoknak? Az itt említett fűféléket hol tudom beszerezni:

[link] :)

2013. szept. 21. 14:19
 5/6 anonim ***** válasza:

Az említett fűféléket szedni kell, például a friss füvet, a pitypangot, lóherét, ezek vannak most is mindenhol (olyan helyről, ahol nem pisilik le a kutyák és nem ül rá a kipufogógáz). Tyúkhúr már nemigen van, majd tavasszal. Citromfüvet vehetsz például cserepest is a nagyobb élelmiszerboltokban, könnyen szaporodik és évelő.

Csalán is van úton-útfélen, azt fonnyasztani kell, mielőtt odaadod.


Nyáron lehet szedni és szárítani mentát, ragadós galajt stb.


Ezeket legjobb a kajába szórni, vagy a szénába keverni.

Lehet kapni gyógyfüves szénát a malacoknak, de irdatlan ára van.

2013. szept. 21. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
52%
igen, a cavia complete a legjobb táp, a piacon annál jobb nincs.
2013. szept. 24. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!