Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutya fülvágás?

Kutya fülvágás?

Figyelt kérdés
Előre tisztázni szeretném hogy nincs kutyám, és ha lesz is nem szeretném vágatni a fülét, de elég sok helyen látok olyan kutyát aminek vágott a füle/farka. Ez nem tilos? Vagy az állatorvosok elvégzik ezt? Vagy akár a gazda csinálja otthon? Úgy tudom hogy 2018ban betiltották ezt, azonban egyre több kutyával találom magam szembe, ami így meg van ‘csonkitva’.
2019. júl. 28. 12:21
 1/5 anonim ***** válasza:
88%

Van állatorvos aki megcsinálja itthon "illegálisan" (amúgy szart sem érdekli a hatóságokat, hogy csinálja-e valaki vagy sem, nyilván nem hirdeti, de szájról-szájra terjed, hogy ki)

És a környező országokban pedig legálisan lehet csináltatni, mert néhány helyen nincs betiltva. Csak nálunk harcolták ki ezek az elvakult fotelállatvédők.


Egy korábbi hasonló kérdésből másolnám ki az egyik választ:


"Amúgy sztem volt értelme: először is, amelyiknek kupírozva volt, annak soha nem volt vele baja, a többinek meg állandóan begyulladt, toklász ment bele, bebüdösödött, stb... Másrészt meg mivel ezeknek a fajtáknak a kitenyésztése során mindig is kupírozták, ezért nem volt bírálati (tenyésztési) szempont...most meg világklasszis vérvonalak leszármazottai esnek ki a mezőnyből, mert éppen nem ott törik, hajlik, nem egyforma, stb... Ráadásul a kupírozás ha szakszzerűen végzik, semmilyen fájdalmat nem jelent a kiskutyának. Szóval jó lenne, ha habzószállyal-hörgés-és-ágálás helyett utánanézne a kedves hozzászóló, mielőtt lehentesez valakit."

2019. júl. 28. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Direkt irtam idézőjelbe. Hat elég sok problémával mennek dokihoz. Tehát akkor a doki az semmi szó nélkül elvégzi az ilyen beavatkozást? Mondjuk én ezt nem tartom allatkinzasnak hiszen erzestelenit meg normálisan van kezelve. Csak elvileg már nem lehet vágatni a fület meg farkát.
2019. júl. 28. 12:57
 3/5 anonim ***** válasza:
69%

Tilos (már nagyon régóta, nem tudom honnan veszed hogy 2018-as a tiltás) de plusz pénzért megcsinálja vagy kiviszed Szlovákiába az első orvos megcsinálja.


Altatással, érzéstelenítéssel végzik. Semmi baja nem lesz a kutyának. Nem csokítás ez, nem hiányolja a kutya. Ha szórakozásból levágnák a lábát az csonkítás lenne...

2019. júl. 28. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
82%
A farokvágást is első körben tiltották az ÁVT-ben. Aztán ki tudja, milyen ráhatásra, de megvilágosodtak és engedélyezve van 7 napos korig.
2019. júl. 28. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
65%

Én egyetértek a kettessel. Kell azért elég komoly szakmai gyakorlat ahhoz, hogy valaki szépen tudjon fület kupírozni. Nem elég kinyitni egy könyvet, berajzolni, aztán nyisszantani. A kutya fejformájához is jót kell mutasson a fül mérete, formája pld dobermannoknál. Nagyon el tud rontani egy szép kutyát egy nem hozzá illő kupírozott fül. Hiába vállalná el kb akármelyik állatorvos, ha az nem szakszerűen csinálja.

Szerintem egy kicsit nonszensz ez, hogy betiltották. Úgy gondolom, hogy inkább szigorúbban kellett volna szabályozni. Ismét csak a dobermannt tudom felhozni, velük van tapasztalatom. Láttam olyan kiskutyát, akinek az egyik füle duplája volt a másiknak. Egyébként gyönyörű volt. Most egy ilyen kutyát vágatlanul hogyan vinnél kiállításra, vagy egyáltalán kinek kéne? Vagy már sok bíró kizár, vagy legalábbis osztályzatot von le, ha a kutya farka a hátára kunkorodik. Soha nem szelektálták a dobermannt arra, hogy ne kunkori farka legyen, akkor miért elvárás ez kiállításon?

Másrészt ugye a tenyésztők szeretnék eladni is a kiskutyákat, de a legtöbb embernek nem kell fülesen-farkasan az a fajta, amit már megszoktak, hogy csonkolt.

És én is kiemelném az eü előnyeit a kupírozásnak. Gyakorlaton voltam egy állatorvosnál. Egy másfél éves boxer farkát kellett eltávolítani, nert olyan erősen csóválta, hogy nekicsapta valaminek mindig és már többször eltörött. Az én lábam is folyton tele van kék-zöld foltokkal a dobink extraerős farokcsóvája miatt.

De nyilván mindenre vannak érvek és ellenérvek.

Csak részben tartozik a témához, de ha már ez tilos, akkor a körülmetélést is tiltani kellene. Kiskutyákat ne, de kisbabákat csonkolhatunk nyugodtan.

2019. júl. 28. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!