Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Sport vonalú bordert válasszak...

Sport vonalú bordert válasszak, vagy ne?

Figyelt kérdés

Ha külön költöztem a szüleimtől, szeretnék egy kutyát. Körülbelül hat éve a border jelleme és képességei az ideálok számomra, szeretném magunkat kipróbálni kutyás sportokban is (agility, dog dancing, frisbee). Viszont a kiállítások világa is érdekel, és ha nem is minden hétvégén, de évente párra el szeretném vinni. Ugyanakkor fenntartásaim vannak a show borderekkel, nekem egy nagyon pörgős, labdamániás lelőhetetlen kutya az álmom, a show és hobbikutyák gazdáitól pedig gyakran hallom, hogy egyáltalán nem olyan lelőhetetlen a kutyájuk, van akié még nem is labdázik. Valamint azt is látom, hogy a legtöbb show kennelben nem sportolnak semmit a kutyákkal, ami nekem meg fontos lenne.

Mit gondoltok, keressek olyan show kennelt, ahol sportolnak is a kutyákkal, és kérjek kifejezetten egy aktívabb egyedet, vagy egyből sportvonalban gondolkozzak, és hagyjam a kiállításokat? Azt hozzátenném, hogy nincs tapasztalatom a kutyás sportokkal, a jelenlegi juhászkutya keverékemmel hobbi/itthoni szinten trükközünk és engedelmesezünk.

Vagy a B terv, hogy keresek egy pörgős, sportos fajtát, ahol nem vált így ketté a két vonal.



2019. aug. 7. 13:26
 1/9 anonim ***** válasza:
87%

Amiket én show-vonalon láttam bordereket, azok egyike sem pörgött, inkább egy túl aktív golden retrieverhez hasonlítanám őket. Lehet velük sportolni ugyanúgy meg minden, de nyilván versenyre nem alkalmasak, mert a csontozatuk is erősebb és nekem őszintén szólva az a hatalmas bunda, amit erőltetnek ezen a vonalon nem igazán bejövős, de ha ilyen kennelből veszel, akkor számíts erre is (nem tudom, hogy ez nálad hátrány-e vagy sem).


Ha az igazi border collie jellemet keresed, akkor egyértelműen munka-vonalú kennelt kell keresni. Sokkal tágabb a választék küllemben is, jellemben is. Azzal gondolom tisztában vagy, hogy mire vállalkozol, ha munka-vonal mellett döntesz? :)

2019. aug. 7. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nagyjából :D

Küllemben is sokkal jobban tetszenek a rövidebb/félhosszú szőrű egyedek, a Poseidon kennel kutyái például, de nem ez alapján szeretnék választani.

2019. aug. 7. 18:14
 3/9 anonim ***** válasza:
35%

Ha csak nagyjából vagy tisztában azzal, hogy mivel jár a munka vonal, akkor semmiképpen sem.


A munkavonalas kutyák nem csak egyszerűen lelőhetetlenek, hanem MUNKA kutyák. Ha nem adsz nekik temérdek munkát, akkor lehetetlen velük normálisan együtt élni.


Náluk nem opcionális pár sport kipróbálása. Eleve azok a sportok amiket írtál lófingok egy ilyen kutyának.

Terelés? Engedelmességi? Futás?


Sok embernek fogalma sincs, hogy mibe akar bele vágni, köztük neked sem.


Nem ajánlom számodra a munkavonalas kutyát, főleg nem bordert.


Küllem vonalban is vannak a nem annyira nagy bundájú és lomha egyedek.

Én rengeteg sportoló küllemvonalas bordert ismerek és őket is éppen elég lefárasztani.


Főleg nem ajánlott munkavonalas munkakutya tapasztalatlanoknak.

2019. aug. 8. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
87%

"Ha nem adsz nekik temérdek munkát, akkor lehetetlen velük normálisan együtt élni."

A titok nyitja annyi, hogy meg kell tanítani nekik a pihenést is, különben egész nap pörögnének. Nálunk egy borderes csaj például beépítette a sziesztát a napi rutinba és utána sokkal kiegyensúlyozottabb lett a kutyája. Ezen kívül dedikált foglalkozás idő van náluk, olyankor pöröghet ahogyan akar. Teljesen élhető a munka-vonalú bc is, csak tudni kell nevelni.


Kérdezőnek azt javaslom, hogy beszéljen több tenyésztővel, írja le nekik, hogy milyen jellemű bordert szeretne és mik a tervei vele, ez alapján már tud segíteni a tenyésztő a választásban (vagy max. megmondja, hogy nem tartja alkalmasnak rá). Van, hogy pont nem születik az alomba a kívánt tulajdonságokkal kölyök, ezért kell egyszerre több kennelnél is érdeklődni és várni.

2019. aug. 8. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
89%

"Náluk nem opcionális pár sport kipróbálása. Eleve azok a sportok amiket írtál lófingok egy ilyen kutyának.


Terelés? Engedelmességi? Futás?"

Egyébként ezzel sem értek egyet. A kérdező leírta, hogy kipróbálná az agility-t, dog dancinget, frizbit. Bőven jó az a bordernek. Terelésre mifelénk pl. nincs is lehetőség, akkor szerinted mifelénk senki nem tarthatna munka bordert? Egy kicsit túlzónak érzem a kijelentésedet.

2019. aug. 8. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Én őszinte leszek, a terelés mint rendszeres dolog nem jön be, maximum kipróbálnánk. Az engelemességit alap és létfontosságú dolognak tartom, a futást pedig nem tudom, hogy canicross szinten értetted e. Ezzel is úgy voltam, hogy alap egy ilyen kutyának a sokszínű mozgás és feladat, és nem csak a réten sétálgatós fajta labdázással. Biciklizést, túrázást, bandázást, de a szabadabb szaglászós sétákat is alapnak vettem. Ezek mellé jönne a három említett sport, attól függően, hogy melyik jön be kevésbé, melyik jobban, hobbi és versenyszinten.

2019. aug. 9. 00:01
 7/9 anonim ***** válasza:
0%
Egy vizsla nem lenne jó? Na, ők a legpörgősebb kutyák, nem a borderek.Tapasztalat.
2019. aug. 11. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
80%
Szerintem inkább 3 border mint 1 vizsla első kutyának... Vannak olyan sport kennelek ahol hosszabb szőrű kutyák is vannak mint például a wake up your brain vagy a poseidon kennel.
2019. aug. 12. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Félre ne értsetek, nem érdekel a kutya szőrének hossza, az elsődleges szempont a jelleme. Ha csak foltokban lenne szőrös, az sem hatna meg.

A vizslákat nem érzem annyira közel magamhoz. Ausztrál kelpien gondolkodok még, de az ugye ritkaság itthon, vagy szóba kerültek a mudik. Igazából még van minimum egy évem, de szeretnék kellőképpen felkészülni. Végülis csak hat éve készülök rá. :D

2019. aug. 12. 12:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!