Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Hogy lehet könnyen kézhez,...

Hogy lehet könnyen kézhez, szobatisztaságra szoktatni egy törpenyuszit?

Figyelt kérdés

Ma vettem, sajnos kis házikót nem tudtam neki venni, de a ketrec kis letakart sarkába folyton bebújuk, ha a közelébemegyek, hogy megsimogassam, látom rajta, hogy nagyon szaporán veszi a levegőt, fél, most leültem mellé, hogy jobban szokja a közelségem. Nem várok csodát az első napokba, de jó lenne tapasztalatokat olvasni, mert én ilyenkor mindig bepánikolok, hogy valamit rosszul csinálok..

A másik, meg hogy csak egy pici szobám van (bérlem), és itt van ugye ketrecbe. Hogy tudnám ketrecen belül szobatisztaságra tanítani? Mit kell csinálni vele?

7 hetes nyusziról van szó.

Előre is köszönöm a segítséget.



2019. márc. 17. 22:59
 1/4 anonim ***** válasza:
Az en nyuszim a ketrecben magatol lett "szobatiszta" es csak az egyik sarokban vegezte a dolgat, eveken at. De, ha kiengedtuk, akkor potyogtatott mindenfele, nem erdekelte. A ketrec az ove volt, ott nem volt gond, de ketrecen kivul jelolgetett es potyogtatott mindenfele. Pedig okos volt, ha neven hivtuk, odafutott, mint egy kutya, es szeretett az olunkben ulni. :) Negy es feleves volt, amikor elpusztult.
2019. márc. 18. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

#1: Négy és fél évesen halt meg??? Akkor k rva rosszul tarthattad, mert nekem több, mint 10 évig élt az összes, ami volt az évek alatt. 1 nyúl átlagosan 6-10 évig él, és úgy gondolom, az már régen rossz, ha még a 6 évet se érik meg. Helytelen etetés, kis hely, védőoltások hiánya, ijesztgetés stb. Talán furcsán hangzik, de a nyúl RENDSZERES ijesztgetése vagy éppen rettegésbe/stresszbe tartása akár 2-3 évvel lecsökkentheti az életét. Egy nyúl gyáva, sok mindentől megijedhet, még a macskától is össszef shatja magát, ha még nincsenek összeszoktatva egymással(még akkoris, ha eszébe sincs a cicusnak bántani, és a legtöbb esetbe nem bántja, mert jóval nagyobb, mint egy egér).



Lényegre térve, azaz a kérdésre válaszolva: Eleinte ne cirógasd, ne üldözd a kezeddel, légy türelemmel. Nyújts be egy kis salátát/almát/akármit, míg nem eszik már néhány napja a kezedből. Ne feledd: türelem rózsát terem, ő jöjjön az enni adó kézhez, ne pedig fordítva.



Nekem jelenleg 2 db egyéves nőstény hollandom van, egy fekete, Szami, és egy fehér, Fifi. Imádom őket, szelídek, bár Fifi sokkal félősebb és tartózkodóbb, de néha-néha azért őt is lehet simizni/fogdosni. Kijárnak a helyükről, szobatiszták, és bejárnak a nagyméretű ketrecükbe a dolgukat elvégezni. Eleinte nem engedtem őket szabadon a lakásba, csak mikor már kitalálták maguktól, hogy melyik sarokba budizzanak. Így lettek szobatiszták.

2019. márc. 18. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ne várj tőle sokat, mert még nagyon kicsi szegény. 8 hetes koráig a törvény szerint is az anyja mellett van a helye, tehát nem csoda, ha idegen környezetben nagyon félénk.

Adj neki időt. Tudom, hogy nagyon nehéz, de ilyenkor az a legjobb, ha az első napokban nem nagyon foglalkozol vele. Legyél sokat körülötte, tedd a napi dolgaid, de ne érezze úgy, hogy folyamatosan figyeled, piszkálod. Az új környezet már magában is stessz neki.


Ha a helyet és a jelenlétedet megszokta, magától is nyitni fog. Ülj le mellé valami finomsággal, amit csak tőled kaphat meg. 3 hónapos kor alatt nem ajánlott gyümölcsöt vagy zöldséget adni nekik, ezért inkább válassz egy illatos fűszert vagy gyógynövényt. Ülj le a ketrec mellé, nyújtsd felé és halkan beszélj hozzá. Sok türelemre lesz szükséged. Vigyázz, hogy ne etesd túl a nyuszit, mert akkor nem fog eleget szénázni, pedig ilyen korban ez különösen fontos!


Hetekig is tarthat, mire bátran közel mer menni hozzád, és nem ijed meg a simogatástól. Sajnos vannak nyuszik, akik sosem kedvelik meg a simogatást, de a többség igen. Fontos, hogy jó élményekkel kapcsolja össze. Akkor érintsd meg, ha magától jön hozzád, és finom falatokat kap. Ha benyúlsz a ketrecébe amikor meg van ijedve és próbál elhúzódni, azzal csak azt éred el, hogy a simogatást kellemetlen, félelmetes dologként fogja megismerni.


A 2-3 hónapos nyuszik nagyon hamar szobatiszták lesznek a ketrecen belül. Mivel a tied kisebb, tovább is tarthat. Ne almozd be az egész ketrecet. Vegyél egy alomtálcát, amibe pellet almot teszel, és ez legyen a wc. A nyuszi ösztönösen egy sarokba végzi a dolgát. Segíthetsz neki, ha a wc-t oda teszed, ahová egyébként is szívesen jár. Kezdetben nem találja el mindig. Ilyenkor szedd össze, ami mellé ment (a pisit itasd fel), és tedd a wc-be. Ez egy jelzés neki, hogy hová végezze a dolgát.

Amíg a ketrecben nem szobatiszta, ne engedd szabadon a lakásban. Mire a nyuszik megbátorodnak annyira, hogy szívesen felfedeznék a szobát, addigra általában nem probléma a szobatisztaság. Először kis helyen engedd járkálni, majd egyre nagyobb helyen. Ha teljesen biztonságos a szobád, akár egész nap is kint lehet. Ez a legjobb neki, de ehhez sok óvontézkedésre van szükség.

2019. márc. 18. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Van egy csomó kérdés a témában. Hasznád a keresőt.
2019. márc. 18. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!