Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Hogyan tartsak tengerimalacot?

Hogyan tartsak tengerimalacot?

Figyelt kérdés

Tengerimalacot szeretnék tartani, kezdő vagyok és az lenne a kérdésem, hogy hogyan induljak neki?


Mi fog kelleni a tartásához? Honnan vegyem meg állatot? Miben tartsam?


Minden tanácsot szívesen megfogadok. Egy-két cikket már olvastam róluk.



2015. jún. 7. 02:44
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

Majd biztos írnak, nekem sosem volt malacom, de a

[link]

oldalt biztos sokan fogják ajánlani.

2015. jún. 7. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim válasza:
100%

Nekem már többször volt malacom. :) Ez minden rágcsálóra/háziállatra igaz, minél nagyobb helyen tartsd őket. Ketrecben, az üveg nem jó, nyáron nagyon be tud fülledni. Ketrecet olyat próbálj találni amin a rács nincs festve. Az én malacaim rágták néha(pedig volt vizük, kajájuk, tehát nem ezért, hanem "hobbiból"), van annyi eszük, hogy ne egyék meg a festéket, de nem fog valami jól mutatni ha részletekben hiányzik a festék. Meg majd tedd őket olyan helyre, ahol a ketrec körül nem nehéz takarítani, időnként rájuk jönnek valami "tünetek", elkezdenek ugrálni és szaladgálni, forgács fele kint. :D Itatót állatkereskedésben találsz nekik, az eladó biztos tudni fogja ha mondod neki, hogy malacnak kell. Valami fémgolyót lökdösnek a végén, hogy jöjjön belőle víz, a speciális nevét nem tudom ha egyáltalán van. :D Szoktak házat is berakni a malacoknak, szeretnek elbújni. Én a forgácsra is tettem nekik valamennyi szénát miután kitakarítottam a helyüket. Magot be is lehet szórni nekik, akkor megtalálják, de én inkább tányért vettem nekik. :D Ha tányért veszel(ajánlott), vegyél olyat ami fém vagy kerámia, tehát nehezebb, mert előszeretettel borogatják fel. Szintén állatkereskedésben van nekik speciális magkeverék, nem nehéz összetéveszteni, egy malacos kép szokott rajta lenni. Rágcsáló, szinte mindig esznek, viszont nem mindegy mit, nem szabad nekik egyszerre túl sokat adni, hallottam már olyat, hogy egy malac agyonzabálta magát. Továbbá káposzta, karalábé, ilyesmiket nem szabad nekik adni, mert felfúvódhatnak, erre keress rá pontosan mik azok a dolgok. De etesd őket változatosan, amiket én adtam nekik a mag és széna mellé: alma, répa, uborka, paradicsom, esetleg görögdinnye és banán, most ennyi jutott az eszembe. Utóbbi kettőt nagyon-nagyon mértékkel, mert ezek édesebbek, de szeretni szeretik mindegyiket. Én pláne banánt, úgy adtam nekik, hogy hetente egy ujjnyi szelet 1/4-ét. Persze nem 3 malacnak annyit, hanem fejenként. :D Szerettem leöblíteni amiket adtam nekik zöldség/gyümölcsöt, mert ki tudja mi van rajta. Ha van lehetőséged, ne valami agyonpermetezett dolgokat kapjanak. Csokit és más "emberi táplálékot" nem szabad adni nekik, lehet igazán "érdeklődő, hozzáértő" emberektől hallottál ilyet, hogy akár nyúlnak adnak, de nem tesz nekik jót. Én az enyémeknek legfeljebb száraz kenyeret adtam mértékkel, azzal is kopik a foguk, nem lett tőle semmi bajuk, egészséges, normál élettartamot éltek. A szelídítésük nehezebb téma. Ha olyat szeretnél ami kézhez van szokva, kizárólag neten keress állatbarát eladótól én azt tanácsolom fiatalon, a boltban ez a legkevésbé sem érdekli az eladókat/céget. 1 hónapos kor alatt nem szokták őket eladni, ám pont ez idő alatt kellene kézhez szoktatni, nekem ezt egy szintén malacos barátnőm mondta. Aranyosak a tengerimalacok, de borzasztó félősek, állítólag a vérükben van, mert a természetes élőhelyükön sok minden megeheti őket. Nekem régen boltból volt egy malacom, nagyon kicsinek vettük, nem mondták hány hónapos. Rendszeresen volt kézben, simogatva, felnőtt korára olyan szelíd lett, hogy amikor simogattam az oldalára feküdt. Mellette volt egy másik, ajándékba kaptam kb. 1 hónapos kora után, ugyanazt a bánásmódot kapta, de agresszív volt, harapott is. Harmadiknak volt velük még egy, felnőtten vettük, nagyon félős volt, ettől a malactól nem is "vártam" mást. Pár éve megint megpróbálkoztam malaccal, mindent ugyanúgy csináltam, de nem akart kézhez szokni sem, félős volt. Még valami, lehetőleg minimum 2-őt vegyél, szeretik a társaságot. :D Ráadásként próbálok írni árakat támpontnak:

