Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Hörcsögtartás? (bővebben lent)

Hörcsögtartás? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Most elhatároztam, hogy szeretnék tartani dzsungáriai törpehörcsögöt:) az lenne a kérdésem, hogy mi az amit érdemes neki beszerezni, illetve milyen gyakran kell takarítani és milyen ételeket szabad neki adni, hogy változatos legyen az étrendje? Illetve mennyire ajánlott kézhez szoktatni és ezt hogyan kell csinálni? És a ketrecét milyen helyre érdemes rakni?

Előre is köszönöm:)

15/L


2014. júl. 11. 10:50
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én hobbiszinten tartom a dzsungikat. Jelenleg már csak 3 állatkám van, sajnos pusztult el az elmúlt hónapban több is. Egyáltalán nem nehéz a tartásuk, kis lakásokban is eltarthatóak. Egy ami fontos hogy egyedül szeretnek lenni. Nagy tévedés hogy elvannak ketten is, főleg hogy fiú és lány egyedek. Állandó szaporulatok lesznek, amik legyengítik a nőstényt és a kicsiket gyakorlatilag nem tudod elpasszolni sem, maximum hüllő eledelnek. Én terráriumban tartom őket. Sokan a ketrecet preferálják ert szellőzik, mászkálnak a rácson, egyebek. Az igaz hogy szellőzik, de takarítás szempontjából a terrárium szerintem sokkal jobb. Abban is lehet nekik kialakítani mászókákat, amin eljátszhatnak. A fő kellékek amik kellenek:

-házikó: nagyon szeretnek elbújni, kis lyukakban alszanak a legtöbbször. Nekem bevált egy olcsó dolog: agyag virágcserebet gyémánt lappal kivágtam flexxel, és abban alszanak.


- jó alom: faforgácsot használok. A lényeg hogy pormentes legyen, mert légúti betegséget kapnak ha poros.


-etetők,itatók: Etetőből kell egy amibe a magokat teszed, itatóból a golyósat ajánlom, megtanulják a használatát hamar.


Amit adj nekik az a boltokban megtalálható magkeverékek. Ebben minden benne van ami kell. Én a fressnapfos kimérős keveréket veszem, szeretik. De jó márka még a versele laga is, sokan dicsérik. Mellette kiegészítés képpen mindenképp fontos a gyümölcs zöldség nekik. Gyümiből a legjobb az alma, barack, dinnye, banán. Zöldségből: uborka, paprika, néha saláta. Káposzta félék puffasztóak mellőzzük az adását. Én gyakran adok nekik a fehérje gyanánt élő lisztkukacot, tehéntúrót, tejfölt, kis darab sajot.

Takarítani hetente 2 alkalommal ajánlott. Nincsen nagy szaguk, de a tiszta alom csak kell nekik is.

Kézhez szoktatni hamar lehet őket, alapja hogy rendszeresen foglalkozzunk velük. Mivel éjjel aktívak így az esti órák bizonyulnak a legalkalmasabbnak, ilyenkor szívesen előbújnak. Kézből kínálj neki falatokat simogasd finoman, aztán ha úgy látod óvatosan vedd kézbe. Mindenhez türelem kell, mert félősek kicsit, de ha látják hogy nincs veszély megszelídülnek. A ketrecet szélvédett védett zugba kell rakni, ahol se huzat , se túl meleg nem éri.

Kérdéseidre szívesen válaszolok még privátban is, kérésedre képet is küldhetek a berendezésekről, és a hörikről amik vannak nekem.

2014. júl. 11. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Huh, nagyon szépen köszönöm :) küldesz képeket?:)
2014. júl. 11. 12:07
 3/14 anonim ***** válasza:

Ezek kellenek egy hörcsögtartónak:

- ketrec: Akkor a legjobb, ha emelet van rajta, mert így többet tud mozogni, biztos, hogy nem szökik ki belőle, és sokat tud benne tornázni, a forgács viszont kiszóródik belőle.

- mókuskerék: Kb. 20-25 cm átmérőjű, hogy meglegyen a napi mozgásigénye.

- WC papír guriga: Hogy tudjon mit rágcsálni, miből fészket csinálni és miben aludni. Szeretik, ha több van összerakva egymásba, mert akkor olyan, mint egy alagút és egy csomót rohangásznak benne.

- fogkoptató kő vagy kérges faágak: Hogy tudja a gurigán kívül valamin koptatni a fogát.

- tányér: Hogy ne legyen szanaszét a kaja. Bár néhány hörcsög kiszedi belőle a kaját, szóval ezt nem muszáj.

- kerámia/műanyag házikó: Hogy tudjon mibe aludni, hiszen, ha több kuckója van, jobban fogja érezni magát.

- itató: Hiába látod azt számos weboldalon, hogy nem kell nekik itató, mert nem isznak. Ez mind nem igaz, hiszem, ha nem kapnak elég lédús gyümölcsöt és zöldséget, igenis kell nekik víz. Ezt célszerű úgy rakni a terráriumba, hogy egy elgörbített végű dróttal akasztod a terrárium falára.

