Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » A nyuszikből kötelező kettőt...

A nyuszikből kötelező kettőt tartani? (azt hogy ezt miért kérdezem lent írom le)

Figyelt kérdés

Csak azért kérdezem mert én egy könyvben azt olvastam ,hogy nyusziból kettőt KELL tartani , viszont nekem sok olyan barátnőm van akinek egy nyuszija van de a nyuszija nagyon jól megvan egyedül is. Csak arra vagyok kiváncsi hogy mi az igazság.Beszólásoktól kiméljetek!

Előre is köszi!(meg azért is érdekel mert nemsokára nyuszit kapok és szeretném tudni, hogy akkor kettőt vegyek vagy csak egyet)



2015. szept. 12. 21:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem kell kettő, a nyuszik nem csoportos állatok. Nekem is volt egy, és semmilyen probléma nem származott abból, hogy egyedül van.
2015. szept. 12. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Nyuszi elvan egyedül. Nem kevered véletlenül a csincsillával, mert ők tényleg nem érzik jól magukat egyedül.
2015. szept. 12. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
50%
A nyuszik társas lények, nem érzik jól magukat egyedül, szóval igen, kettőt kell tartani.
2015. szept. 12. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
82%

Na akkor én most biztos le leszek pontozva... :)

A nyuszikból mindenkinek minimum kettőt kellene tartani. Nem kötelező, hiszen semmi sem kötelező, de ha boldog nyuszit akarsz, kiegyensúlyozott élettel, akkor érdemes kettőt venned.

Az első nem tudom honnan szedte, hogy nem csoportos állatok. Az üregi nyulak (tehát a házinyulak) nagy csoportokban, családokban élnek. A mezei nyulak valóban nem, ők magányos farkasok, de a mezei nyulaknak semmi közük azokhoz a nyuszikhoz, amikről most szó van.

A nyulak szociális lények. Hozzánk hasonlóan ők is vágynak a szeretetre, fajtársaik közelségére, egymáshoz bújnak, játszanak, szexuális életet élnek (még az ivartalanított állatokban is gyakran feljön ez az ösztön), ápolják egymást, kölcsönösen melegséget és biztonságot nyújtanak. Ha csak esznek vagy pihennek, akkor is mindig figyelnek társaikra. Az egyedül tartott állatoknál a boldogtalanság és az unalom mellett rengeteg viselkedési probléma és pszichés megbetegedés tűnik fel, sőt azt is megfigyelték, hogy az átlag életkoruk rövidebb.

Sokan azt gondolják, hogy ők eleget foglalkoznak kedvencükkel ahhoz, hogy társ nélkül is jól meglegyen. Nos, ha valaki napi 24 órát tölt el a nyuszijával, társasági szükségleteit azzal sem elégítené ki. Jobban mondva pont annyira, mintha ő lenne egyedül és csak nyulak vennék körül, egyetlen másik ember sem. Mi, emberek, nem tudunk nyuszinkkal kommunikálni és megadni neki azt, amire szüksége van. Vagy esetleg van olyan gazdi, aki lenyalogatja kedvence fülét, kergeti a ketrecben szagüzeneteket hátrahagyva vagy a legjobb eledelen veszekszik vele? Kétlem. A nyulaknak szüksége van legalább egy társra a saját fajából.

Érdekes egyébként, hogy mennyire elterjedt a tengerimalac párban való és a nyúl magányos tartása. Valójában a nyulak többet törődnek fajtársaikkal, nagyobb szükségük van rá, csak ők alkalmazkodóbb állatok, ez kompenzálja a nagyobb társas igényt. Tehát lényegében a nyúl és a tengerimalac ezen a téren egyforma.

Szintén érdekes, hogy többnyire csak a magyar sztenderd szerint lehet a nyuszikat egyedül tartani. Itt az a tévhit járja, hogy jól elvannak magukban. A többi országban "tilos" egyedül tartani. Vajon miért van ez?

Én személy szerint sokat gondolkoztam ezen, próbáltam megmagyarázni magamnak, miért ilyen elterjedt ez nálunk, de nem tudom.. talán mert szemmel nem látható a nyuszik boldogtalansága? Az ember csak akkor látja meg igazán, mennyire örül a nyúl egy társnak, mennyire boldog tud lenni, mennyire más a viselkedése is, mikor vesz mellé egy társat, és a két állat már lerendezte a rangját. Akkor szembetűnő a különbség. Arra gondoltam, talán a kezdeti verekedéseknek köszönhető, hogy egyedül tartjuk őket. Gyakran hallom, hogy "az én nyuszim nem tűr meg másikat", pedig ilyen nincs. Ez csak és kizárólag a rossz módon való összeszoktatás miatt lehet. Ha valaki jól csinálja, a legagresszívebb nyúl is harmonikusan él egy másikkal. A megfelelő körülmények között hagyni kell, hogy lerendezzék a rangot. No de a helyes összeszoktatás már egy másik kérdés.

A lényeg tehát, hogy egy magányos nyuszinak sohasem lesz teljes élete, csak fajtárssal érzik igazán jól magukat.

Ha boldog, kiegyensúlyozott nyuszit szeretnél, kettőt vegyél. Ha az összeszoktatásukról (vagy bármi másról) szeretnél többet megtudni, írj nyugodtan.