- malac(fajtafüggő) - neten ingyen is találsz, "szőröset" max. 6e Ft-ért láttam, a csupasz malac más, azok 10e Ft körül vannak, de lehet több

- ketrec - 5e Ft - 25e Ft között, mérettől és sok mindentől függ

- itató(ha nem járna a ketreccel, szokott) - 700Ft - 2e Ft

- ház(ez is szokott ketreccel járni) 1e Ft - 3,5e Ft

- forgács - na ez az amit nem tudok, pár-száz Ft :D Ezt is csak speciálisan rágcsálók számára valót vegyél. Lehet barkácsboltban van olcsóbban, nagyobb kiszerelésben, de az egyrészt durvább, másrészt úgy vettem észre jobban porzik.

- magkeverék, széna, egyéb eleségek - max. 4e Ft-ból ezt is megúszod havonta, a malacok mennyiségén és "fogyasztásán" múlik milyen sűrűn kell venned :D

- tányér - 500 - 1,5e Ft

A szénatartó sem rossz dolog, a ketrecekkel láttam régen, külön fogalmam sincs mennyibe kerül.

Remélem a lényeget leírtam, már magam is elvesztem ebben a regényben. :D Akinek van türelme ezt végigolvasni és tud jobbat vagy van más tapasztalata, remélem kiegészít. :D

2015. jún. 7. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 hella22 válasza:

[link]

Nagyon jo oldal :) Nekem van tengerimalacom es ehhez hasonloan tartom en is ot! :)

2015. jún. 7. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

A gemonos oldal tényleg nagyon jó.

A 2. válaszoló is nagyon jókat írt.

Egyet azért igazítanék rajta: 1 hónapos kor alatti malac még "bébinek" számít, azért nem adják oda előbb. Felelős tenyésztő nem fogja. Utána viszont már nyugodtan lehet. Állatkereskedésből semmiképp se vegyél, ne támogasd a szaporítókat, na meg az onnan kikerült malacok vagy vemhesek (ha lányok), vagy betegek, vagy az eladónak fogalma sincs a nemükről.


Amit még hozzátennék:

- széna a legalapvetőbb kajájuk, az mindig legyen előttük

- tápból a Versele-Lagák a legjobbak, azon belül a Cavia Complete. Nem kell belőle sokat adni, növésben lévő malacoknak talán egy kicsit több is mehet. Ha túl drágának találod, akkor a többi Versele is jó, vagy még az ennél kicsit "gagyibb" tápok is, a lényeg, hogy kukorica, szotyi ne legyen bennük.

- 2 malac a minimum, azonos neműek legyenek

- most nyáron figyelni kell arra, hogy le legyenek hűtve, mert nem tudnak izzadni. Ha túl meleg van, át lehet simogatni őket hideg vizes kézzel, vagy tehetsz be a ketrecbe rongyba csavart jégakkut.


Most kb. ennyi jut eszembe, ha kérdésed van, tedd föl nyugodtan.

2015. jún. 7. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim válasza:
2-es vagyok ismét. 4-es, igazad van a kisállat kereskedésekkel kapcsolatban. :S Erről jutott az eszembe amiket írtál, hogy egyik barátnőm ilyen helyen vette a malacát, szegénynek be volt gyulladva a szeme. Úgy tisztították belülről az üveget az üzletben, hogy az állatokat addig nem vették ki. Az 1 hónap alatti malac pedig valóban bébinek számít, olyankor még nem egészséges elválasztani az anyjától. Viszont egy malacos ismerősöm szerint addig is szokni kell nekik az emberi közelséget. Tapasztalataim alapján lehet benne valami. :) De lehet vannak más "trükkök" is ahogy kézhez lehet szoktatni őket, én sokkal többet nem hallottam. :D
2015. jún. 7. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszát!


Nagyon jó oldal a [link]

Már elég sok mindent átolvastam rajta.


Ismertek olyan webshopot, ahol sok fajta felszerelést, ketrecet lehet kapni tengerimalachoz (és persze megbízhatóak)?


Egyenlőre 2 tengerimalacot (2 nőstényt) tervezek vásárolni. A 80-100 cm hosszú ketreceket nézegetem, de a nagyobb mellett fogok dönteni, mert elfér. Legalább lesz hol szaladgálniuk.

E között a kettő között gondolkodom (az ár nem lényeges szempont):

[link]

[link]


Úgy néztem, hogy ez a tál jó lenne (nehéz kerámia) és a magassága se túl nagy. Ennél nagyobb kellhet? Vagy jó választás a 0,18-as?


Itatónak pedig ezt találtam a legmegfelelőbbnek (csepegésmentes):

[link]


vagy ebből is legyen a nagyobb? Mondjuk az L-es (600ml)?