- 3-4 cm forgács: Mert a hörik imádnak a forgácsban kaparászni, és néha benne is alszanak. Ha a forgácsot hideg helyen tároljuk, takarítás előtt egy-két órával be kell hozni a meleg szobába, mert a hideg forgácsban könnyen felfázhatnak és elpusztulhatnak a hörik.

- száraz kenyér: Ezzel is a fogukat koptatják, és imádják, DE csak olyat szabad adni nekik, amin nincs papír és penész sem!


Hörcsögnek adható gyümölcsök: alma, eper, meggy, cseresznye, görögdinnye, barack, szőlő.


Hörcsögnek adható zöldségek: répa, uborka, paradicsom, paprika, saláta.


A gyümölcsökből és a zöldségekből ne adj sokat, én reggel és este szoktam nekik adni egy nagyobb ujjpercnyit, de amit reggel beraktál, ha megtalálod, vedd ki, hogy ne rohadjon bele a forgácsba (ezt este is tedd meg azzal, amit reggel raktál be)!

Szeretik a kertből frissen szedett tyúkhúrt és gyermekláncfüvet, de vigyázni kell, mert a permetszertől elpusztulnak.

Minden kaját meg kell mosni, mielőtt odaadod nekik, a salátát több napig ajánlatos áztatni.

TILOS "k" kezdőbetűjű kajákat adni nekik (pl.: karfiol, karalábé, káposzta, krumpli, körte), mert a keményítőt tartalmazó kajáktól elpusztulnak!


Hörcsögnek adható magvak: kukorica, tökmag, napraforgómag, búza, köles.

Az áruházakban kapható sózott-pirított magokat TILOS nekik adni, csak a kisállatboltokban kapható nyers magvakat lehet nekik adni, mert a sótól elpusztulnak.

A magvakból egy kis kupacnyit kell nekik adni kb. hetente.


Hörcsögnek adható fehérjék: sajt, lisztkukac, kukacok, tejföl, túró.

Sajtból, tejfölből és túróból csak akkora darabot kaphatnak (hetente), mint a kisujjadon lévő köröm negyede/fele.

A kukacokból is csak heti 1-2 db-ot kaphatnak!


Az én terráriumomat és ketrecemet kb. havonta takarítom, de az alján úgyis látszik, hogy mennyire koszos.

Igaz, hogy rengeteg helyen írják, hogy hetente kell, de ha nem koszos, felesleges.


1 hörim terráriuma: 60 cm x 40 cm széles és 30 cm magas

1 hörim terráriuma: 50 cm x 29 cm széles és 33 cm magas

1 hörim ketrece: 40 cm x 30 cm széles és 37 cm magas


Játékok hörcsögnek:

- mókuskerék: Így nem fog elhízni; viszont az fontos, hogy csak olyat szabad venni, aminek a talpa és a kereke között van minimum 1-2 cm távolság, mert különben beleakad a forgácsba és nem tudja hajtani, és ne műanyag legyen, mert azt szétrágják.

[link]

- kis faházikó: Ebben tud aludni, ráadásul mászkálhat is rajta, rágcsálhatja…

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

- libikóka: Ahogy a hörcsög mászkál rajta, billeg alatta.

[link]

- kerítés: Ennek segítségével lerakhatod a padlóra, és nem tud elfutni, ráadásul, ha leteszed neki a kedvenc játékait, órákig leköti velük magát.

[link]

- szalmaházikó: Aludni és bujkálni is tud benne, akár rágcsálhatja is, így ezzel is leköti magát.

[link]


A hörcsöggömböt nem ajánlom a hörinek, mert csak azért fut benne a hörcsög, mert ki akar jönni. Mivel nem lát ki belőle, csak rohan és rohan, így annyira fel tud gyorsulni, hogy már nem tudja kikerülni a tárgyakat és nekik is mehet! Ettől úgy megütheti magát, hogy akár belső vérzése is lehet, amitől pár nap alatt elpusztulhat.


Ezeket saját tapasztalatomból írtam.

Ha van a közeledben Fressnapf üzlet, ott nézz körbe, mert ezeket biztos, hogy árulják ott is (én is onnan vettem). :)

2014. júl. 11. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) Az lenne még a kérdésem, hogy diót szabad nekik adni? Illetve milyen tányérban adjam neki az ételeket és napi szinten mennyit ajánlott foglalkozni vele, ha kézhez szeretném szoktatni?:)
2014. júl. 11. 12:35
 5/14 anonim ***** válasza:
A dzsungik imádnak dúrni, emiatt jó nekik jó vastagon rakni a forgácsot.
2014. júl. 11. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim válasza:
53%

Szia! Érdemes neki beszerezni egy mókuskeretet, itatót, etetőt, olyan játékokat, amivel esténként lekötheti magát, egy fogkoptatót, sónyalogatót(mert nem biztos h minden ásványi anyaghoz hozzá tud jutni), és talán a legfontosabb egy odú ahová a hörcsög nappal el tud bújni...

