Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Hörcsőgöm nem szül, van remény?

Hörcsőgöm nem szül, van remény?

Figyelt kérdés
Már 1,5 hónapja összeraktunk egy hím és egy nőstény hörcsögöt szaporítani, de nem szülnek. 2x is gyanakodtunk ezért külön szedtük őket de a siker elmaradt. Normális ez náluk, vagy nem lehet babájuk? Van még esély a sikerre, vagy ez nem jelent semmit?

2013. nov. 11. 19:05
 1/4 anonim ***** válasza:
47%

Lehet, hogy meddő.

Miért szaporítasz, ezt a profikra kéne hagynod!Például, ismered a genetikát, hogy hány naponta van ivarzási ciklusuk (?), kétlem.Ha ezekkel és még sok ehhez kapcsolódó dologgal nem vagy tisztában rakd őket külön és ne rakd őket még egyszer össze.Mondok egy példát a genetikai ismeretek nélküli tenyésztésről.:Pároztat valaki két dzsungáriai törpehörcsögöt.Mindkettő mandarin (itt lép be a tudatlanság, ugyanis a mandarin letális szín).Rendben, a párzás sikeres, de mivel mindkettő letális a kicsik nagy valószínűséggel halva születnek, hacsak nem szívódnak fel az anyaállat méhében, így az anya is meghal belső mérgezésben.Ugye a mandarin genotípusa a Mama.De a gének szabadon kombinálódhatnak, így a kicsik születhetnek MaMa genotípussal, ők halnak meg.

Magyarázat:

genotípus=génkód


Ha érdekel a tenyésztésük írj privátban.

(egy tenyésztő)

2013. nov. 11. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ezt a szabályt ismertem.
2013. nov. 11. 22:54
 3/4 A kérdező kommentje:
Azért elég alaposan utána jártunk mielőtt belevágtunk.
2013. nov. 11. 22:55
 4/4 anonim ***** válasza:

Azért leírom az alapokat.:

Genetika

Na,akkor kezdjük a színek és minták génkódjával,vagyis a genotípussal:

vadas:AA

kék:dd

barna:mm

narancs:pp

fekete:aa

mandarin:Mama

camel:ddMama

bézs:ddmm

dove:aapp

oroszkék:aadd

csokoládé:aamm

viola:ddpp

lila:aaddmm

szőke bézs:ddmmpp

pezsgő:ppddaamm

lila piros szemmel:aaddpp

lila bordó szemmel:aaddmm

camel piros szemmel:ddppMama

tarka:+Mimi

merle:+Meme/MeMe

pearl:+Pepe

A fenotípus a hörcsög színét jelenti,a genotípus pedig a genetikai kódját.Pl.: fenotípus:camel genotípus:ddMama


Domináns szín:kijöhet,ha a szülök domináns színnel rendelkeznek,egyébként nem.Domináns szín például a mandarin,a vadas.

Recesszív szín:Csak akkor jön ki,ha mindkét szülőben van színhordozottság.Recesszív szín például a fekete,a kék stb...

Vannak olyan színek/minták,hogyha kettő ugyanolyan színű egyedet párosítunk a kicsik halva születnek vagy már az anyaméhben elpusztulnak.Ilyen szín/minta például a mandarin,a pearl,a vadas,a tarka és a merle is.

A gének emberi és állati szervezetben diploid formában találhatók meg,azaz mindegyikből kettő található meg, egyiket az apai, másikat az anyai őstől kapják.A diploid jele az AA.Az adott gén két helyén előforduló változatokat nevezzük alléleknek,amik többfélék lehetnek, pl.: A,a,stb...Ha egy gében két egyforma allél található,akkor az egyed arra a tulajdonságra nézve homozigóta (pl.:dd),ha különböző allélekkel rendelkezik,akkor heterozigóta (pl.: Mama).Az alélok egymáshoz képest lehetnek alá,fölé rendelt és egyenértékű viszonyban.Ilyenkor a domináns tulajdonság heterozigóta formában elnyomja a recesszív tulajdonságot(alá és fölérendeltségi viszonyban).A megtermékenyülés során az anyai és apai kromoszómák egymással szabadon kombinálódhatnak,így a génjeikben található allélek bármely kombinációja létrejöhet az utódban(csak egyszerű esetekben pl.:szín).


Az elméleti lehetőségek bemutatására Punnett táblázatot használunk.Mindkét szülő heterozigóta:


Aa+Aa=AA,Aa,aa

Vagy legyenek a szülök homozigóta domináns+homozigóta recesszívek.:


AA+aa=Aa



A Punnett táblázatban a szülök felül és bal oldalt helyezkednek el.Vagyis az utolsó táblázatban a szülők az AA és az aa voltak.


Nézzük meg mi lesz,ha két letális génnel rendelkező egyedet párosítunk,legyen mandarin(Mama):

A szülők:Mama+Mama=Mama,MaMa,mama

A Mama genotípusu kicsik halva születnek.


Eddig csak egyetlen gén öröklődését követtük nyomon. Mi van azonban olyan színek esetében,amiket több gén határoz meg vagy két különböző génhelyen található színű egyedeket párosítunk?Ekkor is a szabad kombináció elvét kell követni és a Punnett táblát aszerint kell megszerkesztenünk,hogy a szülőben megtalálható gének milyen lehetőségeket hozhatnak létre.

Elsőre nehéz lehet megérteni, magam is így voltam vele, de meglátják menni fog!


Tenyésztési alapelvek

Már 4 hetes koruktól szaporodóképesek, ennek ellenére csak 60-90 naposan szaporíthatók.A nőstények 4 naponta hajlandók szaporodni.A hímet és a nőstényt először össze kell szoktatni egy semleges ketrecben.Ha elfogadják egymást, rakjuk össze őket 2 hétre.A tőstény 17-19 napig vemhes.A hímet el kell távolítani, mert a nőstény szülés után pár órával hajlandó a párosodásra!A vemhes nősténynek sok fehérjére van szüksége, ezzel elkerülhető a kicsik felfalása!A szülés előtt fészket épít, ilyenkor fontos a házikó.A kicsik teljesen vakon, csupaszon és süketen jönnek a világra.10 naposan jön ki a szőrük és a szemük 12 napos korukban nyílik ki.Az anyát és a kicsinyeit nem szabad zavarni a szülés után 2 hétig.A kicsik 3-4 hétig szopnak.4 hetes korukban kell őket elválasztani.A 24 napos példányok maguk is felnőttnek számítanak.Az anyát hagyni kell pihenni a szülés után legalább 2 hétig!

2013. nov. 12. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!