Én úgy gondolkozom, hogy ha kisebb van nekik, akkor jobban rá vagyok kényszerülve arra, hogy friss vizet kapjanak. De 300ml meg nem kevés 2 malacnak, ha mondjuk hétvégén valamiért nem vagyok itthon (max. 2 nap)?


Forgásból, szénából milyet vegyek, ami jobb minőségű?


Tudnátok ajánlani felelős tenyésztőket? Heves megyében lakom, így ha valaki megyén belül ismer valakit az lenne a legjobb, de Budapest is szóba jöhet (távolabbra nem szívesen utaznék).


Nem baj, ha picit drágább a táp. ha abból indulunk ki én sem eszem meg akármilyen húsfélét...szóval ők is kapják meg a legjobbat :)

[link]

2015. jún. 8. 14:26
 7/20 A kérdező kommentje:

Lemaradt a tál:

[link]

2015. jún. 8. 14:27
 8/20 anonim válasza:
100%
A ketrecek közül szerintem mindegy, nem látok sok különbséget, csak az egyik valamivel nagyobb. A tál tökéletes. :) Úgyis lesz egy rögzíthető a ház tetején is, bármelyik ketrecet veszed ezek közül. Én meg ilyen itatóról se hallottam még. :D De biztos jó, az ilyesmik is egyre korszerűbbek/praktikusabbak. Szerintem vedd a nagyobbat, főleg nyáron úgy tapasztaltam elég sokat tudnak inni, 600ml-es biztos nem fog elfogyni ameddig 2 nap után hazaérsz. Így is bármikor tölthetsz nekik friss vizet, valahova írd fel ahol szem előtt van, vagy mobilon ha gondolod állíts be hozzá értesítést. :D Többiben sajnos nem tudok segíteni, nekem nem futotta a legjobb dolgokra. Mint privátban írtam, nem tudok tenyésztőt, egyébként én pesti vagyok. Csak madárpókos emberkét ismertem, őt is régen, már nem tartom vele a kapcsolatot... :D Különben neten már vásároltam, árukeresőn keresztül találtam az üzletre. Nézelődj ott, hátha ilyen dolgokat is lehet találni. :D
2015. jún. 8. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

Ez a ketrec mellett fogok dönteni (a másiknak a tálca felépítése nem szimpatikus - szerintem az "egybetálas" masszívabb, ráadásul olcsóbb is).


[link]


Házat pluszba kell (vagy ajánlott) vennem? Mert ugye egy alap jár hozzá, de mennyire praktikus vagy nézzek neki mást vagy felesleges?

2015. jún. 8. 18:03
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

El Cobaya tenyészetet tudom ajánlani Pesten, Csepelen vannak. De így a nagy melegben nem érdemes a malacokat utaztatni, az én nagyobbik malackámnak volt már hőgutája egy 15 perces úttól. Nem vicces. Szóval inkább Heves megyében nézelődnék a helyedben, és lehetőleg kocsival szállítsd. A Gemonos fórumot nézd meg, ott írnak jó tenyésztőket.


A ház alapvető tartozék, mert ez ad nekik biztonságérzetet. 1 ház/fő, ne legyen a kettő egymással szemben. Egyet talán adnak a ketrechez is, de ha nem, akkor is mindenképp vegyél.

Nálam van még benn "bújóalagút" is, ami egy OBIban vásárolt műanyag szennyvízelvezető cső... vagy ilyesmi :D 1000 ft körül volt, imádják :D Plusz csináltam nekik emeletet parkettázáshoz használt deszkából, gyakorlatilag csak a hosszából kellett vágni mert pont befért a ketrec rácsai közé csúsztatva. Ez is jó, ha van, bár a házikó tetjére is tudnak ugrálni, de én higiénia szempontok miatt műanyag házikót vettem, és annak ferde a teteje.


Szénából mi Multifitet szoktunk venni, abból is az 1 kilósat. Drágább, mint nagyobb kiszerelésben, de a nagyobbnak sokszor botrányosan rossz a minősége, igaz ezzel az 1 kilóssal is megszívtuk már többször... de még mindig ez a legjobb "kommersz" széna.

Viszont ha vidéken kertes házban laksz, akkor egy bála széna lehet a legjobb megoldás, ha tudsz szerezni ismerősöktől. Vagy kimész egy olyan rétre, ahol nem sokat mászkálnak emberek és lekaszálod a füvet. Friss füvet is ehetnek amúgy, jobb is mint a széna, csak ne út mellől vagy kutyás, letaposott helyről legyen.


Alomból én valami P betűset raktam régen alájuk, már nem emlékszem a nevére. Lehel piacon vettem egy kereskedésben. A Multifit és hasonló almok eléggé fűrészpor jellegűek, azokat nem annyira ajánlom. De fatelepről is tudsz hozatni, lényeg hogy ne legyen gyantás, és fenyőforgács legyen.

Most az enyéim alatt polar fleece + kutyapelus van, de le fogom cseréni, mert irdatlanul büdös.

2015. jún. 8. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!