Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » A törpenyúlat egyedül vagy...

A törpenyúlat egyedül vagy többel kell együtt tartani?

Figyelt kérdés
ki oktatást nem kérek mert ugyanis mindenki mást mond és nem tudom eldönteni

2016. jún. 14. 12:26
 1/8 anonim ***** válasza:
84%
Mivel társas állat, kell neki fajtárs.
2016. jún. 14. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
53%
társas állatok. ha nem hiszed el,akkor csak nézd meg a fejlettebb országok törvénykönyvét. jobb helyeken állatvédelmi törvény mondja ki,hogy nyulat nem lehet egyedül tartani. és FAJtárs kell neki,kiskutya,kismacska nem számít. legalább 2 nyulat kell tartani. célszerű lány-lány párosítás.
2016. jún. 14. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 H.Patrik20 ***** válasza:
0%
Rakj be neki egy pluss nyuml at
2016. jún. 14. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos Magyarországon az a tévhit járja, hogy jól elvannak egyedül, ha eleget foglalkozol vele és szinte minden tenyésztő vagy állatorvos is azt mondja, egyedül is lehet tartani. Csakhogy ez nem igaz. Nyuszikból - mint ahogy tengerimalacokból is - minimum kettőt kell tartani. Remélhetőleg előbb-utóbb már Mo.-n is elterjed ez, nem csak a tévhitek..
2016. jún. 14. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A nyulak rendkívül szociális lények, a természetben is hatalmas csapatokban, azon belül kisebb-nagyobb családokban élnek. Mindenkinek megvan a maga rangja és kapcsolata társaival szemben. Hozzánk hasonlóan ők is vágynak a szeretetre, fajtársaik közelségére, egymáshoz bújnak, játszanak, szexuális életet élnek (még az ivartalanított állatokban is gyakran feljön ez az ösztön), ápolják egymást, kölcsönösen melegséget és biztonságot nyújtanak. Megfigyelhető, hogy mikor egy füles alszik, társa éber marad, hogy az nyugalomban pihenhesse ki magát, tudatában annak, hogy veszély esetén az őr dobbantással jelez majd. Ha csak esznek vagy pihennek, akkor is mindig figyelnek társukra.

Az egyedül tartott állatoknál a boldogtalanság és az unalom mellett rengeteg viselkedési probléma (pl. a ketrecrágás, zörgés, őrült kaparás) vagypszichés megbetegedés (pl. depresszió, agresszió) tűnik fel, s ezek nem csak a mentális egészséget károsítják. A magányos nyulak kevesebbet mozognak és gyakran esznek csupán unalomból, ami elhízáshoz vezet. A túlsúly mintegy 20%-kal rövidíti a nyusziéletet. Az immunrendszer gyengül, ízületi,- szív- és keringési problémák alakulnak ki, csakúgy mint a cukorbetegség, vitaminhiány, bőrmegbetegedések. A belső szervek könnyen elzsírosodnak (pl. zsírmáj) - ez az egyik leggyakoribb okozója a nyuszik hirtelen halálának. Az unalomból, figyelemfelkeltésből történő ketrecrágás károsítja a fogakat, különböző fogproblémák alakulhatnak ki, nem beszélve az esetlegesen lenyelt festékdarabokról.

Még nagyobb veszélyben vannak a kint tartott nyuszik, hiszen a nyulak a telet összebújva, egymást a testhővel melegítve vészelik át, egyedül könnyedén megbetegszenek, megfáznak, megfagynak. Ráadásul több nyúl többet mozog. A mozgás különösen fontos nagy hidegben: egyrészt kevésbé fáznak, másrészt pedig csak az aktív nyúl marad fitt, jobban bírja az időjárás megpróbáltatásait.

Sokan azt gondolják, hogy ők eleget foglalkoznak kedvencükkel ahhoz, hogy társ nélkül is jól meglegyen. Nos, ha napi 24 órát töltenénk nyuszinkkal, társasági szükségleteit azzal sem elégítenénk ki. Jobban mondva pontosan annyira, mintha mi lennénk egyedül és csak nyulak vennének körül bennünket, egyetlen másik ember sem. Le tudnánk így élni egy életet?