2015. szept. 12. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Szia! Én idén júniusban megkaptam életem első nyusziját. Egy mini kosorrú bakot. Hamar összebarátkoztunk, sokat játszottam vele, sokat futtattam, sokat babusgattam. Láthatólag nagyon jól érezte magát. Nap, mint nap nézegettem a tenyésztője honlapján a pici nyuszikat. Így történt, hogy beleszerettem egy mini kosorrú kislányba. Júliusban mehettünk is érte. Egy ketrecben vannak, (de a fiú nyuszimat hamarosan visszük ivartalaníttatni, még mielőtt valaki leszólna), és nagyon jól érzik magukat. Sokkal jobban elvannak, mint egyedül. Így is rengeteget foglalkozom velük, de kell nekik egy társ a saját fajtájukból is, akivel tudnak kommunikálni...stb. Összebújnak, tisztogatják egymást, mindig figyelnek a másikra. Már el se tudnám képzelni egyedül őket.

Szerintem párban tarts csak nyuszit. :)

Ha bármi kérdésed van, írj nyugodtan, szívesen segítek! :)

2015. szept. 13. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

Ha nagyon szeretnék nyuszit tartani ées nem oldható meg hogy párban legyenek ez jó megoldás?


Akitől veszem (egy osztálytársam) közel lakik hozzám. Ők nyuszikat tenyésztenek. Most 4-5 nagy van nekik, meg ugye születnek. Ha hozzá elvinném a nyuszikámat mondjuk hetente, hogy kicsit az ő nyuszijaival lehessen az elég?


Kérdező, ne haragudj az OFFért!

2015. szept. 14. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
62%

#6: Ez nagyon rossz ötlet. Teljesen értelmetlen, mert nem elégíti ki a társas igényeit egy fikarcnyit sem. A nyuszinak az kell, hogy napi 24 órában mellette legyen a fajtársa, együtt éljenek, mindent együtt csináljanak, az evéstől az alvásig. Ha heti egyszer találkoznak pár órára, annak a világon semmi értelme, sőt csak agressziót váltanak ki. A nyuszicsoportokban mindig van egy rangsor. Ezt le kell rendezniük, addig nem élnek békében. Ehhez eleve az kell, hogy huzamosabb ideig - néha akár 1-2 hét is szükséges - folyamatosan, éjjel-nappal együtt legyenek. Aztán ha a nyuszik összebarátkoztak, akkor csak végszükség esetén szabad őket elválasztani, mert ha néhány napig, egy hétig külön vannak, akkor elfelejtik a rangsort és a következő alkalommal újra verekedésbe kezdenek. Tehát ez a heti találkozgatás a nyusziknak csak folytonos stresszel, agresszióval járna és a társasági szükségleteken nem javítana. Ha ellenkező nemű nyuszihoz viszed, akkor mondjuk a rangsorlerendezés, az agresszió általában elmarad, rögtön egymásba szeretnek, de akár pár másodperc is elég, hogy a nőstény vemhes legyen, szóval ezt sem javaslom.

Ha nagyon szeretnél nyuszit, kettőt vegyél. Az, hogy egy vagy kettő nyulad van, igazából mindegy. A helyszükségletük sem igazán nagyobb, mert ahhoz, hogy egyetlen nyuszi ki tudja elégíteni a mozgásigényét minimum 2-3 négyzetméteres ketrecre van szüksége napi 6-8 óra kiengedés mellett. Az más kérdés, hogy sokan ezt nem adják meg a nyuszijuknak. Na most hogy abban a 2-3 négyzetméterben egy vagy kettő nyúl van, édesmindegy. Táplálékból valamivel több kell, ami tény, hogy árban is többet jelent, de így sem kerül sokba. A szénát magad is leszedheted egy mezőről és megszáríthatod, na nem mintha a boltba egetrengető ára lenne. Egy gazdánál egy egész szénabála amúgy 400 Ft. Aztán a fűféléket, leveleket szintén ingyen tudod szedni, s ugye ez a fő táplálékuk. Az ágakat, mint fogkoptatót, dettó. A gyümölcsök, zöldségek esetében a mennyiség nem oszt, nem szoroz. A táp pedig alapból egyáltalán nem szükséges a nyusziknak, csak nagyon keveset érdemes adni belőle, már ha adunk. Tehát ennek az ára sem sok. Valamint az évi 2 oltást egy helyett is ki lehet bírni.

2015. szept. 14. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%
Szia az enyem 10 honapos es eddig egyedul elt es semmi baja se volt. Most kapott társat de amugy ha nem lesz tarsa akkorse lett volna baja
2015. szept. 21. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
62%
#8 Honnan tudod, hogy semmi baja nem lett volna, ha egyedül marad, mikor még csak 10 hónapos? Ha a néhány hónap alatt, míg egyedül volt, semmi problémára utaló jelet nem is mutatott (vagy csak te nem vetted észre), az nem azt jelenti, hogy a későbbiekben sem lett volna gond az egyedüllétből adódóan.
2015. szept. 21. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Ez hülyeség majd jól össze verik egymást.képes az erőseb megölni a gyengébet nálam a törpe nyúlat akartam össze tenni egy házi nyúlal fél óra alatt majdnem megölte a törpét
2016. jan. 30. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!