Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Csincsilla ajándékba?

Csincsilla ajándékba?

Figyelt kérdés
Csincsillát akarok ajándékozni a barátnőmnek és tudom, hogy a csincsilla azt szereti, ha van egy társa, de ha most ajándékba csak egyet veszek neki, és ha az már megszokta a helyét és később kap egy társat abból lehet gond? Vagy egyből kettőt vegyek? Nemet, fajtát figyelni kell? Köszi előre is a segítséget!

2016. aug. 11. 13:45
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ajándékba nem tuljo mivel retentő sokat kell vele foglalkozni és ráadásul még nem is mindegy hogy neveli. Le egyszerűsítve elégé macerás állat.
2016. aug. 11. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Azzal a részével nem lesz gond, utánajárunk alaposan a tartásának, meg van neki tengerimalaca is 2 db, csak ez a része érdekelne amit kérdeztem.
2016. aug. 11. 13:51
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

1 kérdésem lenne. A barátnőd szeretne csincsillát venni, kész a tartásukra?

Ugyanis állatot csak úgy nem ajándékozunk. Az esetek nagy százalékában mindig csak baj van belőle.

2016. aug. 11. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igen, szeretne, ha nem ajándékoznék én neki akkor biztos vagyok benne, hogy ő venne magának. És tudom, hogy ő tudja, hogy kell őket tartani, csak én nem értek annyira hozzájuk, és mivel meglepi lesz, nem akarok tőle kérdezni, ezért kérdezek tőletek :)
2016. aug. 11. 14:03
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

hát nem tudom. én nem vennék ajándékba állatot. főleg nem csincsillát, ami röpke 20 évig él!!

egyébként igen, párban kell őket tartani. és célszerű tenyésztőtől venni.de mivel több fajta színváltozat van, én ezért sem vennék másnak.

ha annyira csincsillával kapcsolatos dolgot akarsz adni,akkor vigyél sok jó minőségű csincsillahomokot,kaját(Szintén nem olcsó) vagy valamilyen játékot.bármit amit fel tud majd használni. de ne az állatot vidd.

egyébként két lány vagy két fiú mehetne.

2016. aug. 11. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Rossz ötlet!


Két csincsilla eltartása havi 12.000 forint minimum, ez 20 évre számolva (ameddig élnek) 2,5 M forint alhangon. Hitelt akarsz felvenni a nevére?


A ketrecük 50-100.000 forint a boltban, csináltatva 30-50.000. Ezt is megveszed neki hozzá? És a másikat?


AJÁNDÉKBA NE!


Beszéld meg vele, ha szeretne csinit, és kész rá, megvan a ketrec és a többi, akkor az egyik vagy mindkét állatkát (minimum két egynemű!) megveheted neki szülinapjára, de a másikat ő vegye meg és igenis felügyelje. Nagyon nem mindegy, hogy milyen neműt vagy színűt és honnan veszel, ebbe a gazdinak legyen beleszólása, hiszen 20 évre tervez.


(Értsd: lehet hogy veszel 15.000 forintért egy állatboltban, de annak minden baja lesz és 2 év múlva brutális kínlódás után meghal, vagy lehet hogy veszel külföldi tenyésztőnél pl 40.000 forintért, de cserébe 20 évig egészségesen fog élni.)


A tartásához neked, ha már ennyire nem olvastál utána:


Mielőtt csincsillákat vennél…

1. A csincsillák nagyon sokáig élnek.

A csincsilla 15-20, extrém esetben 25 évig is elélhet. Csak akkor vedd meg őket, ha nem csak egy-két évre szeretnél házi állatot, hanem tizenéves távlatokra. Ha még kiskorú vagy, akkor a szüleiddel kell beszélned erről is, hogy mi lesz, ha te egyetemre mész vagy más miatt elköltözöl vagy kirepülsz otthonról, a csincsilláknak akkor is otthon kell majd.

2. A csincsillákat 25 fok feletti hőmérséklet esetén hűteni kell.

A csincsilla az Andokból származik, tehát nem bírja a meleget. Nem tud izzadni vagy párologtatni, így nyáron, ha a hőmérséklet 25 fok fölé emelkedik, biztosítanod kell számukra a hűtést, akkor is, ha egész nap dolgozol (másképp hőgutát kap és elpusztul).

3. Már egy napnál tovább tartó távolléted alatt már babysittert kell keresned.

Ha elutazol valahová nyaralni vagy kirándulni, akkor a csincsillákat a fentebb említett indok miatt (is) el kell helyezni valaki ismerősnél, aki ért hozzá vagy kisállat-panzió gondjaira bízni.

4. A csincsilláknak hatalmas ketrec és a lakásban is szabad tér kell.

A csincsilláknak nagy térre van szüksége, hogy eleget mozoghassanak, és ne váljanak búskomorrá. Nem elégíti ki mozgásigényüket egy kerék, ráadásul igen ritkán kapni megfelelő méretben (minimum 40 centiméteres kell nekik).