Mi nem tudunk nyuszinkkal kommunikálni és megadni neki azt, amire szüksége van. Vagy esetleg van olyan gazdi, aki lenyalogatja kedvence fülét, kergeti a ketrecben szagüzeneteket hátrahagyva vagy az utolsó salátalevélen veszekszik vele? Kétlem.

Gondoljunk csak bele! Ha mondjuk naponta 4 órát intenzíven foglalkozunk kedvencünkkel, akkor is marad 20 óra, amit egyedül tölt. Ez havonta 600, évente 7300, egy nyusziéleten át pedig több, mint 58.000 magányos órát jelent. Természetes körülmények között a nyulak évi 365 napon napi 24 órát töltenek együtt, s ebből minden nap körülbelül 7 órát összebújva fekszenek.

Nem véletlen, hogy egyes országokban, mint Svájc, Ausztria vagy Németország, törvény tiltja a nyulak egyedül tartását. A hosszúfülűeknek a boldog, kiegyensúlyozott, egészséges élethez szüksége van legalább egy társra a saját fajából.

Nézzük meg a leggyakoribb válaszokat, amiket egyedül tartott nyulak gazdái adtak arra a kérdésre, miért él magányosan kedvencük, miért nincsen társa.



Olvass tovább: [link]

2016. jún. 14. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat sokat segített
2016. jún. 15. 09:29
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Régen nekem is csak egy nyuszim volt, mert a tenyésztő meg mindenki azt mondta, lehet egyedül tartani. Aztán olvasgattam róluk többet meg beléptem egy külföldi csoportba FB-n ahol mindenki azonnal rámförmedt, mint egy gyilkosra, hogy miért kínzom egyedül a nyuszim... pedig én meg voltam róla győződve, hogy jól elvan. De aztán rábeszéltek és hoztam mellé egy társat. Először mérges voltam, mert rossz döntésnek hittem, mivel több hétig állandóan veszekedtek meg kergették egymást meg ilyenek és féltem, hogy az egyik majd komolyabban bántja a másikat. De a többiek tanácsára nem avatkoztam közbe.. Aztán egyszer csak megtört a jég és azóta imádják egymást, egész nap együtt vannak és együtt alszanak, esznek meg játszanak, nyalogatják egymást. Annyira édesek. A régi nyuszimon látszik, hogy sokkal boldogabb és aktívabb is. Mindenképpen jó döntés volt a fajtárs, mostmár látom. Szóval neked is azt javaslom, hogy ne tarts egyedül nyuszit.
2016. jún. 15. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Flogeir ***** válasza:

Mindenképpen többet tarts belőlük, ha megteheted (kellő méretű a ketreced).


Ideális esetben egy ivartalanított hím és egy nőstény a legjobb párosítás. Azonos nemű nőstényeknél előfordulhat aggresszió az ivaréretté válást követően, mivel a nyusziknál az "üreg" a nőstény tulajdonát képezik, ezért kialakulhat náluk területvédő viselkedés. Ha együtt nőnek fel, akkor ennek az aggresszív formája ritka, bár néha ilyenkor is megtéphetik egymást. Ha egy már meglévő nőstény nyuszi mellé rakod be az új nősténykét, akkor ott lehet galiba. Ezt olykor segíthet mérsékelni, ha megteheted, hogy lecseréled a ketrecet, és az új ketrecben helyezed el először az új jövevényt, és amellé próbálod beszoktatni a régi kedvencet.

A hímek között is előfordul a perpatvar, bár ez inkább olyankor gyakori, ha éreznek nőstényt a közelben.

Én ezért tanácsolom, hogy lehetőleg ivartalanított hím legyen a pár. A tapasztalat az, hogy egy ivartalanított hím akár több nösténykét is békességben és kordában tud tartani, ilyenkor a határt csak a rendelkezésre álló hely szabja meg.

Kiegészítőkből (itató-etető-játékok) nem kell dupláznod, mert ezeken szépen megosztoznak, nem ebből van a verekedés... :)

2016. jún. 15. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!