Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Ólmos a csapvíz?

Ólmos a csapvíz?

Figyelt kérdés
Nálunk a házban most írták ki hogy egy kissé meghaladja a csapvíz ólom tartalma a megengedett értéket, ezért egy percig kell engedni a vizet ahhoz hogy inni lehessen. Így lehet adni a nyuszinak is, hogy kiengedjük és utána töltöm meg az itatóját? Milyen más lehetőségem van? Víztisztító berendezésünk nincs. Palackos babavizet lehet adni nyuszinak? Nem káros ha tartósan adom neki? Esetleg forralt és utána lehűtött vizet ihatnak? Elnézést ha nagyon nagy hülyeséget kérdezek, de én a legjobbat szeretném a nyuszimnak, ezért kérek tanácsot.

#nyúl #törpenyúl #nyúl itatása
2019. ápr. 29. 21:38
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
80%

Egyrészt az ólmot nem fogod forralással eltávolítani a vízből.

Másrészt akár a vezetékek miatt, akár a víz forrása miatt ólmos a víz, kiengedéssel sem fog megszűnni az ólomtartama, csak pazarlod a vizet. Na meg fizetsz.


Ennél azért nehezebb ezt a kérdést megoldani.

2019. ápr. 29. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
75%
Az ólom felhalmozódik, nem játék. Én biztosan nem fogyasztanék belőle, ételhez sem használnám. Természetesen a kisállatoknak is méreg.
2019. ápr. 29. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
67%

Az Országos Közegészségügyi Intézet végezte el a vizsgálatot, vagy csak egy önjelölt természetgyógyász? Azaz valóban magas (10 µg/l feletti) a mért érték?

Mivel az ólomtartalomért ma már elsősorban a házon belül még esetlegesen meglévő ólomcsövek a felelősek, ezért a "kifolyatás" valóban jelentősen csökkenti az ólomtartalmat.

Ugyanakkor nincs számottevő élettani hatása a "kissé" magasabb ólomtartalomnak. A múlt században sem hülyültek el az emberek az ólommérgezéstől, pedig akkor minden cső ólomból volt...

2019. ápr. 29. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Itt egy részletes cikk róla: [link]
2019. ápr. 29. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm, elolvastam a cikket. A lépcsőházunkban volt kitéve hogy elvégezték a vizsgálatát a víznek és amit valaki írt is ez a megengedett 10 helyett 13. Ott is írták hogy folyassuk egy percig a vizet ahhoz, hogy csökkenjen az ólomtartalom, és azt is megvizsgáltak hogy 1 perc folyatás utána 1-nél kicsit magasabb volt az érték, tehát jóval 10 alá esett. Azért majd holnap utána kérdezek vagy utána járok, hogy valóban megbízható forrásból származik-e a kiírás, mivel egy lakó tette ki ezt a nyomtatott papírt, abban egy víztisztító berendezést is ajánlott és azt is leírták hogy nem minden fajta tisztítja megfelelően a vizet. De ha a csapvizet nem ihatjuk mi sem és az állatunk sem akkor mi a megoldás? Palackozott víz?
2019. ápr. 29. 22:08
 6/18 anonim ***** válasza:
77%

1, Semelyik házi víztisztító nem fogja az ólomtartalmat számottevően csökkenteni.

2, Ha 1 µg/l alá esik kis folyatás után, akkor mi a gond? Nyugodtan ihatod, főzhetsz vele, stb...

Egyébként ólom mindenhol van. Egyébként is rendkívül könnyen szennyezi a környezetet, amire még rá is segítettünk azzal, hogy úgy egy évszázadig ólmoztuk a benzint, ami aztán az utak mentén jelentősen feldúsult a talajban. Szóval a nyulad sokkal nagyobb dózisban kaphat ólmot mondjuk az árokparton kaszált fűből, mint az otthoni csapvízből!

2019. ápr. 29. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm, akkor megnyugodtam. Csak kissé megijedtem, mikor megláttam ezt a kiírást a házunkban. Azt viszont kiírták hogy kismamák inkább más forrásból oldják meg a vízivást, de én azért ennek utána járok, mennyire hiteles ez az egész.
2019. ápr. 29. 22:22
 8/18 anonim ***** válasza:
14%
Nyugodtan adhatod neki, hiszen a nyulak alig isznak, folyadékszükségletüket a növényi táplálékból szerzik. Egyébként meg a 100 éves nénik is et a vizet ittál 100 éven át...
2019. ápr. 29. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Az ólommérgezéshez sokkal több ólom kell! Az ókori rómában ólom csövek voltak és ólom edényekben főztek, de még ez sem volt probléma, viszont a kedvelt sapa nevű szirupot úgy gyártották, hogy a szőlőmustot ólomedénybe forralták (a must ecetsavtartalma és az ólom reakciójából ólomacetát keletkezett). Az ólomcukornak is nevezett édes folyadék literenként egy gramm ólmot is tartalmazhatott, ezt a borhoz öntöttek, javítva annak színét és ízét. A birodalom előkelői akár napi egy liter ólomacetáttal ízesített bort is ittak, így lassan kialakult az ólommérgezés.

Tehát a mérgezéshez a napjainkban megengedett határérték százezerszeresét (!) kellett meginniuk.

2019. ápr. 29. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

ha nagyon nem bízol a szomszédban, küldesz mintát egy laborba, hogy mérjenek belőle ólmot, és kész. elvileg 2020-ig ingyen is lehet kérni az antsz-t, hogy vizsgálja be ólomra az otthoni csapvizet, évente 1000 főig.


[link]


Egyrészt 2-12 hét a vizsgálati idő, ami abszurd, másrészt nem tartom független szervnek. Én fizetős szolgáltatást vennék igénybe...


[link]


náluk találtam hirtelen árral együtt a vizsgálatot, 2 minta br. 10ezer (kiengedés előtt/után). Indokolatlanul drága, de most erre mit mondjak... A linken amúgy le van írva a helyes mintavételi eljárás.


Többi helyen ajánlatot kell kérni.

2019. ápr. 29. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!