Gondold végig, hogy van-e lehetőséged és helyed legalább egy elfogadható méretű ketrecet vásárolni. A legkisebb, amibe beleteheted a két kis kedvencedet: minimum 120 centi magas, 80x60 cm alapterületű ketrec, de inkább nagyobbat keress. Az ideális valahol 100*60 cm-es alapterületnél és 140-150 cm magasságnál kezdődik.

A nagy ketrecen kívül a lakás egy részét is csincsillabiztossá kell tenni, minden nap 30-60 perc szabad futkározásra ugyanis szükségük van. Egyrészt tehát meg kell oldani, hogy ez idő alatt biztonságban legyenek ők és a lakás is, illetve állandó felügyelet kell nekik. Eredmény: a következő 20 évben minden este legalább egy órára foglalt.

5. A csincsillák éjjel vannak ébren és nappal alszanak.

A csincsilla éjszakai állat, így sötétedés után van ébren és hajnalig nem is alszik. Ez idő alatt nagyon zajos tud lenni. Csak akkor helyezd el őket a hálószobádban, ha jó alvó vagy. Ellenkező esetben egy másik térbe kell tenned. Napközben pedig számára kell csendes zugot biztosítani az alváshoz, ráadásul fel sem ébresztheted, különben nyűgös lesz. Nem tud alkalmazkodni az ember biológiai ritmusához, így erre is fel kell készülni. Éjjeli baglyok előnyben.

6. A csincsillák nem simogathatóak és ölelgethetőek.

A csincsilla nem fogja szeretni, ha simogatod vagy ölelgeted; nagyon kevés olyan van, akit lehet dögönyözni. A kötődés jele náluk inkább az, hogy a szabad séta alatt rámásznak és ugrálnak a gazdin, ezzel közel engedve őket magukhoz, de ez is bizalom és idő kérdése és még ekkor is képesek megijedni a fogástól. Pont ezért kisgyereknek csak akkor vegyünk csincsillát, ha a szülei vállalni tudják az ezzel járó kötelezettségeket, illetve a gyerek nem fogja halálra szekírozni az állatot.

7. Csincsillából legalább kettő kell, egyke állat nincs.

A csincsilla a természetben kolóniákban él, hobbiállatként minimum párban kell tartani. Annyira nem szeret egyedül lenni, hogy búskomorrá válik és hamarabb elpusztul, így mindenképp társ kell neki. Lehetőleg azonos nemű társat válasszunk, hogy megakadályozzuk a kéretlen szaporulatot és a bajokat. Ha jó hobbitenyésztőtől vásárolsz, akkor ő már tud abban segíteni, hogy alapból két összeszokott, vagy könnyen összeszoktatható kicsi érkezzen hozzád. A csincsilla ugyanis nem tehető össze csak úgy, mint két hal például, az állatokat be kell mutatni egymásnak és egymáshoz szoktatni, hogy békében élhessenek. Kezdőként ezt jobb elkerülni és például egy fiú-fiú vagy kislány-kislány testvérpárt vagy két hasonló korú kicsit venni, akik már barátként érkeznek hozzád.

8. A csincsillák mindent megrágnak. MINDENT.

- A csincsilla rágcsáló, tehát mindent megrág. Papírt, bútort, kábelvezetéket, tapétát, parkettát, könyvet, laptopot, mindent… Nem lehet leszoktatni, ezt el kell fogadni.

9. A csincsillák nem lesznek szobatiszták.

A csincsillát nem lehet szobatisztaságra szoktatni. Mindig oda fog bogyózni mindenhova, mert ilyen az emésztése és kész. 1 óra kintlétre nagyjából 30-50 bogyót számoljunk normál esetben, ez persze szanaszét. :) A ketrecben viszont meg tudja tanulni, hogy egy helyre ürítse a vizeletét, ezt egy sarok wc-be meg is teszi néhány nap kondicionálás után, így a takarítás és az almozás is könnyebb lehet.

10. A csincsilláknak csak a jó minőségű csincsilla-táp megfelelő eleség.

A csincsilla fő tápláléka a széna, 80 százalékban azt eszi (ez két nagy marok szénát jelent naponta állatonként). Emellett azonban a számára készített tápra is szüksége van. Nem megfelelő számára a hörcsög, nyúl vagy más rágcsálók számára készült táp vagy a prémtenyésztők által etetett csincsilla tenyésztáp, hobbicsincsillának készült csincsilla-táp kell. A jó táp minimum 20% nyersrosttartalmú, legalább 0,6 mm-es pelletrudakból áll és nem tartalmaz színezéket, magas keményítőtartalmú gabonákat, stb.-t.