A takarítás általában a ketrec méretétől függ. Ha nagyobb kevesebbszer, havonata, ha kisebb a kkor pedig érdemes kéthetente takarítani...

ha terráriumod van akkor (szerintem) hetente takarítsd ki, mert az nem szellőzik olyan jól mint egy ketrec. Nem nagyon érdemes illatos forgácsot betenni neki aljzatnak, mert könnyen lehet h allergiás rá az állat és kihullhat tőle a szőre vagy egyebek (saját tapasztalat).

Dinnyét, salátát, répát, uborkát, epret szokta ahörcsög nagyon szeretni. Napraforgómagot is nagyon szereti, de nem szabad túlzásba vinni! pl. a dióféléktől (ha sokat adsz neki) el is pusztulhat, de egy fél diótól még nem lesz semmi baja.

A kézhez szoktatás nagyon fontos! Ha az ember egy állatról gondoskodik, fontos, hogy mindig meglegyen kettőjük közt egy szép viszony amit ápolni kell. De figyelj arra is, hogy az első napokban még takard le valamivel a ketrecet, hogy szokja a helyet, hangokat, új szagokat. Ezt nagyon egyszerűen el tudod érni: csupán annyit kell tenned, hogy minden nap foglalkozol vele legalább 10-10 percet. (ne ijedj meg ha a hörcsögöd berregő, vagy krákogó hangot ad, ami tulajdonképpen hasonlít egy felhúzott vekkerére, mert ezt csak védekezésből teszi)

Ne ablak, vagy ajtó közelébe tedd a hörcsögöt, és ne tedd ki nagy huzatnak, mert nagyon érzékeny rá az állat és bele s halhat.

U.i.: A törpehörcsög társas lény érdemes beszerezni neki egy társat, hogy ne unatkozzon. :)

2014. júl. 11. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2014. júl. 11. 16:33
 8/14 anonim ***** válasza:

A dzsungáriai törpehörcsög NEM társas! Kinyírják egymást!

A roborovszkii társas, kisebb csoportokban szeret élni, DE A DZSUNGI NEM!

Egyébként az első szépen leírta, csak az utolsó miatt gondoltam megerősítem.

2014. júl. 11. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Szia.


[link]

Nekem ilyen a hörcsöglak.


-ház: én egy Fressnapfos tengerimalac házat vettem annó, levolt árazva éppen :) de szoktak a ketrechez is adni, nekem is adtak, de ez nagyobb neki és fából is van :)

-itató: na ez is akkora hülye infó, hogy nem isznak.. igen is ISZNAK, de néha nem annyit, néha sokat. nekem is iszik, naponta friss víz megy neki, és ha akar ihat, ha nem akkor nem.. :) de szokott :)

-kajás tál: a kék, én éppen Hallywood tápot adok neki, de a Versele-Laga a legjobb. Esetleg a Multifit is. Vigyázz, mert könnyen molyos lehet, mindig ellenőrizd!

-homokos tál: csincsilla homok van benne, a höri szeret benne "fürdeni" meg ásni :)

-bújó: egy akváriumi dísz, kerámia. Szeret benne aludni mert hűvös, és jó futni is benne. fontos neki, hogy tudjon bújkálni, mászni, kalandozni

-alom: Multifit forgács. pormentes legyen :)

-csipesz az ajtón: nekem szöktek ki hörcsögök, pont mert véletlenül felnyomta (madár is) és azóta inkább védekezek. Igaz, ez egy masszív ketrec, és ő még sosem jött ki eddig (kopp-kopp) de attól még fő a biztonság!

-csövek: lehet a ketrechez kapni csöveket, amikbe mászkálhat, de még nem akartam fejleszteni a ketrecet. :)


én hetente takarítom. kap uborkát, répát, almát, dinnyét, néha bio salátát, kukoricát és törökmogyorót is szoktam törni neki :)


én vettem neki nyalósót, fogkoptatásra, de nem szereti annyira (valahova elásta)


nekem a szekrény tetején van, mindegy igazából hol van, csak ne legyen huzatba se tűző napon.


nyáron lehet a ketrec tetejére jégakkut/vizespalackot tenni (fagyasztóból) és hűti a ketrecben a lakót, és nem lesz melege :)


A kereskedésest jól gondolt át, mert lehet hogy beteg/vemhes a höri :( nekem az egyik 2 évet élt, most olyan 1,5 éves a mostani :) tenyésztőtől ajánlott inkább (Auróra Dzsungi Tenyészet) nagyon jó fej a tenyésztő, és választ ad minden kérdésre! :)

2014. júl. 11. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!! :))
2014. júl. 12. 15:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!