Összesen háromféle van, amit a magyar boltokból ehet, ezeknek kg-ja 1475-3200 ft. Két állat egy hónapban két kg tápot fog megenni, így ez 3-6000 forintos költséget jelent havonta csak a tápra.

11. A csincsilla nem tartható más állattal együtt.

Bár sokan próbálkoznak, más rágcsálóval együtt tartani felelőtlenség egy csincsillát, neki csincsilla-társra van szüksége. A nyuszi, hörcsög, tengerimalac vagy degu nem megfelelő társak számára. Egy szobában még lehetnek, de nem találkozhatnak és a közös ketrec kizárt. Zsákmányállat mivolta és növényevő étrendje miatt pedig a ragadozó és állati fehérjét fogyasztó fajokkal való találkozása tilos. Nem tartható tehát sem kutyával, sem macskával, sem patkánnyal (bár ő nem ragadozó, hanem szintén zsákmányállat ) vagy kígyóval egy ketrecben vagy szobában, stb… Az egészséges macska akár meg is betegítheti az egészséges csincsillát az eltérő baktériumkészletük miatt, így minimum külön szobában kell élniük.

12. A csincsillák nem okoznak allergiát, a vele járó dolgok viszont igen.

A csincsillák szőre és bőre hipoallergén, viszont az általuk fogyasztott széna és növények a pollenallergiásokat bánthatják, az almozás és a napi homokozással szálló por pedig a porallergiásokat. Így sajnos sokszor előfordul, hogy valaki allergiás lesz a „csincsillákra”.

13. A csincsillák szobai állatok.

A csincsilla a ketrecben él, a szabadba nem vihető ki. Nem tudja magát óvni a környezet elemeitől és más élőlényektől sem, semmilyen módon nem sétáltatható szabadon. A ketrecét sem lehet az udvaron vagy erkélyen elhelyezni, mindenképpen zárt szoba kell neki, naponta 10 óra világossággal.

14. A csincsillák homokban fürdenek.

A csincsilla a sűrű és selymes bundáját (70-100 szőrszál tüszőnként) kvarcmentes homokkal tartja tisztán. Minden nap fürdenie kell, kb 10-20 percen át vidáman hempereg a homokban. Ez a társával való kötődést is a stresszlevezetést is segíti számára, viszont nagy mennyiségű szálló porral és kosszal jár.

15. A csincsilla nagyon okos állat.

Mindig túljár a gazdi eszén, ezen nincs mit ragozni.

16. A csincsillák tartása drága.

A csincsilláknál nem az állatok kerülnek sokba, hanem az évekig való eltartás, az etetés, a ketrec, az állatorvos stb.

Mennyi is két csincsilla tartása? Két állatot már el lehet tartani havonta 10.000 forintból, ami két kg táp (átlagosan 5000 ft), két kg széna (2000 ft), 8 kg fapelllet (2000 ft) árát tartalmazza. Ha drágább almot (pl. Carefresh) választunk vagy valamilyen játékot vagy más felszerelést, esetleg gyógynövényt vásárolunk számára, akkor azt ezen felül kell kalkulálni. Így ki lehet számolni, hogy a nénány ezer forintos csincsilla egy évben 120.000 forintba, élete során pedig 2,5 millió forintba fog kerülni. Ha egészséges…

17. A csincsilla kezdőcsomagja több évi karácsonyi ajándék.

A csincsillák megvásárlásakor magas indulóköltségekre kell számolni. A ketrecük 50-60.000 forinttól indul, a kezdő felszereléseik 20.000 forinttól vannak. Emellé jön a két állat ára, ami 2*6000 forinttól bármennyi lehet, így kb 100.000 forintos befektetéssel kell kalkulálni. Emellé minimum 20-30.000 forintot illik félretenni orvosra, mert …

18. A csincsilla orvosi ellátása költséges.

Betegség esetén kevés orvos ért hozzá igazán, így a kevés hozzáértő egyikéhez kell vinni. Jelenleg Budapesten öt igazán jó egzotikus állatorvos van, az országban még ezen kívül három, így számolni kell vele, hogy baj esetén Szegedről is Budapestre kell rohanni az állattal. Ráadásul sürgősen, mert képes 24 órán belül is elpusztulni. Az útköltség pedig csak egy kis tétel ahhoz képest, hogy mennyire költséges az állatok ellátása. Egy egzotikus állatorvosnál az alapvizsgálat 3-7000 forint körül van, röntgen 5.000 forinttól, vérvétel 8.000 forinttól, fogcsiszolás 10.000 forinttól, ivartalanítás 12.000 forinttól, lábtörés helyrehozása 20-30.000 forinttól. Egy átlagos könnyebb megbetegedés 10.000 forintból orvosolható a gyógyszerekkel együtt, nagyobb bajok esetén egy teljes havi fizetést is el lehet költeni az állatra.

2016. aug. 12. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!